Ana Sayfa Dünya Barzani'den yeni teklifler gelmeye devam ediyor

Barzani'den yeni teklifler gelmeye devam ediyor

Erbil ve Bağdat arasında anayasa çerçevesinde nihai anlaşmaya varılana kadar Suriye arasındaki gayriresmi sınır kapısı Fişhabur'un ortak bir mekanizmayla kontrol edilmesini teklif etti.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2017 Perşembe 12:30
Barzani'den yeni teklifler gelmeye devam ediyor
IKBY'den yeni teklif

IKBY Peşmerge Bakanlığı, Erbil ve Bağdat arasında anayasa çerçevesinde nihai anlaşmaya varılana kadar Suriye arasındaki gayriresmi sınır kapısı Fişhabur'un ortak bir mekanizmayla kontrol edilmesini teklif etti.

IKBY'den yeni teklif

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı'nın, Erbil ve Bağdat arasında anayasaçerçevesinde nihai anlaşmaya varılana kadar IKBY- Suriye arasındaki gayriresmi sınır kapısıFişhabur'un ortak bir mekanizmayla kontrol edilmesini teklif ettiği belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nın Erbil'in müzakereleden çekildiğine yönelik açıklamalarının asılsız olup, Bağdat'ın Erbil heyetiyle bir anlaşmaya ulaşma niyetinde olmadığı iddia edildi.Açıklamada Erbil'in geçen salı günü Bağdat'ta, 'Tüm cephelerde ateşkesin ilan edilmesi, anayasada ilgili maddeler uygulamaya konulana kadar tartışmalı bölgelerin ortak güçlerce denetlenmesi, Irak anayasası çerçevesinde nihai anlaşmaya varılıncaya kadar her iki taraf arasında güvenin sağlanması ve iyi niyetin göstergesi için geçici süreliğine IKBY-Suriye arasındaki gayriresmi sınır kapısı Fişhabur'a Peşmerge-Irak askeri ve ABD öncülüğündeki uluslararasıkoalisyon güçlerinin sevk edilmesi' teklifini sunduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı dün yaptığı yazılı açıklamada, IKBY müzakere heyetinin, yapılan anlaşma taslağının tamamından geri çekildiğini duyurmuştu.

IKBY hükümeti ise sınırların teslimi konusunda Erbil ve Bağdat'ın herhangi bir anlaşmaya varmadıklarını bildirmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İTALYA'DA GECE KULÜBÜNDE İZDİHAM

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık