Ana Sayfa Kültür & Sanat Baraka Kültür Merkezi'nden dava tepkisi

Baraka Kültür Merkezi'nden dava tepkisi

Baraka Kültür Merkezi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği eylem sonrası, sendikacılar yanında Baraka aktivisti Besim Baysal’a da dava okunmasına tepki gösterdi. Baraka Kültür Merkezi’nden yapılan açıklamada şöyle:

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 17:23
Baraka Kültür Merkezi'nden dava tepkisi

“TC ELÇİLİĞİ ELİYLE ÜLKEMİZE DAYATILAN GERİCİLİĞİ VE POLİSİN KEYFİ TUTUMUNU KINIYORUZ”


Ülkemizin en ilerici sendikalarından Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, AKP’nin dayattığı gericiliği protesto etmek amacıyla TC Elçiliği önünde bir eylem gerçekleştirmiş ve bu eylem ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyen kesimleri rahatsız etmiştir.

 

Demokratik haklarını kullanarak eylem yapan sendikacılara ve aktivistlere baskı uygulamayı, şiddet kullanmayı ve dava okumayı alışkanlık haline getiren polis teşkilatı, aralarında Baraka aktivisti Besim Baysal’ın da bulunduğu bazı KTÖS Yürütme Kurulu üyelerine dava okuma tehtidinde bulunmuş ancak bu konuda resmi bir bildirim yapmamıştır. Devletin okulunda öğretmen olarak çalışan, adresine ve telefon numarasına kolaylıkla ulaşılabilecek olan Besim Baysal, 16 Aralık Pazar günü, güneye geçerken durdurularak özgürlüğü kısıtlanmış, karakola götürülmüş ve kendisine dava okunmuştur. Polisin, taciz anlamına gelen bu keyfi tutumunu kınıyor, bu tarz davaların ve baskıların bizleri yıldıramayacağını tekrarlıyoruz.

 

Kıbrıslı Türk halkı, ekonomiden eğitime, kültürden ekolojiye kadar her alanda, Ankara hükümetlerinin ve yerli işbirlikçilerinin gerici, neo liberal saldırısı altındadır. Bu yok etme politikalarına karşı, her alanda direnişi örgütlemekten başka yol yoktur.

 

AKP ve ülkemizdeki işbirlikçi hükümetler eliyle bizlere dayatılan gerici eğitim sistemine karşı onurlu bir mücadele veren Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile dayanışmamızı bildiriyor ve Kıbrıslı Türk halkını, ülkesine ve geleceğine sahip çıkmaya, sokağa ve mücadeleye çağırıyoruz.

 

Baraka Kültür Merkezi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ATAOĞLU: YIL SONUNA KADAR 4 MÜZE AÇILACAK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık