Ana Sayfa Gündem Balıkçıların yüzü güldü

Balıkçıların yüzü güldü

İskele Boğazından sürüler halinde geçmeye başlayan ‘Gamya’ türü balıklar İskele’li Balıkçıların yüzünü güldürdü.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Balıkçıların yüzü güldü

Sürüler halinde her yıl olduğu gibi yumurtalarını bırakmak için gelen Gamya balık türü İskele’li Balıkçıların yüzünü güldürürken, balıkçıların birkaç ton balık yakalama hesapları yaptıkları öne sürülüyor.

SÜRÜLER HALİNDE GELİP YUMURTALARINI BIRAKIYORLAR

Gamya olarak isimlendirilen göçmen balık türü her yıl bu mevsimde sürüler halinde İskele Boğazına gelerek İskele Bölgesindeki denizde ‘Kayalık ‘ bölgelerdeki ‘Kuyu’ olarak nitelendirilen Mağara halindeki yerlere yumurtalarını bırakıyorlar.

Dişi ve Erkek Gamya Balıklarının ayrı ayrı sürüler halinde gezdikleri ve dişilerin bıraktıkları yumurtaları dölledikleri öğrenildi.

DÖLLEME İŞLEMİNDEN SONRA ÖLÜYORLAR

Şubat ayından, Mart ayı ortasına kadar yumurtlama ve dölleme işlemleri  devam eden balıkların bir ay içerisinde yani Nisan ve Mayıs ayı ortalarında öldükleri öne sürüldü.

İskele’de balıkçılık ile uğraşan bir kaynak yaptığı açıklamada İskele Boğazında Gamya akını başladı.  Gamya bu mevsimde birkaç ton yakalanan balık türüdür dedi.

Ayni kaynak açıklamasına devamla Gamya dediğimiz bu balıklar göçmen balıklardır. Her yıl ülkemize bu mevsimde sürüler halinde gelip kayalık kuyu dediğimiz Mağara halindeki kayalık yerlere yumurtalarını bırakırlar. Erkekler ayrı sürüler halinde gezerler ve dişilerin bıraktıkları yumurtaları döllerler. Ne halse adada bu balıkların ilk seçtikleri yer İskele Boğazıdır. Şubat ayında başlar mart sonuna kadar sürüler halinde buralara gelirler. Bu balıkların yumurtlama ve dölleme işlemi bittikten sonra bir ay içinde ölürler yani Nisan, Mayıs ortasına kadar yaşayabilirler. Gamyaların gelişi balıkçıların yüzünü güldürdü ifadesinde bulundu.

Kıbrıs Sözcü

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık