Ana Sayfa Yurt BES grev paralarını ödeyecek mi?

BES grev paralarını ödeyecek mi?

Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının grev günlerindeki maaşlarının BES tarafından ödenip ödenemeyeceği tartışılıyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 22:14
BES grev paralarını ödeyecek mi?

Ali CANSU


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde taraflar arasındaki uyuşmazlık nedeniyle kaos sürerken, Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) kasasında 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde para olduğu iddia edildi.


BES’in büyük miktarda parası olduğu iddiasıyla da Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının grev günlerindeki maaşlarının sendika tarafından ödenip ödenemeyeceği tartışıyor. İddialara göre, grev yaptığı süreyi yasal zorunluluk gereği BES’in çalışana ödemesi gerekirken, kasasındaki parayı kullanmıyor.


Kimilerine göre BES’in ödeyecek gücü var, kimilerine göre ise sendikanın böyle bir yükün altından kalkması mümkün değil.


BES’in eski başkanı Birtan Aktolga, yeni yönetime 1 milyon 369 bin TL bıraktıklarını ve şu anda bu rakamın üzerine para bulunması gerektiğini, iddia ederken yeni başkanı Savaş Bozat, ne kadar para bulunduğunu gerekli incelemeyi yaptıktan sonra söyleyebileceğini kaydetti.


Savaş Bozat, tüzük gereği grev bittikten,  işveren ne kadar kesinti yaptığını açıkladıktan sonra çalışana ödeme yapabileceklerini söyledi. Bozat, grev devam ederken bu tartışmayı ortaya atmanın doğru olmadığını belirterek, “Grev devam ederken ve ne kadar kesinti yapılacağı belli değilken ben ödeme yapamam” dedi.

 

Para nerede?

 

İki aya yakın bir süredir grevde olan LTB çalışanlarına, kasası dolu olmasına rağmen BES’ten de yardım yapılmadığı iddia ediliyor.


Bazı kesimler, “Savaş Bozat başkanlığındaki yeni yönetim BES’i Ekim 2011’de yaklaşık 1 milyon 669 bin TL ile devraldı. Ancak, BES’in öncülüğünde greve giden sendika üyesi LTB çalışanları yoksulluk çekmeye devam ediyor” diye konuşuyor.


Sendikaya tepki göstermeye başlayan bazı çalışanlar, “Bu para BES’in kasasındaysa niye kullanılmadı? Şayet kullanıldıysa ve BES’in kasası boşsa bu 1 milyon 500 Bin TL’lik meblağ nereye harcandı?” diye soruyor.


Eleştiri yapan kesim, “BES, her üyesinden aylık 40 TL üyelik ücreti alıyor ancak iş zorda kalan çalışanı ödemeye gelince BES kasasını neden açmıyor?” diyor.

 

Aktolga: 1 milyon 369 bin TL bıraktık

 

BES’in eski ve şimdiki yönetim kurulu başkanları KIBRIS’a açıklama yaptı.


BES eski Başkanı Birtan Aktolga, sendikanın kasasında tahminine göre 1 milyon 369 bin TL olduğunu ve bunu yeni yönetime geçen yıl ekim ayında devrettiklerini söyledi. Aktolga, grev parasının ise ayrı olduğunu belirtti.


Birtan Aktolga, toplu iş sözleşmesi kapsamında kesilen belirli bir paranın grev fonuna yatırıldığını anlatarak, diğer kısmının kullanılamadığını söyledi.


BES’in her ay üyelerinden 40 TL kişi başı kesinti yaptığını belirten Aktolga, bin kişiden hesaplandığı zaman yılda 480 bin TL’ye karşılık geldiğini ve kasada 1 milyon 500 binin üzerinde paranın bulunabileceğini, bunun da normal olduğunu ifade etti.

 

Bozat: Belgelerle konuşurum

 

BES Başkanı Savaş Bozat, eski yönetimden para devraldıklarını ancak ezbere konuşmak istemediği için yazılı olarak tüm belgeleri sunmaya hazır olduğunu vurguladı.


Bozat, son genel kurul raporu ile elde ne var ne yok KIBRIS’a açıklama yapmaya hazır olduğunu belirtti. Çalışana karşı bir güç kullanmaya çalışanlar olduğunu hissettiklerini ve kırmak için ellerinden ne gelirse yapacaklarını da anlatan Bozat, her şeyi resmi olarak belgelemeye hazır olduğunu söyledi.


Hayali rakamlarla ilgi vermek istemediğini, her şeyi belgeleyeceğini ve doğrusunun da bu olduğunu ifade eden Bozat, şöyle konuştu:  “Grev fonunda para vardır, ödenir. Ancak, tüzük gereği grevin bitmesi beklenir. Kaç gün grev yapıldı ise işveren bu kadar kesinti yapar ve sendika da söz konusu kesinti kadar personele ödeme yapar. Şu an grev devam ediyor. Grev bitmeden, işverenden ne kadar kesilecek bilmeden ben ödeme yapamam. Ben tüzüğe göre hareket ederim.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık