Ana Sayfa Yurt BES çalışanları yine mahkemelik

BES çalışanları yine mahkemelik

Başbakanlık önünde dün eylem yapan belediye çalışanları hakkında “Başbakanlık avlusuna izinsiz olarak girerek yüksek sesle bağırdıkları ve çöp bidonlarını Başbakanlık binası önündeki yola boşaltıp yaktıkları” gerekçesiyle yasal işlem başlatıldı.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 21:58
BES çalışanları yine mahkemelik

Polisten “Kanunsuz toplanma, mülke tecavüz, uygunsuz tavr-ı hareket, rahatsızlık ve herhangi bir kamu yoluna çöp dökme” başlığıyla yapılan yazılı açıklama şöyle:

 

“26.11.2012 tarihinde saat 18.00 sıralarında Lefkoşa'da Başbakanlık binası önünde toplanan Lefkoşa'da sakin S.B.(E-49), M.Y. (E-41), R.B.(E-53), D.K. (E-51), F.Ş.(E-47), H.Z.(E-33), Ş.E.(E-39), E.K.(E-46), Ş.İ.(E-29), G.K.(E-28), G.Ö.(E-36), U.A.(E-41), A.S.(E-69), A.K.(E-44), B.Ç.(E-31), E.E.(E-30), H.B(E-38), M.G.(E-44), M.K.(E-38), N.E.(E-40), N.B.(E-35), O.K.(E-29), T.D.(E-25), V.A.(E-39) ve isimleri henüz tespit edilemeyen yaklaşık 30 kişilik Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanı, Bakanlar Kurulu toplantısı olduğu gerekçesiyle Başbakanlık binasının avlusu içerisine izinsiz olarak girerek yüksek sesle bağırmalarına müteakip, konu topluluk görevli polislerce Başbakanlık binasının bahçe kapısının dışına çıkarıldıkları esnada çevrede bulunan çöp bidonlarını Başbakanlık binası önündeki yola boşaltıp yakmışlardır. Adı edilenler hakkında yasal işlem başlatılmış olup, soruşturma devam etmektedir.”

 

 

Bu arada, Belediye Emekçileri Sendikası, bugün yayımladığı basın bildirisinde, hem LTB Başkanı Cemal Bulutoğlularıi hem de hükümete bir kez daha seslendi. Belediye çalışanlarının Anayasal haklarını bir kez daha talep eden BES’in açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

Bugünkü yerel gazetelerde Cemal Bulutoğluları’nın “LTB’ne gitmeye korkuyorum.” Açıklamasına binaen “Korkma sen ve meclisin; sorunları çözmek için toplanacaksanız biz sendika ve çalışanlar olarak meclis toplantılarının olacağı zaman belediye önünden çekileceğimizin garantisini veriyoruz”

 

Bugün toplanan BES Yönetim Kurulu LTB Meclisinin ve Cemal Bulutoğluları’nın yerel gazetelere “belediyeye gitmeye korkuyorum” söylemleri üzerine Belediye Meclisinin toplantı yapacağı saatlerde sendika yönetim kurulunun gözlemci olarak katılması şartı ile Belediye önünden çekilip çözebileceklerine inanmadığımız çözümü, üretmeleri için 30 Kasıma kadar zaman tanıyoruz.

 

İsteğimiz, Anayasal haklarımızdır. 6 yıldır çalışandan çalınan ve yatırılmayan İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının tamamlanması, aylardır gününde maaş almayan ve maddi olarak zarara uğrayan çalışanın maaş sorununun çözümlenmesidir.

 

 

Sn.İrsen Küçük, dünkü Bakanlar Kurulu öncesi yapmış olduğunuz “çalışmayana para yok” açıklamasını esefle kınıyoruz.

 

Bu açıklamanın bizim için geçerli olmadığını size söyleme gereği duyuyoruz. Sn. Küçük, bu çalışanın anayasal hakkı olan 6 yıldır İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortanın yatırılmadığını ve çalındığını bilmiyor musunuz?

 

Yapılan usulsüz borçlanmalardan ve istihdam politikalarından batırılan belediyenin maaş sorunu çektiğini bilmiyor musunuz?

 

İlk önce çalışanı çalan İ.S.- S.S. yatırmayan ve maaş ödeyemeyenler yargı önünde hesap versin ve bizim Anayasal haklarımız bize verilsin. Biz çalışmaya hazırız. Sosyal Devlet olmanın Hükümet olabilmenin gerekliliği budur.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık