Ana Sayfa Ekonomi Ban Ki-mun'dan muhaliflere çağrı

Ban Ki-mun'dan muhaliflere çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki muhaliflerin, Uluslararası Suriye Konferansı'na muhalefet gruplarını birleşik ve uyumlu bir şekilde temsil edecek bir heyet göndermelerini beklediklerini bildirdi.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 16:28
Ban Ki-mun'dan muhaliflere çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki muhaliflerin, Uluslararası Suriye Konferansı'na  muhalefet gruplarını birleşik ve uyumlu bir şekilde temsil edecek bir heyet göndermelerini beklediklerini bildirdi.

Ban, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cenevre'de düzenlenmesi planlanan Uluslararası Suriye Konferansı için BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el İbrahimi'nin ABD ve Rusya yetkilileryile yaptığı hazırlık görüşmelerinde neden kesin bir tarihin belirlenemediğini sorması üzerine Ban, burada Suriye halkını kimin temsil edeceği konusunun temel konu olduğunu söyledi.

Hem muhaliflerin hem de hükümetin konferansa heyet göndereceklerini ifade eden Ban, "Muhaliflerin, muhalefet gruplarını birleşik ve uyumlu bir şekilde temsil edecek bir heyet göndermelerini bekliyoruz. Hükümetin de BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el İbrahimi ile görüşmeleri yürütebilecek tam yetkili bir heyet göndermesini bekliyoruz" dedi.

İran ve Suudi Arabistan'ın katılımı

Katılımın kapsamı konusunda da bazı görüş ayrılıkları bulunduğunu belirten Ban, bu konunun İran ve Suudi Arabistan ile alakalı olduğunu dile getirerek, "Onların söyleyeceklerine ihtiyaç var mı? Veya hangi yolla konuşacaklar?" sorularını yöneltti.  

Bu konuların daha fazla tartışılması gerektiğini ifade eden Ban, BM, ABD ve Rusya arasındaki konferans hazırlık görüşmelerin bir an önce yapılmasını ve Suriye krizine bir an önce çözüm bulunmasını umut ettiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık