Ana Sayfa Yurt Bazı insanlar çöpü bilerek sokağa atıyor

Bazı insanlar çöpü bilerek sokağa atıyor

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, YENİDÜZEN’in yayınları üzerine önceki gün, gün boyunca ekibimize Lefkoşa’yı gezdirerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi, şikayette bulundu:

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 12:27
Bazı insanlar çöpü bilerek sokağa atıyor

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, temizlik çalışmaların aralıksız sürdüğünü dile getirerek, çöp atma konusunda uyarıları dikkate almayan dükkan ve restoranları gerekirse kapatacağını ifade etti. “Bazı insanlar temizlik yapıldıktan hemen sonra çöpünü sokağa atıyor” diyerek, vatandaşların daha duyarlı olmasını istedi. Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının sürdürdüğü grev nedeniyle Lefkoşa bölgesinin temizlik çalışmalarını üstelenen ve büyük çaba gösteren Kaymakam Deniz Dana, bölgelere göre çöp toplama ve temizlik günlerinin artırıldığını belirtti.

 

YENİDÜZEN ekibine önceki gün, gün boyunca Lefkoşa’yı gezdirerek yapılan temizlik çalışmaları ile ilgili bilgi veren Kemal Deniz Dana, vatandaşların şikayeti ve basının yayınları doğrultusunda gözden kaçan yerlerin tespit edilerek temizlenediğini aktardı.

 

“BAZI İNSANLAR İSTEYEREK ATIYOR”


Kaymakam Kemal Deniz Dana, 23 Ekim itibariyle çöp toplama işlemini başlattıklarını söyleyerek, rutin bir programla çöplerin temizlendiğini ve günde ortalama 300 ton çöp toplandığını kaydetti. Kaymakamlık olarak sokaklardaki çöpleri çok sıklıkla topladıklarını ancak bazı insanların toplama işleminden hemen sonra çöpünü attığını savunan Dana, “bu Lefkoşa’da çöp var anlamında değil” şeklinde konuştu.

 

Yalnızca çöp toplamakla kalmadıklarını aynı rutinlikle ilaçlama ve kireçleme işlerini de yaptıklarını anlatan Kaymakam Dana, patlak kanalizasyon işleriyle de mücadele ettiklerini söyledi.  Kemal Dana, çöp toplama çalışmalarını günde 15- 16 saat sürdüğünü söyleyerek, bazı zaman gözden kaçan yerler olabildiğini ancak bunu gerek vatandaşın şikayeti gerekse basının yayınları doğrultusunda hemen giderildiğini aktardı.

 

“DİKKATE ALMAYANLAR MÜHÜRLENECEK”


Kaymakam Dana şöyle devam etti: “Yapılan temizlik çalışmaları dozerle ve küçük araçlarla toplandığı içinKaymakamlık eleştiriliyor. Eğer başka bir yöntem varsa birileri göstersin. Yoksa toplanmasın da çöpler kalsın mı amaçları bunu bana söylesinler. Çok iddialı konuşuyorum, ciddi bir temizleme, ilaçlama ve kireçleme yapıyoruz. Kamu kuruluşları, okullar ve otellerin etrafını düzenli şekilde temizliyoruz. İnsanlar bilerek çöpünü sokağa atıyor. Atmasınlar diye uyarıyorum dikkate almayanların iş yerlerini mühürleyeceğim.”

 

Çöp toplama işinin Kaymakamlığına asli görevi olmadığını belirten Deniz Dana, belediye çalışanlarının bu kaostan çıkana kadar Lefkoşa halkının rahat bir nefes alması için bu görevi devam ettireceklerini söyledi.

 

ÖZEL KAMYONETLER ÇÖP TOPLUYOR


Sanayi Bölgesi’nde oluşan çöp alanındaki temizlik çalışmalarının sürdüğünü, iki gün içinde tüm Sanayi’nin tamamen temizleneceğini belirten Dana, vatandaşların alana girerek çöp atmalarını da engelleyeceklerini söyledi.

 

YENİDÜZEN’in dün sabah görüntülediği arkası çöp dolu küçük kamyonetlerle ilgili de bilgi veren Kaymakam, Karayolları Dairesi’nin belirlediği bir fiyat üzerinden kamyonet sahiplerinin ara sokaklardan çöpleri topladığını aktardı. Büyük kamyonların ara sokaklara giremediğini bu nedenle küçük kamyonet sahiplerinin ücret karşılığında çöpleri topladığını aktaran Deniz Dana, iş sahibi olmayan insanlara da bu şekilde iş imkanı sağladıklarını açıkladı. Tasarruf tedbirleri için de küçük araçların tercih edildiğini belirten Dana, yolları süpürmek için de eleman çalıştırdıklarını aktardı.

 

Sanayi’ye “siyah poşet” uygulaması


 

Kaymakam Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Muhtarlar Derneği Başkanı ve Taşkınköy Muhtarı Derviş Dizliklioğlu’nu da ziyaret ederek muhtarların yaptığı çalışmalarla ilgili de bilgi verdi. Dana, muhtarlarında temizlik konusunda üstlerine düşen görevi yaptıklarını belirtirken, Dizliklioğlu yapılan çalışmaları aktardı. Ardından Sanayi Odası’nda giderek Başkan Ali Çıralı ile de görüşen Kaymakam, Sanayi Bölgesi’nin temizliği konusunda bilgi verdi. Sanayi bölgesinde çöp toplama sisteminin değişeceğini aktaran Kemal Dana, “siyah poşet” uygulamasının da başlatılacağını, poşete girmeyen atıkların da belli bir alana döküleceğini söyledi.

 

 

 

Küçük van araçlar sokaklardan çöpleri toplayarak Sanayi’deki boş araziye getiriyor. Çöpler büyük kamyonlara aktarılıyor

 

Burası Lefkoşa Kaymakamlığı arkası!

 

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, başkentte çöp toplama işlerine hız verirken kendi kaymakamlık binasını gözden kaçırdı. YENİDÜZEN’in önceki gün Lefkoşa Kaymakamlığı arakasında çektiği bu fotoğraf kentteki çöp sorununun hâlâ çözülmediğine kanıt oldu.

 

 

Fotoğraf: Tanju KONURALP

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık