Ana Sayfa Gündem Bakan Nami: "AB'den tarafsız bir açıklama beklenemez"

Bakan Nami: "AB'den tarafsız bir açıklama beklenemez"

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami,23-24 Ekim2e Brüksel’de yapaılan A liderler zirvesi kararlarını eleştirerek,”Rumların üyesi olduğu AB’den tarafsız bir açıklama beklenemezdi.Dünya bizim haklılığımızı biliyor ama dünya adil bir yer değil o yüzden Rumlar’a AB tarafından ayrıcalıklı bir tavır var” dedi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Bakan Nami:

KKTC Dışişleri Bakanlığı AB liderler zirvesi kararlarını değerlendirdi:

“KIBRIS TÜRK HALKININ HAK VE ÇIKARLARI GÖZ ARDI EDİLDİ”

“RUM TARAFININ TEK YANLI BİR KARARLA MÜZAKERE MASASINDAN KALKMASIYLA ORTAYA ÇIKAN SORUNU DERİNLEŞTİREN, TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA”

KKTC Dışişleri Bakanlığı, AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesinin, Kıbrıs’taki gerçeklerle bağdaşmayan, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını göz ardı eden ve Rum tarafının tek yanlı bir kararla müzakere masasından kalkmasıyla ortaya çıkan sorunu derinleştiren, talihsiz bir açıklama olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, 23-24 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılan zirvenin sonuç bildirgesinin Kıbrıs paragrafında sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” karasuları ve münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı duyulmasına yönelik çağrı yapıldığına işaret ederek, eleştirdi.

Açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1964 yılından beri meşruluğunu yitirdiğine işaret edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması, aynen şöyle:

“23-24 Ekim 2014 AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs paragrafında, 1964 yılından beri meşruluğunu yitirmiş olmasına rağmen sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” karasuları ve münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı duyulmasına yönelik çağrı, adadaki gerçekler ile bağdaşmayan, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını göz ardı eden ve Rum tarafının tek yanlı bir kararla müzakere masasından kalkması ile ortaya çıkan sorunu derinleştiren talihsiz bir açıklama olmuştur.

Kıbrıs Türk tarafı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hidrokarbon kaynakları konusunda atacağı tek taraflı adımların bölgedeki tansiyonu arttıracağını, bunların devam etmesi halinde eş zamanlı ve eş değerde adımları atmak zorunda kalacağını müteaddit defalar açıklamıştır. Diğer taraftan, Hidrokarbon kaynaklarının yönetimi ve hakça paylaşımı için iki toplumlu bir komite oluşturulması yönünde yapmış olduğumuz yapıcı önerileri cevapsız bırakan Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının haklarını ihlal eden tutumlarına uluslararası camianın göz yumması sonucunda Doğu Akdeniz bölgesinde gerilim artmıştır.

AB liderlerine ve Rum tarafına, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Adası’nın iki eşit ortağından biri olarak meşru hak ve çıkarları bulunduğunu ve bunların görmezden gelinmesine kayıtsız kalmayacağımızı bir kez daha hatırlatmakta yarar görmekteyiz. Uluslararası toplumdan beklentimiz, kapsamlı çözüm masasına dönmeleri ve hidrokarbon konusu dahil her konuda diyaloğa başlamaları yönünde Kıbrıs Rum tarafını gecikmeden cesaretlendirmeleridir.”

ABHaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık