Ana Sayfa Başbakan grup toplantısında konuştu

Başbakan grup toplantısında konuştu

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 13:07
Başbakan grup toplantısında konuştu

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:


"TSK'nın 35. maddesini müdahale girişimlerinde hep kullandılar"


Hafta içinde TBMM'ye bir hükümet tasarısı sunduk.Demokrasiye müdahale etmek için TSK iç hizmet kanununun 35. maddesini değiştiriyoruz. TSK iç hizmet kanununun 35. maddesini müdahalede girişimleri için bir gerekçe olarak hep öne sürülmüştür. Anayasal değişiklik yaparak yargı yolunu açan biz olduk. Yargıda hesap veren sorumlular hep bu 35. maddenin arkasına sığınmışlardır. Bu yanlışı artık kaldırıyoruz. Madde metninde yapacağımız değişiklikle askerlik kavramını yeniden tanımlıyoruz.

"Sözleşmeli er ve erbaşların sorunlarına çözüm getireceğiz"

Yine bu değişiklikle sözleşmeli er ve erbaşların sorunlarına çözüm getirecek değişikliklerde yer alıyor. Ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu maddeyi genelkuruldan geçireceğinize inanıyor, sizlere şimdiden teşekkür ediyorum.

"Bunlar meclisten geçmeden tatile çıkmak yok"

Bir başka kanun teklifi de bu teklifte sanayi işletmelerine, yasa dışı bahis olaylarından, sözleşmeli personellere kadro verilmesine kadar bir sürü değişiklik yapılacağına inanıyorum. Bunlar geçmeden tatile çıkmak yok.

"Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum"

Mübarak Ramazan aylarına giriyoruz. Tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Suriye, Mısır, Somali, Libya gibi kardeşlerimizin ciddi sıkıntılar yaşadığı dönemde daha refaha vesile olmasını temenni ediyorum.Ak Parti teşkilatı olarak 365 gün yaptığımız gibi Ramazan ayındada yardımlaşma içinde geçireceğiz. Ocağı yanmayan ocağında aş kaynamayan aileleri tesbit edecek, oralara elimizi uzatacağız. Çok daha fazla çocuklara şevkat göstereceğiz. İmkanlarımız dahilinde en yakınlarımızdan başlayarak yüreklerimiz açacağız.

"Yardımlarımızı daha bir aşkla, şevkle sürdüreceğiz"

Zekat, sadaka, paylaşma gibi kavramlar sadece dini kavramlar değil, bizi biz yapan, asırlar boyu ayakta kalmamızı sağlayan kavramlardır. Birileri bunu farklı yerlere çekiyor olabilir. Bizim hükümet olarak yardımlaşmaya verdiğimiz önemi, farklı yerlere çekmek isteyenler olabilir. Kendi yaşadığı mahallesinden dışarı çıkmayanlar, cahillik içinde ihtiyaç sahiplerini makarnacı, kömürcü diye aşağılayanlar da olabilir, böylelerini Allah'a havale edeceğiz. Benim aziz milletimi, ihtiyaç sahibi kardeşimi, makarnacı, kömürcü, oyunu satan adam olarak lanse edenler, kibir hastalığı içinde vicdanını kaybetmişlerdir. Bu şifası mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu kibirlilik, millit karşısında daima kaybetmiştir, bundan sonra da kaybetmeye mahkumdur. 10 buçuk yıl boyunca büyük bir başarıyla yürüttüğümüz sosyal yardımları, daha bir aşkla sürdüreceğiz.

"İhtiyaç sahipleri paralarını kartla çekecek"

Yeni uygulamayla, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Yaşlı ve engelli yardımı, muhtaç asker ailelerine yardım gibi durumlarda artık bir kart veriyoruz bu ailelere. Kuyruğa girmeden, gururları incilmeden, bu kartlarla paralarını çekebilecekler. Bu kart sahiplerine, ne kadar yardım alacağı da sms yoluyla bildirilecek.

"Akil insanlar heyeti raporlarını takdim ettiler"

İstanbul'da Başbakanlık ofisimizde akil insanlar heyetimizle bir araya geldik. Raporlarını takdim ettiler, sunumlarını yaptılar. Çözüm süreci adına bu vazifeyi üstlenen büyük bir şevkle yerine getiren tüm heyet mensuplarına sonsuz teşekkür ediyorum. Akil insanlar heyeti, milletimizin hassasiyetinin yerine görülmesi bakımından güzel bir vazife yaptı. Ortaya çıkan raporları büyük bir hassasiyetle değerlendireceğiz.

"Çözüm süreci bir süreçtir"

Çözüm süreci Ak Parti'nin kurulmasıyla başlamış, kademe kademe bugüne ulaşmış bir uzun yürüyüştür. Kökü çok derinlerde olan bir meselenin bir gecede çözülmesi elbette mümkün değildir. Önyargıları kırmanın, kardeşliğimizin önündeki engelleri kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. Böyle bir süreçte her kesim sabırlı olmalı. Keşke akşamdan sabaha herşey değişebilse. Bütün sorunları bıçakla keser gibi kesip atabilsek. Ama böyle bir şey mümkün değil. Bir tarafı yaparken, diğer tarafı yıkmadan bu süreci götürmek zorundayız.

"Vatanımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık"

Türkiye Cumhuriyeti devleti sonuna kadar, tek bir ferdi kalıncaya kadar, sınırlarını, bayrağını onurunu ve şerefini kahramanca korur ve koruyacaktır. Tarihin hiç bir döneminde vatanımız için bayrağımız için canımızı ortaya koymaktan kaçınmadık. Biz yola çıkarken birşey söyledik, bugünde aynı noktadayız. Bize söylemediğimizi söylüyormuş gibi atfedenler bize saygısızlık yapıyorlar. Afyon karahisardan tek millet, tek bayrak, tek vatan dedik. Tek din, tek dil demedik. Bunlar bize iftiradır. Bizim devlet yönetim anlayışımızda, tek dinci bir anlayış yoktur. Farklı dinlere mensup insanları idare etmek bizim devlet yönetimindeki en başarılı yönümüzdür. Bu tür iftiralarla bizi halkın nezdinde farklı yerlere çekmek gibi bir amacı olanlar var.

"Etnik milliyetçilik yapmayacağız"

Bugün birşeyi özellikle söyleyeceğim. Biz yola çıkarken birşey daha söyledik. Etnik milliyetçilik yapmayacağız, bölgesel milliyetçilik, dinsel milliyetçilik yapmayacağız dedik. 36 farklı etnik unsur var bu ülkeder. Türk, kürt, boşnak, arnavut aklınıza ne gelirse, hepsi bizim canımız ciğerimizdir. Birini bir tarafa koy, birini bir tarafa koy bizim kitabımızda asla böyle bir şey yok

"78 vilayetten milletvekili çıkardık"

Eğer biz öyle bir anlayışın temsilcisi olmuş olsaydık bu ülkede 78 vilayetten milletvekili çıkarabilirmiydik. Biz tüm halkımıza 76 milyona hitap eden bir partiyiz. Bakın biz %50 oyla geldik ama %100 hizmet verdik.

"Batı ile doğu arasında makas çok açıktı"

Bölgesel milliyetçilik de bizde yok. Batı ile doğu arasında makas çok açıktı. Bakın şimdi böyle bir şey kaldı mı? Doğuda GÜneydoğuda yaşayan kardeşlerime sesleniyorum. 10 yıl önce Hakkariye, Şırnak'a havaalanı yapılacak, Iğdır'a, Kars'a yapılacak denseydi inanılır mıydı? Karadeniz'de Kastamonu havaalanı da bitti. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Geldiğimizde 26 vilayette havaalanı varken şuan 50 vilayette çıktı. Bingöl'de de havaalanını açıyoruz. Bu neyi gösteriyor? Bu iktidar, bu milletin hizmetkarıdır. Modern bir ülke görünümünü sağlayacağız, bunu yapacağız. Adalet, emniyet saraylarıyla, hastaneleriyle, barajlarla bir dönüşüm yaşıyoruz. Biz baraj yapmak için gayret harcarken BDP'liler çıkmışlar barajların önüne dikiliyorlar. Geleceğin en büyük tehdidi olan susuzluğu aşmak zorundayız. Belki biz geri dönüşüm noktasında 7 kez suyu geri dönüşüm yapacak hale gidiyoruz.

"Biz demokratik, laik, sosyal bir devletiz"

Biz hristiyan, müslüman, musevi, sünni, alevi asla bu ayrımların içinde olamayız. Ak Parti'nin yönetim anlayışında böyle bir şey olamaz. Biz demokratik, laik, sosyal bir devletiz. Partimizin programı içerisinde laiklik çok açık bir şekilde vardır. Tüm inançlara ortak mesafedeyiz. Bizim anlayışımız budur. Tahrik olayı ülkemize zarar verir. Biz bir olacağız.

"Terörün olduğu, silahın, şiddeti olduğu ortamda çözüm olmaz"

Terör eylemleri olduğunda, terör eylemlerinde baskı ve şiddet uygulandığında amansız bir şekilde geri adım atmadan bunlarla mücadele ettik. Terörün olduğu, silahın şiddetin olduğu bir ortamda çözüm olmaz.

"Terörün en önemli parasal kaynağı esrar"

Biz sonuna kadar şiddetsiz bir ortamda çözüm mücadelesinin peşinde olacağız. Sadece esrar, hint keneviri gibi bu tür olaylarda 100 trilyonu aşkın, hint keneviri imha edilmiştir. Bundan rahatsız olan çevreler var. Çünkü terörün en önemli parasal kaynağı buydu. Bundan bizim taviz vermemiz mümkün değildir. Bu işin içinde bunun yönetimini yapanlar, siyasetin içinde olanlarla da bağlantılı. Bunu da açıklayacağız. Bunlara müsade etmek bizi de suçlu durumuna düşürmez mi.

"Lice olayı sıradan bir olayı değildir"

Dolaylı olarak dayandığı yer, esrar olayıdır. Karakol, bunların hepsi hikaye. Biz çok karakol kaldırıyoruz, daha güvenlikli karakolları da yaptırmak zorundayız. Ülkemizin güvenliği için. Bunun içinde bazı siyasi partilerden izin alacak değiliz. Tabiki bunu yapacağız. Ülkemizde vatandaşımızın huzuru için bunu yapmak durumundayız. Gönül isterki bunlara hiç ihtiyaç olmasın.

"Bölgede çözümün adı bile yetti"

Aylar önce çözüm sürecine farklı bir boyut kazandırdığımızda, bunun adı bile Türkiye'nin tamamında farklı bir iklim oluşturdu. Çok güzel gelişmelere şahit olduk. İnsanların yıllardır sorun yaşadıkları köylerinde normal yaşamlarına döndüler. Cudi dağının eteklerinde piknikler yapıldı. Bölgede barışın çözümün adı bile yetti, ticaret canlandı. İş kadınları iş adamları bölgeye ziyaretler düzenlemeye başladı. Böyle bir atmosferi bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Terör benim Türk, Kürt kardeşime acıdan başka birşey vermedi. Biz tüm vatandaşlarımızı bu hüzünden kurtarmak zorundayız.

"Biz bu sürece yüreğimizi koyduk"

Hiç bir sabotaj hiç bir porvakasyon bizi bu kutlu yolculuktan alıkoyamaz. Çünkü biz Türkiye'nin geleceğini bu çözüm de görüyoruz. Millet çatışma değil huzur istiyor. Çatışmayı teşvik edenler, millete ihanet etmiş olurlar. Taviz vermeyiz, ilkelerimizden vazgeçmeyiz, milletin değerlerini çiğnemeyiz, çiğnetmeyiz. Ama mutlu sona ulaşmak içinde var gücümüzle çalışmaya devam ederiz. Bu süreci akamete ulaştırmak isteyen kim olursa olsun, bunun sorumluluğunu taşıyamaz. Herkes sorumlulukla hareket etmelidir. Milletin umutlarını heba etmeden herkes sorumlu davranmalıdır.Hassas bir süreçteyiz diye, illegal girişimleri görmezden mi geleceğiz.

"Çözüm demek hukukun üstün olması demektir"

Hukuksuzluğa asla göz yummayız. Çözüm demek hukukun üstün olması demektir. Hukuksuzluğu adet edilenlerin bu çözüm sürecini karalamalarına izin veremeyiz.

"Lice'deki olaylar hakkında mesaj vermeye çalışanlar, mesajı kendileri almalıdır"

Karakol sadece bir bahanedir. Sınırlarını korumak için, vatandaşlarını korumak için devlet gereken her türlü alt yapıyı hazırlamalıdır. Ak Parti iktidarı döneminde vatandaşın güvenliğini sağlamak en asli görevidir.

"Neden rahatsızlık duyarlar?"

Kim neden rahatsızlık duyar? Barajlar insanların selameti için yapılıyor. Okul, yol, hastane bu amaçla yapılıyor. Bu alerji neden kaynaklanıyor. Terör dönemlerinde bunlardan rahatsız olanlar, burada bir terslik var demektir. İşin içinde başka işler olabilir mi? Biz bu oyuna gelmeyiz. Doğuda yada batıda toplumsal gösterilerin ne anlatmak istediğini çok iyi görüyoruz.

"Biz milletin ta kendisiyiz"

Biz milletle irtibatını hiçbir zaman kesmeyen bir partiyiz. Çünkü biz milletin diliyle konuşuyoruz. Çünkü biz milletin ta kendisiyiz. işte şu son 1 ay içerisinde özellikle mayıs ayında bu yapılanlar ne adına yapıldı. Olay bir ağaç mıydı? Hayır değildi. 10 yılda ücretlerinde nereden başlayıp nereye gelen bir ülke var. Sosyal politikada nereden başlayıp nereye gelen bir ülke var. Alt yapı da üst yapıda nerelere gelen bir ülke var. Enerjide düşünün ülkemizde adeta karanlıklar içerisinde yaşayan bir ülkeyken aydınlığın içinde yaşayan bir ülke konumuna geldik. İnsanlarımızın refah düzeyine baktığımızda çok farklı bir konuma gelen bir ülke var. Bunlar bir yerleri ciddi anlamda rahatsız ediyor.

"CHP yatırımları engellemenin adresi"

3. Havalimanı ile gili Danıştaya müracatta bulunacakmış. İşte CHP budur. Hiç bir zaman bu ülkede hizmetin adresi olmamıştır. Her zaman yatırımları engellemenin adresi olmuştur. Biz attığımız adımları yere sağlam basarak atıyoruz. 3. Havalimanı evelallah gerçekleşecektir.

"CHP genel başkanı siyasetin yüz karası"

İstanbul'da ağaç çevre gerekçesiyle ortaya çıkan, şiddet ve linç hareketine dönüşen gösterileri ibretle takip ettik. En sorumsuz açıklamaları da milletimle paylaşmak istiyorum. Bir kızımız yanında bebeğiyle çok çirkin bir saldırıya maruz kalıyor. Polise gidiyor. CHP genel başkanı çıkıyor, ahlaktan uzak edep dışı, bunun bir yalan olduğunu söylüyor. 1950 lerin CHP'si bugünün CHP'sinden geri de kalıyor zulümde. Kıyafeti inancı ne olursa olsun bir kadına bu insanlık dışı saldırıyı, görmezden gelen bir genel başkan CHP'nin de siyasetin de yüz karasıdır. Ben CHP'nin kadın milletvekillerinden bir ses beklerdim. Elbette biz Kabataştaki olayın faillerini de bulacağız. Ama bu olayların failleri kadar, onlara sahip çıkanların da hayatları boyunca bu kara lekeyle yaşayacaklarından da hiç şüphe duymuyorum.

"Milletin iradesini gasp etmek o kadar kola değil"

Hangi inançtan olursa olsun, vatanını seven hiç bir vatandaşım endişe etmesin. Biz bu vandallığın hesabını sormaya devam edeceğiz. Birisi gitmiş Londra'da İstanbul'un artık kurtarıldığından bahsediliyor. Bütün bunlarla ilgili de hukuk yollarını çalıştıracağız. Bu da sözde sanatçı. Masum gerekçelerin arkasına sığınıp suç işleyenler karşılığını alacak. Milletin iradesini gasp etmek o kadar kolay değil.

"İktidar olmanın tek yolu vardır o da sandıktan geçer"

Bu ülkede siyaset yapmak isteyenler, partilerini kurarlar milletin huzuruna çıkarlar. Eğer sandık onlara yürü diyorlarsa yürürler ama yürü demiyorlarsa geleceklerini beklerler. Milletimiz bize iktidar yolunu açtı. Oylarımızı sürekli arttırmak suretiyle, durmak yok yola devam dedik.

"Çalışın sizin de olsun"

CHP, MHP, BDP'ye sesleniyorum, niçin kendinize bu yollardan başka yol arıyorsunuz. Biraz daha gayret edin, çalışın sizin de olsun. Biz halkımızı kucaklıyoruz.

"Seçme-seçilme yaşı 18 olacak"

iktidara geldiğimizde 30 yaş seçilme yaşıydı, 25'e indirdik. Şimdi bunu da yeterli görmüyoruz. Seçme seçilme yaşı 18 olsun dedik. Gençleri seven kim? Gençliği biz seviyoruz. Ama muhalefet şunu söylüyor, çoluk çocuğa mı emanet edeceğiz? Tarihimize şöyle bir baktığımızda, karanlık çağı kapatan Fatih'lerin torunlarıyız. Yavrularımızı iyi yetiştireceğiz, sonra da yasama içinde, yürütme de, yargı da sen de yerini al diyeceğiz. Biz bu gençliğe geleneklerini öğretemedik. Burda hatamız var. Geleneğini bilmeyen genç, geleceğini bulamaz. Gelenekten, geleceğe bir yürüyüşü hep birlikte başarmalıyız. Milletin iradesine sahip çıkarak bu günlere geldik. Hukuk dairesinde mücadelemizi de sürdüreceğiz.

"Bugün Meclis Başkanı seçilecek"

Bugün bir farklılıkta var. 8 ilçe ve belde de belediye başkanları partimize katılıyor. Bugün TBMM Başkanını seçeceğiz.Bütün arkadaşlarımızla birlikte mecliste bulunacağız. Önümüzdeki dönemi, 24. dönemin ikinci yarısını yönetecek meclis başkanı seçilecek


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık