Ana Sayfa Yurt Bakan çalışıyoruz dedi, engelliler engelleniyoruz yanıtını verdi

Bakan çalışıyoruz dedi, engelliler engelleniyoruz yanıtını verdi

Bakan Ünverdi, engelli bireyler için çalıştıklarını söylerken, Kıbrıs Türk Ortopedik Engelliler Derneği ve KKTC Engelliler Dayanışma Derneği bunun tam tersini savundu.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 11:01
Bakan çalışıyoruz dedi, engelliler engelleniyoruz yanıtını verdi

Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi,  3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, her zaman engelli bireylere engelsiz bir yaşam sağlamak için katkı koymayı görev edindiklerini belirtti.


Ancak, K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt, mesajında anayasanın, “tüm vatandaşlar eşittir” demesine karşın, kendilerinin ellerindeki kimlik kartlarıyla hala engellendiklerini vurguladı.


KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, hafta dolayısıyla yayınladığı mesajda, devletten yeterli ilgi görememekten yakındı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, engelli vatandaşların hak ettikleri hayat şartlarına kavuşturulmasının hem sosyal devlet anlayışının bir gereği, hem de bir insanlık görevi olduğu söyledi.


Şerife Ünverdi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın her zaman engelli bireylere engelsiz bir yaşam sağlamak için katkı koymayı görev edindiğini belirtti. Ünverdi, bakanlığın, Çalışma Dairesi bünyesinde hizmet veren Özürlüler Birimi ve Sosyal Hizmetler Dairesi vasıtasıyla, engellilerin sorunlarını yakından takip ettiğini ve sıkıntılarına ortak olduğunu kaydetti.


Ünverdi, “2012 Ekim ayı itibarıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Özel İstihdam Amirliği’nden 3786 engellimiz nakdi yardım almaktadır. Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesine bağlı olarak Girne, Mağusa ve Güneşköy’de hizmet veren 18 yaş üstü rehabilitasyon merkezlerimizden toplam 70 engelli gencimiz yararlanmaktadır” dedi.

 

Bozkurt: Vazgeçtik, bugün konuşmuyoruz

 

K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları kaydetti:


“Konuşmuyoruz! Hala daha engelleniyoruz! Anayasamız ‘tüm KKTC vatandaşları eşittir’ diyor, ama elimizdeki kimlik kartlarıyla hala daha engelleniyoruz!


Bizleri temsil etmesi gereken vekillerimiz ‘Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni onaylamayı biliyor, ama sorumluluklarını yerine getirmek ve denetlemek gibi bir dertleri olmadığı için hala daha engelleniyoruz!


Devletimizi yönetenler, hem de uygulanması gereken yasal haklarımızı bize lütfetmek için sözler veriyorlar, ama beklemekten her tarafımızda yaralar açıla açıla hâlâ daha engelleniyoruz!


Dün Engelliler Haftası’ydı, bugün 3 Aralık ve biz hala daha engelleniyoruz!


Madem engelleniyoruz, vazgeçtik, bugün konuşmuyoruz!”

 

Engelliler Dayanışma Derneği: Devletten ilgi göremiyoruz

 

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, hafta dolayısıyla yayınladığı mesajda, devletten yeterli ilgi görememekten yakındı.


Dernek Başkanı Süleyman Suay imzasıyla, yönetim kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, “KKTC’de yaşayan tüm engellilerin, 3 Aralık Engelliler Haftası’nı gönülden kutlar, engelli vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz” denildi.


İlgili makamları destek konusunda duyarlı olmaya da davet eden Suay, köy gezilerine başladıklarını, engelli vatandaşları evlerinde ziyaret edip yardımcı olmaya çalıştıklarını da duyurdu.


Suay, kendilerine bugüne kadar destek veren herkese teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık