Ana Sayfa Yurt Bankayla pazarlık yapılıyor

Bankayla pazarlık yapılıyor

LTB’deki UBP’li meclis üyeleri, belediyenin borçlarının yeniden yapılandırılması çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 22:16
Bankayla pazarlık yapılıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki (LTB) Ulusal Birlik Partisi’ne (UBP) mensup meclis üyelerinin, eylemde olan Belediye Emekçileri Sendikası’na sundukları önerileri yerine getirmek için çaba harcadıkları bildirildi. Meclis üyeleri, belediyenin yeniden yapılandırma çalışmaları ile çalışanların İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta paralarının yatırılması için ilgili banka ile görüşmeleri yoğunlaştırdı.


LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, belediyedeki sorunun çözülmesi için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Sorunun bir iki gün içinde çözülmesi için gerekeni yaptıklarını kaydeden Bulutoğluları, sendika ile tekrardan bir araya gelip görüşeceklerini ve ortak bir uzlaşı arayacaklarını ancak gün içerisinde her şeyin değişebileceğini de belirtti.

 

Yeniden yapılandırma


LTB As Başkanı Özer Kadıoğlu da belediyenin yapılandırılması, sendikanın ve çalışanlarının istekleri olan sosyal haklar ile yatırımların yapılması için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. İlgili banka ile görüşmelerin sürdüğünü ve yapılanma sürecinin devam ettiğini söyleyen Kadıoğlu, paraların hesaba yatırılması için uğraştıklarını ve sendikanın istemlerine cevap vereceklerini belirtti.

 

Belediye binasına giremiyor


Belediyede aylardır yaşanan krizi sürecinde adı sık sık geçen meclis üyelerinden Meriç Erülkü, bu kez de belediye binasına giremediğinden yakındı ve sendikaya yönelik şikayetlerine bir halka daha ekledi.


Erülkü, sendikanın uzlaşma gibi bir niyeti olmadığını ileri sürdüğü açıklamasında, sendikanın grev yasağı olan ama yine de işbaşı yapılmayan günlerin de ödenmesi peşinde koştuğunu savundu.


Bir yandan Belediye Sarayı’na girmek istediklerini ancak giremediklerini iddia eden Erülkü, bir yandan da polise yüklenerek, eylemcilere müdahale etmesini istedi. Erülkü bu konuda, “Önceki gün orada kavgalar çıktı. Polis çok hatalı davranıyor. Polis demokrasinin katledilmesine seyirci kalıyor. Maliye Bakanlığı’nın personeli bakanlık binasını ele geçirse, polis orada da mı böyle yapacak. Bunlar çok ilginç şeylerdir” dedi.

 

Bankaya plan sunulamıyor iddiası


Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin LTB Belediye Meclis Üyeliği’nden istifa eden isimlerinden biri olan Alev Şensoy ise belediyenin yapılandırılması için ayrılan 90 milyon TL’nin olmadığını iddia etti.


Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin 1.5 yıllık görev süreleri kaldığını anlatan Şensoy, ilgili bankanın 6 yıllık borçlanma için, meclis üyelerinden 6 yıllık planları istediğini ancak, üyelerin bunu verme imkanlarının bulunmadığını söyledi. Şensoy, 1.5 yıl sonra başka bir döneme girileceğine dikkat çekerek, meclis üyelerinin yeni dönemde nasıl bir program yapılacağını bilemeyeceklerini kaydetti.


Şensoy, geçtiğimiz hafta bir televizyon programında asbaşkanın yaptığı açıklamalardan elde ettikleri bilgilere göre ne kadar borçlanılabileceği ve faiz oranının ne olacağı konusunda bir bilginin bulunmadığını gördüklerini belirterek, “her zaman yaptıkları gibi bir gündem değiştirip günü geçirmek amaçlanıyor” dedi.


Alev Şensoy, UBP kurultayına ve sonrasında ortaya çıkan mahkemeleşmeye de işaret ettiği açıklamasında, “Esas hedef Lefkoşa kurultay hesaplarına meze oluyor. Lefkoşa’yı çok iyi bir şekilde kullanırlar. Herhangi bir borçlanma şu an için Lefkoşa Belediyesi’nin borçlarını çözmeyecek. İleride sorunları daha büyük olarak ortaya çıkaracak. Bunlara da cevap verilmedi” şeklinde konuştu.


Sensoy ayrıca, “ülkedeki patronaj sisteminin Lefkoşa Türk Belediyesi’nden başlayarak yıkılmaya başlanacağını” da ileri sürdü.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık