Ana Sayfa Sağlık Bengü Shail için donör aranıyor

Bengü Shail için donör aranıyor

Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk Bengü Shail için donör aranıyor.

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 14:24
Bengü Shail için donör aranıyor

Güney Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk Bengü Shail için kemik iliği donörü aranıyor.


2009 yılı Eylül ayında Akut Lenfoblastik Lösemi teşhisi konulan Lefkoşa doğumlu Shail’in, iki yıl süren yoğun tedavi sürecinin ardından, sağlık durumunda iyileşme gözlendi. O zamandan beri Macmillan Kanser Destek Kurumu’ndaki diğer hastalara yardım ederek kendi hayatını da bir anlamda tekrar inşa etmeye çalışan Shail’in hastalığı tekrar nüksetti.


Hastalığı tüm vücuduna yayılan Shail’in tek kurtuluş umudunun kemik iliği/kök hücre nakli olduğu bildirildi.


Dünya çapında yalnızca 15 milyon kayıtlı donör olması ve Kıbrıslı Türk donör sayısının belirgin şekilde azlığı, Bengü Shail’in benzer genetik özgeçmişe sahip bir donör bulma olasılığını düşürdüğü ifade edildi.


Şu anda hastanede tedavi gören Shail, “Hepimiz kansere çare bulunmasını isteriz. Benim durumumdaki biri için çare, bilim adamlarının değil, toplumun elinde. Birkaç saatlerini ayırıp bana yaşam şansı verecek özverili insanların elinde” diyerek, halka seslendi.


Lösemi Kanser Derneği’nden, Türk ve Yunan toplumlarından donör araştırma yetkilisi Androulla Stylianou, her yıl yüzlerce kişinin kemik iliği bekleme sürecinde hayatını kaybettiğini belirterek “Bunun en büyük nedeni, donörlerin yanlış etnik geçmişten olmaları. Lösemi, herhangi birimizi, hayatın herhangi bir anında etkileyebilecek bir hastalık. İşte bu yüzden, ne kadar potansiyel kayıtlı donör olursa, acil nakil ihtiyacı olan birisi için uygun birisini bulma olasılığı o kadar artmaktadır” dedi.


Açıklamada, Kıbrıs Kemik İliği Donör Kayıt Merkezi’ne “Cyprus Bone Marrow Donor Registry (CY2) Karaiskakio Foundation Nicandors Papamenas Str, 15 2032 Nicosia Telephone: +357 22772700 FAX: +357 22772888” adres ve telefonlardan ulaşılabileceği belirtildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HIV SALGINI YENİDEN ALEVLENEBİLİR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık