Ana Sayfa Siyaset Başsavcılık ve Sayıştay'a acil çağrı!

Başsavcılık ve Sayıştay'a acil çağrı!

Bilindiği gibi 2010 yılı Haziran ayında yapılan yerel seçimlerde Güzelyurt Belediye Meclis’i 10 UBP, 3 CTP ve 1 DP’li adaydan oluşmuştur

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 14:47
Başsavcılık ve Sayıştay'a acil çağrı!

Bilindiği gibi 2010 yılı Haziran ayında yapılan yerel seçimlerde Güzelyurt Belediye Meclis’i 10 UBP, 3 CTP ve 1 DP’li adaydan oluşmuştur. Biz aşağıda imzaları bulunan CTP’li belediye meclis üyeleri olarak halkımızın bize verdiği görevi bugüne kadar en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık ve çalışmaktayız. Bugüne kadar yapılan tüm meclis ve komite toplantılarına katılarak görüş ve önerilerimizi sunduk, etkinliklerde hazır bulunduk ve Güzelyurt halkı yararına ve yasalara uygun olacağını düşündüğümüz her karara onay verdik.


Kamuoyuyla paylaşmak isteriz ki, son zamanlarda şiddeti artan, anti-demokratik ve ‘Ben ne dersem o olur, sizin ne dediğiniz de beni ilgilendirmez’ anlayışına sahip olan Belediye Başkanı ve Belediye Müdürü’nün uygulamaları, kendilerini Belediye Meclisi’nin üzerinde gördüklerinin ispatıdır.


Bunun son örneği; bütçe görüşmeleri için düzenlenecek 10 Aralık Pazartesi günkü toplantıdan yalnızca iki gün önce yazılı davet almamız ve bu davetin hafta sonuna ‘denk’ getirilmesidir. İyi niyetten ve yasal teamülden uzak olan bu tavrı kabul etmek mümkün değildir. Mesai gününde yapılması gereken çağrının gecikmiş olması nedeniyle toplantıya hazırlanıp yeterli katkıyı koyabilmenin mümkün olmadığını düşündüğümüz halde toplantıya giderek bütçe görüşmelerinin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için görmemiz gereken bazı evraklar olduğunu belirterek taleplerin yer aldığı mektubunu başkana ilettik. Bir sonraki toplantıya kadar belgelerin tarafımıza iletileceğini söylemesine karşın, 13 Aralık Perşembe günü yeni bir toplantıya çağrıldık. Biz de sözlü olarak çağrılı bulunduğumuz bu toplantıda hazır bulunmayarak gündemde olan 2013 Bütçe Tasarısı’nın görüşülmesinde yer almadık ve seçildiğimiz iki buçuk yıldan sonra ilk kez toplu tepkimizi ortaya koymak durumunda bırakıldık.


10 Aralık 2012 toplantısında Başkan’a ilettiğimiz mektupta yer alan taleplerimiz şunlardı:


1 - 2011 yılı döner sermayeli işletmelerimizin kesin hesapları ve mali durumları.


2 – Bu işletmelerde çalışanların isimlerini, baremlerini, saatlik çalışma ücretlerini ve statülerini gösteren listeler.


3 –Döner sermayeli işletmelerin öngörülen 2012 yılı bütçeleri, Ocak 2012 – Ekim 2012 her iki tarih dahil tüm aylık mizanlar.


4 – Genel Bütçenin Mayıs 2012 – Ekim 2012 her iki tarih dahil aylık mizanlar, 51 /1995 sayılı Belediyeler Yasası 48 (3) Belediye meclisi aylık hesap ve sayman hesapları (incelemek ve onaylamak için).


5 – 35. Portakal Festivali’nin 22 Haziran 2012 – 8 Temmuz 2012 tarihlerini kapsayan gelir gider hesapları.


6 – Ocak 2012 tarihi itibarı ile alınan ihale komisyon karar ve tutanaklarının tümü.


7 – Toplu Sözleşme’nin meclis üyelerine verilmesi.


8 – 2013 yılı Analitik Bütçe’nin tamamı, belediye çalışanlarının isimleri, baremleri ve çektikleri maaşları gösteren liste.


9 – 2012 Genel Bütçe’de yer alan sürekli ve geçici işçilerin isimlerini ve baremlerini gösteren listeler.


10 – Kısmi mesaide kaç kişi ve kimlerin ne amaçla çalıştığını gösteren belgeler.


11 – Sözleşmeli personelin veya personellerin sözleşme örnekleri.


Yukarıda yer alan talep ettiğimiz belgeleri meclis üyelerine sunmaktan çekinen Belediye Başkanı, suç işlemekte ve demokrasi karşıtı, çalışma huzurunu bozan tavırlarını sürdürmektedir.


Bu nedenle, taleplerin daha fazla geç olmadan yanıt bulması için ülkemizin Başsavcılığını, Sayıştay’ını ve İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nı göreve çağırır, gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde bizi bugüne kadar dikkate almayan Sayın Mahmut Özçınar ve ekibine karşı muhalefetimiz artarak devam edecektir.


Halkımızın bilmesini isteriz ki, bütün uğraşımız Güzelyurt Belediyesi’nin, Lefkoşa Türk Belediyesi örneğinde olduğu gibi acı bir duruma düşmesini önlemek ve halkımıza hak ettiği onurlu, çağdaş ve kaliteli hizmet vermektir.


CTP Güzelyurt Belediye Meclis Üyeleri


Naciye Candan


Osman Bican


Uğur Saygılı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"HÜKÜMETTEN HALK DEĞİL, HÜKÜMET MEMNUN"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık