Ana Sayfa Dünya Bakan Saner işbirliği protokolünü imzaladı

Bakan Saner işbirliği protokolünü imzaladı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Bahçeşehir Üniversitesi arasında “KKTC Karayolları Güvenliği Eylem Planı” oluşturmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 12:35
Bakan Saner işbirliği protokolünü imzaladı

İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde yer alan imza töreninde protokole, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın imza koydu. Projenin yöneticiliğini yapacak olan Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da imza töreninde hazır bulundu. Protokole göre, üniversite, KKTC’de kara noktalarının tespiti ve somut çözüm önerilerine ilişkin arazi ve büro çalışmaları yapacak.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, konuyla ilgili açıklamasında, bakanlık olarak ülkede anayolların kalitesi ve güvenliğinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Saner, üniversite ile yapılan bu protokolün bilgi ve tecrübe paylaşımı ile KKTC karayollarının standartlarının ve güvenliğinin artırılmasına katkı sağlayacağına inanç belirtti. Saner, bakanlık olarak anayollarda yaptıkları çalışmalar ve yeni projeler hakkında da bilgiler vererek, göreve geldikleri günden beri, ülkede 36 yılda yapılan kadar karayolu kazandırdıklarını söyledi. İmzalanan protokolle üniversitenin bilgi ve tecrübelerini KKTC’ye yansıtacağını, bu nedenle bu tip protokollere büyük önem verdiklerine vurgu yapan Saner, ülke olarak CEBİT’e de partner ülke olarak katıldıklarını belirtti. Saner, KKTC’nin bilişim alanında yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi vererek, ambargoların bilişimi engelleyemeyeceğini vurguladı. Kendini belli konularda yaptıkları araştırmalarla kanıtlayan kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya önem verdiklerini, bu çerçevede Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptıkları protokolün önemine dikkat çeken Saner, KKTC’nin haksız ambargolara maruz bırakıldığını, karayollarında da bazı sıkıntılar yaşadıklarını ancak bu tip işbirlikleri ve bilgi paylaşımlarıyla sıkıntıları gidereceklerini kaydetti.

 

Türkiye ile KKTC üniversiteleri ve kurumları arasındaki işbirliklerinin önemine de vurgu yapan Saner, bilimsel paylaşımların önemine işaret etti. Saner, bilgiden doğan her şeyin topluma pozitif dönüşü olduğuna da işaret ederek, protokolün hayırlı olmasını temenni etti. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın da, üniversite hakkında detaylı bilgi vererek, tecrübe ve deneyimlerini KKTC ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"SHİP TO GAZA" TEKNELERİ KOPENHAG'DA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık