Ana Sayfa Yurt Başarı artıyor

Başarı artıyor

Bilted Logo tasarım yarışması ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, üniversitelerin önemine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 07:56
Başarı artıyor

Kıbrıs Türk Bilim ve Teknoloji Derneği (BİLTED) Logo Tasarım Yarışması Ödül Töreni yapıldı.


Çizdiği logo “Bilted Logosu” olarak kullanılan Ercan Sarıca’ya ödülünü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu verdi.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yer alan törende, derneğin, ülkedeki üniversitelerin katkılarıyla hazırladığı “Kıbrıs Bilim ve Teknoloji Dergisi”nin tanıtımı yapıldı ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “butona basmasıyla” yayın hayatına başlayan derginin ilk sayısı konuklara dağıtıldı.


Törene Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yanı sıra milletvekilleri, akademisyenler, üniversite rektörleri, öğretim görevlileri katıldı. Törende dernek yetkilileri de hazır bulundu.


Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ülkede bilim yapılıp yapılamayacağı konusunda büyük tartışmaların sonucunda Doğu Akdeniz Üniversitesi Yasası’nı, Cumhuriyet Meclisi’nden geçirip yasallaştıran, o dönemin hükümetinin başkanı olarak derneği kutladığını ifade ederek, ülkede yüksek öğrenim yapılabileceği inancını o dönemde ortaya koyduğunu ve bu konuda gerekli ilk adımı attığını anımsattı.


Bugün gelinen aşamada ülkede 8 üniversite, 50 bini aşkın öğrenci ve yüzlerce önemli bilim insanının bulunduğuna işaret eden Eroğlu, önemli olanın; bu bilim insanlarının çoğunun Kıbrıslı Türk olması ve her gün dünya standartlarında bir başarıya imza atmaları olduğuna vurgu yaptı.


Eroğlu, bunu gururla izlediğini ifade ederek, Kıbrıslı Türk bilim insanları ile çalışan birçok yabancı bilim insanı bulunduğunu, bunun da etkileşim açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.


YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak da, YÖDAK’ın çalışmaları hakkında bilgiler vererek, Rum Yönetimi’nin engellemelerine rağmen uluslararası kalite ve güvence kuruluşlarına üye olarak çalışma yapmaya devam ettiklerini söyledi.


Bıçak, bugün ülkede eğitim kalitesi ve altyapı olarak iyi durumda olan 8 üniversite bulunduğunu, bu kapsamda üniversitelerin uluslararası alanda rekabet gücünü artırması için kalitesini sürekli artırması gerektiğini, kaliteli eğitim için de akreditasyon gerektiğini kaydetti.


Üniversitelerin eğitim yanında araştırma yapmasının da önemine dikkat çeken Bıçak, derneğin bu konuda önemli yer tutacağına inanç belirtti.

 

Amaç üretimi artırmak

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, oda olarak KKTC’deki üretim ve ihracatı artırma vizyonu ile çalıştıklarını ve tüm çalışmalarını bu yönde yaptıklarını ifade ederek, KKTC’nin ihracat ile ithalat arasındaki bir buçuk milyar dolarlık cari açığını ancak üretimi geliştirerek kapatabileceğini anlattı.


Çıralı, bilim ve teknolojinin ülkeyi ileriye götürebileceğini ve üretimi artırabileceğine dikkat çekerek, Türkiye’de bilim ve teknolojiye büyük kaynaklar ayrıldığını ancak bunun KKTC’de yapıldığını söyleyemeyeceğini kaydetti.


Bilted Başkanı Prof. Dr. Huriye İcil de, derneğin kuruluş çalışmaları, amaç ve hedeflerini anlatarak, dernekte, Kıbrıs Türk bilim insanları, araştırmacı ve girişimcileri bir araya getirip yaratıcılık ruhunu geliştirmek ve bunu üretime dönüştürüp ekonomiye katkı koymayı amaçladıklarını söyledi.


Kıbrıs Bilim ve Teknoloji Dergisi Editörü Prof. Dr. Necdet Osam ise, derginin tanıtımını yaptı.


Konuşmaların ardından logo yarışmasında dereceye giren Belgin Sakallı ile Metin Altınok’a da ödülleri verildi.


Tören, yarışmaya katılan katılımcıların çizdiği logoların sergilenmesi ve resepsiyonla tamamlandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık