Ana Sayfa Eğitim Balyoz firarisi DAÜ'de öğretim görevlisi çıktı

Balyoz firarisi DAÜ'de öğretim görevlisi çıktı

Türkiye'de yayınlanan bugün gazetesinin haberine göre Balyoz'un firari ismi Turgay Bülent Göktürk’ün Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını yazdı. DAÜ Basın birimi haberi doğruladı. Konu ile ilgili olarak geniş çaplı açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 07:28
Balyoz firarisi DAÜ'de öğretim görevlisi çıktı

Türkiye'de yayınlanan bugün gazetesinin haberine göre Balyoz'un firari ismi Turgay Bülent Göktürk’ün  Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını yazdı. DAÜ Basın birimi haberi doğruladı. Konu ile ilgili olarak geniş çaplı açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.Kıdemli Albay Bülent Göktürk’ün Atatürk İnkılapları dersi verdiği de tespit edildi.Balyoz davasında tutuksuz yargılanan Kıdemli Albay Turgay Bülent Göktürk’ün Balyoz kararı açıklandığı gün yurtdışına çıktığı tespit edilmişti. Üç ay önce BUGÜN gazetesi okurlarına Göktürk’ün Kıbrıs’a firar ettiğini duyurmuştu.Balyoz kapsamında Göktürk 13 yıl 4 ay hapse çarptırılmıştı. Göktürk tutuklu yargılandığı davada kararın açıklanmasını beklerken kalp krizi geçirmiş, hastaneye kaldırılmıştı. İddianamede firari Göktürk’ün suç tarihinde Kara Harp Akademisi’nde öğretim görevlisi olduğu belirtiliyor.1. Ordu Komutanlığı ve Harp Akademileri Komutanlığı’nda görevli olup Balyoz Harekat Planı kapsamında görevlendirmede yetkili personel olarak tayin edilen ve bu görevi kabul ettiği belirtilen 97 kişi, EKA (GÖREVLENDİRMEDE YETKİLİ PERSONEL) isimli belge içerisinde listelendiği belirtilmişti.Göktürk’ün EK-MLAHİKA-1 BİRLEŞTİRİLMİŞ LİSTE incelendiğinde belgenin Balyoz Güvenlik Harekat Planı’nın personel eki olduğu ve 1. Ordu Komutanlığı bağlı birlikleri ve Harp Akademileri Komutanlığı’nda hazırlanan görevlendirilecek personel listelerinde olduğu da tespit edilmişti.

 


HASSAS BÖLGELERE

Ayrıca Göktürk’ün LAHİKA-1 HASSAS TESİSLERDE GÖREVLENDİRECEK KİLİT PERSONEL isimli belge incelendiğinde Kocaeli, Bursa, Gökçeada, Tekirdağ, Gelibolu, Kırklareli, Edirne gibi 1. Ordu sorumluluk bölgesinde yer alan bölgelerde 1’inci, 2’nci ve 3’üncü öncelikli olarak belirtilmiş;Santral, Havalimanı, Atom Reaktörü, BOTAŞ ve bağlı İstasyonlar, BP AŞ. Ana Depoları, Tersane, Radyo-TV Verici İstasyonu, Liman, Depo, Doğalgaz Dönüşüm Santrali, Baraj, İlaç Fabrikası, Gar, Petrol Sahası, Kamyon ve Otobüs Sanayi, Makina ve Yedek Parça İmalatı, Taş Deposu, Dolum Tesisi, Netaş, POAŞ, Petkim, Petrol Ofisi Genel Müdürlük Depoları, Radyo İstasyonu, Role, SHELL Depoları, Tedaş, Teletaş,Trafo Merkezi, Türk TELEKOM ve Radyolink istasyonu gibi 92 ayrı hassas tesiste görevlendirilmek üzere farklı rütbelerde muvazzaf ve emekli toplam 205 personelin ve bunların mevcut görev yerleri ya da adres bilgilerinin bulunduğu, adı geçen 205 kişi arasından 33 kişinin Harp Akademileri’nde görevli veya öğrenci olup yukarıda izahı yapılan EK-B (HarpAk.) isimli belge içerisinde de yer alan isimlerden biri olduğu da ortaya çıkmıştı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

DAÜ İLE BOLOGNA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA PROTOKOL

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık