Ana Sayfa Yurt Basın özgürlüğüne müdahale edildi

Basın özgürlüğüne müdahale edildi

Gazeteciler Birliği ile BASIN-SEN, görevini yapmaya çalışan bir gazetecinin tutuklanmak istenmesine tepki gösterdi:

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:31
Basın özgürlüğüne müdahale edildi

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ile Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN),  görevini yapmaya çalışan bir gazetecinin “suçlu” muamelesi görerek tutuklanmak istendiğini belirterek bu durumu kınadı.


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, “Haberal Kıbrıslı” gazetesi muhabirinin kamuya açık bir lokantada bazı siyasi ve bürokratların yemekte fotoğrafını çekti diye görevinden engellenmek, görevini yapmaya devam ettiği için de tutuklanmak istendiğini hayretle öğrendiklerini belirterek, “Kamuya açık ve herkesin girebileceği bir mekânda fotoğraf çekmek ne zamandan beri suç oldu anlayabilmiş değiliz” dedi.


Söz konusu basın mensubunun sadece duyarlı bir gazetecilik örneği verdiği ve tesadüfen gördüğü, haber değeri bulduğu bir olayı fotoğraflamak istediğini; bundan doğal bir şey olamayacağını ifade eden Güven, şöyle devam etti:
“Arkadaşımızdan, önce çektiği fotoğrafı silmesinin istenmesi, kabul etmeyince polise çağrılarak tutuklanmak istenmesi kabul edilebilir değildir. Bu olayı en hafif tabiriyle basın özgürlüğüne müdahale olarak görüyor ve kınıyoruz. Siyasilerin ve bürokratların saklayacak-gizleyecek bir şeyleri olmaması halinde fotoğraflarının çekilmesinden rahatsız olmamaları gerektiğini düşünüyoruz. Polisin görevi ise kamu görevi yapan, halkın haber alma hakkına katkıda bulunmaya çalışan basın mensuplarını tutuklamak değil, onlara görevlerini yapmada yardımcı olmak olmalıdır.”


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak halkın huzur ve mutluluğu için her kurumla diyalog ve işbirliği içinde çalışmak amacında olduklarını belirten Güven, “Ancak basın özgürlüğü konusunda hassasiyetimizin anlaşılması ve denenmemesini tavsiye ederiz. Konunun takipçisi olacağımızı belirtir, bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diler, tekrarı halinde en sert tepkiyi vereceğimizi kamuoyuna duyururuz” diye ekledi.BASIN-SEN: Özgür gazetecilik yapılmalı

 

BASIN-SEN, “Haberal Kıbrıslı” gazetesi muhabirinin kamusal alanda haber takip ederken engellenmeye çalışıldığını belirterek, bunu kınadı.


BASIN-SEN Başkanı Kemal Darbaz açıklamasında, halkın haber alma hakkından kaynaklanan gazetecilik görevinin engellenmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.


Darbaz, bu konuda tüm ilgilileri basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliği garanti altına alacak önlemler almaya davet ederek, konuyu yargı dahil uluslararası alana taşıyacağını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık