Ana Sayfa Emlak Bakan Şimşek'ten bütçe açıklaması

Bakan Şimşek'ten bütçe açıklaması

Maliye Bakanı Şimşek, mali performansın olumlu seyrinin devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2013 Pazartesi 12:56
Bakan Şimşek'ten bütçe açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayı ile ocak-kasım dönemine ilişkin bütçe sonuçlarını değerlendirdi. 

Kasım ayı bütçe gerçekleşmelerinin, mali performansın olumlu seyrinin devam ettiğini gösterdiğini belirten Şimşek, kasımda bütçenin 6,4 milyar lira fazla, 8,2 milyar lira faiz dışı fazla verdiğini ifade etti.

Şimşek, kasım ayında bütçe gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 oranında artışla 36,9 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Bütçe giderleri ise yüzde 9,1 oranında artışla 30,5 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Böylece 2013 yılı ocak-kasım döneminde bütçe açığı 1,2 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2012 yılı ocak-kasım döneminde 13,3 milyar lira olarak gerçekleşen bütçe açığından yaklaşık 12,1 milyar lira daha düşüktür. 

2013 yılında elde ettiğimiz bu olumlu performansta mali disiplin, geçen yıl uygulamaya koyduğumuz tedbirler ile ekonomideki toparlanma etkili olmuştur. Önümüzdeki yıl da maliye politikasındaki ihtiyatlı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin önemini koruduğu bir dönemde ülkemize sağlam bir duruş ve mali alan yaratmaya devam edeceğiz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık