Ana Sayfa Yurt BES 4 birimde iş başında

BES 4 birimde iş başında

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylardır çalışanların grev ve eylemlerine neden olan krizin aşılması için Ziraat Bankası’ndan alınan 90 milyon TL borçla yeniden yapılanma için adım atılırken, belediyenin gelir getirici 4 bölümü iş başı yaptı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 17:36
BES 4 birimde iş başında

Çalışanların eylemlerine son vermesi için belediye meclisinin kararının hükümetçe de onaylanması isteniyor.

 

Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat ile Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, bugün sabah yaptıkları toplantı sonrasında, Vezne, Maliye, Emlak ve Bilgi İşlem bölümlerinin hizmete girmesi konusunda mutabakata vardı.

 

LTB’de 4 bölüm çalışanları saat 11.00 sıralarında iş başı yaptı.

 

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile BES Başkanı Savaş Bozat yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, LTB’de basın toplantısı düzenledi.

 

BOZAT: “LEFKOŞALILARI VE ÇALIŞANLARI DAHA FAZLA MAĞDUR ETMEMEK ADINA...”


Basın toplantısında ilk sözü alan BES Başkanı Savaş Bozat, bugün sabah, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’yla yaptıkları ikili görüşme sonrasında, LTB’nin gelir getirici 4 ana biriminin hizmete başlaması kararına vardıklarını belirterek, Lefkoşa halkını ve çalışanları daha fazla mağdur etmemek adına böyle bir karar aldıklarını söyledi.

 

Bir miktar mali kaynak aktarılması ve belediyenin yeniden yapılandırılarak, yapılacak ödemelerin sene sonuna kadar tamamlanması halinde, belediyede yaşanan sorunların sona erebileceğine inanç belirten Bozat, Lefkoşa Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantının ardından, Başbakan İrsen Küçük’ün kendilerini görüşmeye çağırdığını ve sorunların çözümü için neler yapılabileceğini konuştuklarını kaydetti.

 

Belediye çalışanlarının sorunun çözümlenmesi için kendilerinin gösterdiği duyarlılığı Başbakan Küçük’ten de talep ettiklerini ifade eden Bozat, Başbakan Küçük’ün kendilerine ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Kasım ayı maaşlarının formül edileceği sözü verdiğini belirtti.

 

O günden bu yana Bakanlar Kurulu toplantısı yapılmadığını anımsatan Bozat, Başbakan Küçük ve hükümet edenlerden, duyarlılık göstererek, verdikleri sözün arkalarında durmalarını istedi.

 

“ÇALIŞANLAR DA, LEFKOŞA HALKI DA HİZMET BEKLİYOR”


Belediyenin durumunun ortada olduğunu, sosyal devlet anlayışıyla bakıldığında da belediyeyi kucaklamanın hükümet edenlerin sorumluluğunda olduğu görüşünü dile getiren Bozat, “çalışanlar da, Lefkoşa halkı da hizmet bekliyor” dedi.

 

YÜZDE 25 TASARRUF


Savaş Bozat, öte yandan Ziraat Bankası’ndan yapılandırma sürecinde, belediyeden yüzde 25 gibi bir oranda tasarruf talep edildiğine değinerek, aslında bunun talep edilmemesi gerektiğini düşündüklerini, yasaların LTB’ye verdiği yetkiye bakıldığında, LTB’nin var olan gelirini arttırılabileceğini söyledi.

 

Çeşitli mekanizmalar ve vergilerin düzenli, toplanması halinde çalışanlar zarar vermeyecek şekilde gelirlerin düzenlenebileceğini savunan Bozat, işin kolayına kaçıldığını söyledi.

 

“YÜZDE 25 GELİR ELDE EDECEĞİNE İNANIYORUZ”


Bozat, “Üretilerek ortaya bir şeyler koymak lazım. Belediyenin yeterli kaynakları vardır, bunlar hayat bulursa, yüzde 25 tasarrufa değil, yüzde 25 gelir elde edeceğine inanıyoruz. Yeter ki belediyenin bu mekanizmaları sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışsın” dedi.

 

Gelir getirici kaynakların üzerine disiplinli bir şekilde gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Bozat, iş disiplinin de önemine değindi. Bozat, belediyede işe gelmeden maaş çekenler olduğunu, bunların belediyede işi olmadığını ifade ederek, bunların tespit edilerek, gereken önlemlerin alınmasını, hala işe gelmemeleri halinde ise, işten çıkarılmaları gerektiğini söyledi.

 

“İŞE GELMEDEN MAAŞ ÇEKENLERİN ARKASINDA OLMAYACAĞIZ”


Bozat, sendikanın işe gelmeden maaş çekenlerin arkasında olamayacağını da vurguladı.

 

Dün sendikaya Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden kendilerine, LTB’den inşaat ruhsatı bekleyen 12 müteahhit bulunduğuna dair bir yazı geldiğine dikkat çeken Savaş Bozat, bu müteahhitlerin LTB’ye hemen para yatırmaya hazır oldukları bildirdiklerini kaydetti.

 

Belediyenin en büyük gelir kaynaklarından birinin imar olduğunu belirten Bozat, “imar bölümü bugünden itibaren devreye girdi. Bu kaynakları belediyede toparlayabilirsek, sene sonuna kadar maaşların büyük bir bölümünü sokabilirsek ve önümüzdeki yıl işleri de disiplinize edersek, Lefkoşa ve LTB çalışanı önünde ciddi sorunu kalamayacağı inancıyla ilk olumlu adımı attık, ikinci adımı hükümetten bekliyoruz. O noktadan sonra LTB tüm birimleriyle hizmette olacaktır” dedi.

 

BULUTOĞLULARI: “AYLAR SONRA KARAR ALINDI”


LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da, aylardan sonra Belediye Meclisi’nin toplanarak karar aldığını ve bu karar doğrultusunda yeniden yapılandırma çalışmalarının başlatıldığını vurguladı.

 

Bu süreçte bazı formalitelerden dolayı, hemen her şeyin yapılamayacağını, bunun için de hem halkın, hem de çalışanların daha fazla mağdur olmaması amacıyla BES Başkanı Savaş Bozat’la bugün sabah bir görüşme yaptığını söyledi.

 

“ÜÇÜNCÜ ADIM HÜKÜMETTEN BEKLENİYOR”


Sendika Yönetim Kurulu’nun kendilerini kırmadığını, kendilerinin adımına karşılık, onların da bir adım attığını, üçüncü adımın ise, hükümetten beklendiğini ifade eden Bulutoğluları, kendilerinin de bunun takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Hedeflerinin bir an önce belediye çalışanlarının sorunlarının çözümlenmesi, grevin tamamen kalkması olduğunu vurgulayan Bulutoğluları, bundan sonraki süreçte, gelir arttırıcı yöntemleri hayata geçireceklerini, gelir arttırıcı yeni formüler üreteceklerini kaydetti.

 

Bulutoğluları, birlik beraberlik içinde çalışılarak, LTB’nin yaşadığı talihsiz günleri 2013 yılında halka unutturacaklarına da inanç belirtti.

 

VEZNE HİZMETTE... FATURALAR MEVCUT ŞEKLİYLE ÖDENECEK


Veznenin hizmete girdiğini, vatandaşların faturalarını şu anda mevcut şekliyle ödeyeceklerini ifade eden Cemal Bulutoğluları, faizler konusunda hükümetle görüşeceklerini söyledi.

 

“HİZMET VERİLMEYEN SÜRE İÇİN FATURA YOK”


Grev nedeniyle 2 aydır fatura çıkmadığına da değinen Bulutoğluları, yeni yazılacak faturalarda da faiz olmayacağını, hizmet verilmeyen süre için fatura çıkmayacağını belirtti.

 

Savaş Bozat, faturalar konusunda yeniden söz alarak, greve 15 Ekim’de başladıklarını, ancak halkın mağdur olmaması için Kasım ayına kadar fatura çıkarıldığını, vatandaşların da bankalara faturalarını yatırabildiğini anımsattı.

 

Belediyenin 40 milyon TL alacağı olduğunu anımsatan Bozat, Lefkoşa halkının mevcut durumdan sıkıldığını, ancak sıkıntıların aşılabilmesi için de, vatandaşlara da iş düştüğünü söyledi.

 

Bozat ve Bulutoğluları konuşmaları sonunda vatandaşlara belediyeye olan borçlarını ödemleri için çağrı yaptı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık