Ana Sayfa Siyaset Başkanlık sistemi gelmeli

Başkanlık sistemi gelmeli

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yasamayla yürütmenin iç içe geçtiğini, Meclis’ten yasaların geçmesinin hükümetin isteğine bağlı olduğunu belirterek, başkanlık sistemine geçilmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 17:28
Başkanlık sistemi gelmeli

Talat, başkanlık sistemine geçişi beklemeden “5 yıl boyunca ben ülkeyi düzelteceğim ve gerekirse kazanmayacağım” diyecek yeni ve temiz bir yapılanma gerektiğini de ifade etti. Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi. 2. Cumhurbaşkanı Talat, mevcut sistemde, ancak hükümetin istemesi halinde Meclisin çalışabileceğini, istememesi halinde ise çalışmayacağını söyledi.


Yasamayla yürütmenin iç içe girdiğini savunan Talat, hükümetin istediği yasanın Meclis’ten geçtiğini, istemediğinin ise asla geçmediğini ileri sürdü.BAŞKANLIK SİSTEMİ


Bu yüzden sistemin önemli olduğunu söyleyen Talat, ‘Bir seçim olursa ne değişecek?’ şeklindeki soruya, şu andaki gibi bir hükümetin kurulması halinde, Meclisin de hükümet gibi yok sayılacağını ifade etti. Hükümetin belirleyici olduğunu ifade eden Talat, bu bağlamda başkanlık sisteminin daha uygun olacağını belirtti. Bir dönem CTP olarak başkanlık sistemine karşı olduklarını hatırlatan Talat, geçen zaman içerisinde parlamenter ve başkanlık sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarının görüldüğünü anlattı. Talat, parlamenter sistemin ülkenin ruhu ve kültürüyle bağdaşmadığını düşündüğünü söyleyerek, aksi takdirde şimdiki sistemde, Lefkoşa Belediyesi’nin karşı karşıya kaldığı sorunlarda olduğu gibi birçok sıkıntının yaşanacağı görüşünü dile getirdi.“BÖYLE SİSTEM OLUR MU?”


Başka bir soru üzerine hizmet anlayışının partilere göre değiştiğini belirten 2. Cumhurbaşkanı Talat, şimdiki hükümetin ve UBP’nin yandaşlara hizmet anlayışında olduğunu savundu. Talat, bunların yanında cumhurbaşkanı ile başbakanının etlerinin bir kazanda kaynamadığını belirterek“Böyle bir ülke; böyle bir sistem olur mu? Böylesi bir kavgadan, doğaldır ki, kaos çıkar” dedi. Koalisyon durumlarında da tam uyumlu koalisyonların gerçekleşmesinin zor olduğunu ifade eden Talat, sistemle ilgili görüşlerini yineledi ve koalisyonlarda meydana gelen uyumsuzluklardan örnekler verdi.“SAVCILIK TAHKİKAT YAPSIN”


Halkın günü geldiğinde şimdiki anlayışa asla geçit vermemesi gerektiğini söyleyen Talat, son günlerde meydana gelen olaylara da değindi. Cumhurbaşkanının uzun yıllar müsteşarlığını yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu’na atanan ve yine kendisinin atadıklarından birisi olan aynı kurumun sınav müdürünün, Başbakana yönelik giriştikleri evrak sahteleme olaylarına değinen 2. Cumhurbaşkanı, bunların yargıya intikal etmiş olaylar olduğunu söyledi ve yargıya intikal etmeyen daha birçok olayın da sorgulanması gerektiğini belirtti. Talat, bu gibi soruşturmaların sonuç verebilmesi için, gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak, başka ülkelerde olduğu gibi, uzmanlaşmış savcıların tahkikat yapar duruma gelmesinde yarar olacağına inandığını vurguladı.OTONOM ÇALIŞMA


Başka bir soru üzerine “KTHY’yi batıran Sayın Eroğlu’dur” iddiasında bulunan Talat, ancak Meclisin konuyu araştıran komitesinin, iktidar partisinin çoğunlukta olması nedeniyle oy çokluğuyla CTP’yi suçlamaya kalkıştığını belirtti. “Başkanlık sistemi olsa Meclis otonom çalışır” diyen Talat, kendisinin güneydeki değil ABD’deki başkanlık sisteminden bahsettiğini vurguladı. Bütün eleştirilere rağmen en çok yasa yapılan dönemin CTP dönemleri olduğunu söyleyen Talat, o dönemlerde Meclisin gerçekten daha verimli çalıştığını belirtti.UBP ZİHNİYETİKendi dönemlerinde başlatılan AB uyum çalışmalarına da değinen 2. Cumhurbaşkanı, bu çalışmalara 2004’te başlandığını ancak şimdiki dönemde bu çalışmaların sonuçsuz olarak kapanmak üzere olduğunu söyledi. UBP kurultayı için bin istihdam yapıldığını savunan Talat, kamu reformunun gerçekleşmesi konusunda İngilizlerle yapılan çalışmanın da çökmek üzere olduğunu ileri sürdü. “Başkanlık sistemi bir yana, çünkü onu beklersek elimizde hiçbir şey kalmayacak. 5 yıl boyunca ‘Ben bunları düzelteceğim ve gerekirse kazanmayacağım’ diyecek bir iktidar lazımdır” diyen Talat, bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak yeni ve temiz bir yapılanmanın sağlanması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

TÜRKİYE İTİRAFI: YANLIŞ YAPTIK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık