Ana Sayfa Siyaset Bakan Atun, Mağusa esnafını ziyaret etti

Bakan Atun, Mağusa esnafını ziyaret etti

Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun,Bakanlık bürokratlarından oluşan bir heyetle Gazimağusa Çarşısında incemelerde bulundu ve esnafın sorunlarını dinledi.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 16:19
Bakan Atun, Mağusa esnafını ziyaret etti

Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun,Bakanlık bürokratlarından oluşan bir heyetle Gazimağusa Çarşısında incemelerde bulundu ve esnafın sorunlarını dinledi.

 

Beraberinde Müsteşar Cansev Metbulut, Bakanlık Müdürü Halil Talaykurt, Ticaret Dairesi Müdürü Nalan Nazlı, Sanayi Dairesi Müdürü Soley Akçaba, Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi Müdürü Emin Bilgen, Serbest Liman ve Bolge Müdürü Hasan Curcioglu, Kibris Sigorta Müdürü Uğur Kiraz, KOBİGEM Koordinatorü Ebru Sertoğlu ve Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu'nun eşlik ettiği Bakan Sunat Atun, çarşı içesindeki dükkanları gezerken, beraberindeki bürokratlar da esnafın çeşitli daireler ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

Atun,ziyarette yaptığı açıklamada Bakanlık olarak esnafa yönelik verdikleri faiz destekli kredilerle ekonomik gelişiminin daha da yükseltilmesine katkı yapacaklarına inandıklarını belirtti.Bakan Atun, özellikle Surici carsilarinin ve esnafın kalkınması ile birlikte  bölgenin bir çok değerinin daha da ön plana çıkacağını ve bu durumun bir çok sektörün de canlanmasına olanak sağlayacağını söyledi.

 

Bölge için bir çok projeleri olduğunu ve bir süre önce duyurusunu yaptıkları Lefkosa ve Mağusa Suriçi için hazırlanan Second Projesinin bunlardan birisi olduğunu anımsatan Atun, Gazimağusa için işbirliği içerisinde en iyisini yapacaklarına olan inancını dile getirdi.


Bakan Atun,faiz destekli esnaf kredileri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise , kredi talebinde bulunan kişinin sosyal sigorta ve vergi borcu bulunmasının, bakanlık ile bankalar arasında yapılan yeni bir sözleşme ile artık kredi kullanmaya engel teşkil etmemesi yönünde düzenleme yaptıklarını da ifade etti.

 

Hafta ici 2 kredi teminat kooperatifi ile de ayrı ayrı yeni kredi programlarını ilan edeceklerini ifade eden Atun, bankaların kaynaklarının ekonomiye katma deger sağlayacak şekilde kullanılmasına önem verdiklerini söyledi.

 

Bakan Atun: “Bakanlığımız kapıları esnafımıza her daim açıktır. Esnaf Odaları ve Ekonomik Örgütler ile işbirliği içerisinde esnafımızın önünü açmak istiyoruz” dedi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık