×
Kıbrıs
Baybars CTP heyet'nin görüş ve önerilerini dinledi
30 Kasım 2019 Cumartesi 15:39

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Cumhuriyetçi Türk Partisi MYK üyesi ve Yerel Yönetimler Sekreteri Muhittin Tolga Özsağlam, Parti meclisi üyeleri Onur Olguner ve Birol Karaman’dan oluşan CTP heyetini kabul ederek, Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı çerçevesindeki öneri ve görüşlerini dinledi.

Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Baybars, CTP heyetine yapıcı önerilerinden dolayı teşekkür ederek, makul olan görüşleri değerlendireceklerini belirtti.

CTP Heyeti, genel olarak Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar planına zaten dörtlü koalisyon döneminde de destek olduklarını ve katkı amaçlı bazı görüşlerinin plana dahil edilmesiyle desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi planlama ekibiyle yapılan  istişare sonrası, yapılacak yeni inşaat başvurularında atık su arıtma, yağmur suyu draenaj ve benzeri altyapı faaliyetleri için belediyelere fon ayrılmasının, 51/95 belediyeler yasasında yapılması öngörülen değişiklikte yer alması konusunda hem fikir olundu.

İmar planı kapsamında yer alan eylem planında ilk 5 yıl içerisinde ulaşım master planı hazırlanması konusunda da hem fikir olunarak, bu öneri Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Plana aktarıldı.

Ayrıca taşkın riski olan alanlarda yapılacak olan planlama onayı başvurularının su işleri dairesi, belediye ve/veya kaymakamlık tarafından hazırlanacak Taşkın Riski Yönetim Planına uygun olarak sonuçlandırılması hususunda da hemfikir olunarak bu ortak görüş de Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Plana yansımış oldu.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı