Ana Sayfa Yurt Başarılı geçti

Başarılı geçti

Hristofyas, Brüksel’de Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 15:15
Başarılı geçti

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığının, bu ay tamamlanacak olması nedeniyle Brüksel’de, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile birlikte basın toplantısı düzenledi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazetelere göre Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın, karşı karşıya kaldığı sorunlara ve büyüklüğüne karşın, başarılı bir dönem başkanlığını, herkesin kabul ettiği gibi, başarılı bir şekilde yerine getirdiğini söyledi.


Hristofyas, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığında, ekonomik krizin göğüslenmesi çerçevesinde önemli yasama dosyalarının ileriye götürülmesi için büyük çabalar sarf edildiğini ifade etti.


Güney Kıbrıs’ın ileriye götürdüğü siyasetlerden en belirgin olanın Limasol Bildirgesi olarak da bilinen “AB Bütünlüklü Deniz Politikası” olduğunu belirten Hristofyas, Limasol Bildirgesi ile deniz ve denizcilik faaliyetlerinden ortaya çıkan büyük olanakların değerlendirilmesinin sağlandığına dikkati çekti.


Hristofyas konuşması sırasında AB’nin diğer konularına da değindi ve gelen soruları da yanıtladı.

 

“Sorumluluk hükümette değil, bankalarda”

 

Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın destek mekanizmasına dahil olmasına ilişkin memorandum konusundaki bir soru üzerine, Rum Hükümeti’nin sorumluluğunun olmadığını bir kez daha vurgulamak istediğini, sorumlunun bankalarda, finans sisteminde ve kendilerine herhangi bir uyarı ve tehlike sinyali vermeyen denetleyici kurumda olduğunu söyledi.


Bir diğer nedeninin ise Avrupa Konseyi’nin, Yunan borcunun traş edilmesi kararının olduğunu yineleyen Hristofyas, destek mekanizmasına dahil olmalarının nedeninin kamu borcu veya bütçe açığının olmadığını, bunların sert tedbirler alınmaksızın ve destek mekanizmasına dahil olunmaksızın da aşılabilecek sorunlar olduğunu belirtti.


Hristofyas, Rompuy ve Barroso önünde, Rum Bankalarına ve eski Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis’e yönelik eleştirilerde de bulunurken, Troyka ile, imzalanacak olan ilke anlaşmasına varıldığını ayrıca bankaların sermayelendirilmesi konusunu inceleyen Pimco’nun raporunun da beklendiğini anımsattı.

 

“Büyük katkı sağladı”

 

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığının başarılı geçtiğinden bahsetti ve Güney Kıbrıs’ın “Avrupa Patenti Anlaşmasına” sağladığı katkının büyük olduğunu söyledi.


Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığında gerçek başarıların sağlandığını ifade ederek, Güney Kıbrıs’a yönelik teşekkürlerini iletti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık