Ana Sayfa Dünya Ban Ki-Moon’dan küresel çağrı

Ban Ki-Moon’dan küresel çağrı

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısı ile Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenlenen ”Homofobi ile mücadelede liderlik ihtiyacı” konulu panele BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, sanatçılar Ricky Martin ve Yvonne Chaka Chaka ile birlikte katıldı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 10:28
Ban Ki-Moon’dan küresel çağrı

Söz konusu panelde konuşan Ban Ki-moon, BM’nin çok sayıda panel düzenlediğini ancak hiçbir panelin basın ve dinleyicilerden bu kadar ilgi görmediğini ifade ederek cinsel ayrımcılığı eleştirdi. Konuşmasında lezbiyen, gay, biseksüel ve transgender kişilerin de diğer herkesle aynı haklara sahip olduğunu vurgulayan Ban, modern dünyada hala birçok ülkede aynı cinsten başkasını sevdiği için kişilerin cezalandırmasının üzüntü verici olduğunu söyle üzüntü verici olduğunu söyledi.

 

Demokrasinin ”çoğunluğun yönetiminden daha fazla bir şey” olduğunu sözlerine ekleyen Ban, halen pekçok ülkede eşcinselliğin yasak olduğuna dikkat çekti.

 

Panelde konuşan sanatçı Ricky Martin de cinsel yönelimi dolayısıyla yıllarca endişe içinde yaşadığını ve kendisine saygısını kaybettiğini ifade ederek, ”Herkesten daha fazla hakkımız olsun istemiyoruz. Biz de herkesle eşit olmak istiyoruz, ne eksik ne fazla” dedi.

 

Güney Afrikalı sanatçı Yvonne Chaka Chaka da yıllarca Güney Afrika’da etnik ayrımcılığa karşı savaştıklarını ve başarılı olduklarını anlatarak, cinsel ayrımcılığın da sonlandırılması gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık