Ana Sayfa Yurt Başlangıç olumlu

Başlangıç olumlu

Rum hükümeti, şirketlerle doğalgaz müzakerelerine başladı.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 07:57
Başlangıç olumlu

Rum Hükümeti’nin, Güney Kıbrıs’ın ileri sürdüğü Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) bulunan 12. parsellerin dışındaki diğer parseller için çıkılan ihaleye başvuran şirketlerle yapılacak müzakerelerin geçtiğimiz perşembe günü başladığı belirtildi.


Politis gazetesi “ENİ Şirketi ile 2.ve 3.Parsel İçin Hızla, Total İle Bugünden İtibaren 11.Parsel İçin Özlü temas” başlıklı haberinde Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis ile Danışma Grubu’nun, İtalya Kore ortaklığı olan “ENI-Kogas” şirketiyle, 4 parsel (2.ve 3.parseller) için müzakerelere başladığını ve müzakerelerin ileriki günlerde de devam edeceğini yazdı.


Gazete, ENİ ile olan müzakerelerin iyi başladığını ancak gidişata ilişkin resmi bilgilendirmenin bulunmadığını belirtti.
11. parseli talep eden Total Şirketi ile yapılacak özlü müzakerelerin ise bugün başlayacağını yazan gazete ENİ-Kogas ile yürütülen müzakereler süreci ile Total ile anlaşmaya varılan müzakere sürecinin farklı olduğunu belirtti.


Gazete İtalyan ve Korelilerle, talep ettikleri iki parsel için, müzakerelerin paralel olduğunu Fransızlarla ise bugün başlayacak olan müzakerelerin, Total’ın özerk olarak talep ettiği sadece 11. parsel için olacağını da yazdı.

 

“Öncelikle teyit edilmeli”

 

Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, Mahi gazetesinde yer alan, Troyka ile müzakerelerde doğalgaz konusunda ne olduğuyla ilgili açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın doğalgaz sıvılaştırma terminali gibi altyapıların inşasında bağımsız olarak ilerlemesinin önemli olduğunu söyledi.


Doğalgaz gelirlerinin Troyka tarafından denetlenip denetlenmeyeceğine ilişkin olarak bugün her şeyden önce gelecekteki gelirler olan hidrokarbon yataklarından bahsedildiğine dikkati çeken Silikiotis yatakların değerlendirilmesi için öncelikle teyit edilmesi gerektiğini de belirtti.


Fileleftheros gazetesine açıklama yapan, doğalgaza ilişkin uzmanlar grubunda yer alan Panos Papanastasiu, 2020 yılından itibaren doğalgaza ilişkin gelir akışının olacağını söyledi. Papanastasiu enerji politikasında ayrıca tüm noktalarda dikkatli olunması gerektiğini de ifade etti.


Simerini, ekonomi ekinde, “2. Cyprus Energy Forum” toplantısının, 6 Aralık tarihinde Güney Lefkoşa’da gerçekleştirileceğini yazdı.


Gazete foruma doğalgaz konusunda dünyaca tanınmış şahsiyetlerin katılacağını, bunlar arasında Gazprom, Barclays Oil&Gas Investment Banking, Allianz Global Investors gibi büyük şirketlerin yetkililerin de bulunduğunu aktardı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık