Ana Sayfa Yurt Bilge Nevzat’a da dava açılacak

Bilge Nevzat’a da dava açılacak

Mahkemeye verdiği ifadede “Annemin verdiği harçlıkla geçinirdi” demesi Asil Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat’ın başını derde sokabilir… - İngiltere Ağır Dolandırıcılık Bürosu (Serious Fraud Office) SFO Asil Nadir’den sonra kız kardeşi Bilge Nevzat’a da tazminat davası açmaya hazırlandığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2012 Pazar 18:08
Bilge Nevzat’a da dava açılacak

SFO 60 milyon sterlinin peşine düşecek - Bilge Nevzat’ın Old Baily ceza mahkemesine video link aracılığı ile verdiği ifadede “Abim annemin verdiği harçlıkla geçiniyordu” şeklindeki ifadenin yargıç Holroyde tarafından asılsız bulunması SFO savcılarını harekete geçirdi - SFO Savcısı Clare Whitaker’in mahkeme sonrası “Polly Peck mağdurlarının paralarını geri alma umudu doğdu” şeklinde açıklama yapmasının ardından SFO’nun Bilge Nevzat’ın düzenli aralıklarla niye İsviçre’ye gittiğini araştırdığı öğrenildi İşadamı Asil Nadir’in Polly Peck’e ait 29 milyon sterlini zimmetine geçirme suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasından sonra önceki gün de aynı mahkeme tarafından ya 5 milyon sterlin tazminat ödemesi ya da 6 yıl fazladan hapis yatması hükmünün verilmesi bir dizi gelişmeleri tetiklediği belirtildi.

 

İşadamı Asil Nadir’in kız kardeşi ve Kıbrıs Gazetesi Genel Müdürü Bilge Nevzat’ın Old Baily Ağır Ceza Mahkemesi’ne video link aracılığı ile verdiği ifadenin mahkeme Yargıcı Holroyde tarafından doğru bulunmaması ve “asılsız” ilan edilmesi Bilge Nevzat’ın başını belaya sokabileceği iddia edildi. Hatırlanacağı üzere Bilge Nevzat mahkemeye verdiği ifadede Yargıç Holroyde’un sorularını yanıtlamış ve abisi Asil Nadir’in beş parasız olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ta annesinin verdiği harçlıkla yaşamını sürdürdüğünü ve lükse içinde yaşamadığını savunmuştu. İngiltere’de mahkemeye yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Yargıç Holroyde’un Bilge nevzat’ın ifadesini “asılsız” ilan etmesi Ağor Dolandırıcılık Bürosu (Serious Fraud Office) SFO savcılarını harekete geçiriyor. SFO savcılarının Kuzey Kıbrıs’ta bulunan şirketlerdeki Asil Naidr-Bilge Nevzat ortaklıklarıyla ilgili belge topladıkları ve ayrıca Bilge Nevzat’ın düzenli aralıklarla İsviçre’ye gitmesinin nedenlerini araştırdıkları öne sürüldü.

 

Savcıların Bilge Nevzat’ın İsviçre’nin Lüzern bölgesinde bir mülkü olduğunu tespit ettikleri ve banka hareketlerini incelemek için resmi temaslar yapmaya çalıştıkları belirtildi. Kaynaklar Türk basınına yansımayan ve BBC’de yeralan SFO savcısı Clare Whitaker’in mahkeme sonrası “Polly Peck mağdurlarının paralarını geri alma umudu doğdu” şeklinde açıklamasına dikkat çekerek “Yargıç Holroyde toplam 60 milyon sterlini bulan tazminattan Asil Nadir’in ödeyebileceğine inandığı miktar olan 5 milyon sterline hükmetti. Bu da İngiliz devletinin toplam 60 milyon sterlin alacağının yolunu açtı” şeklinde değerlendirmede bulundu. Hatırlanacağı üzere Old Baily Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Holroyde önceki gün tazminat kararını açıklarken “Asil Nadir gibi başarılı ve gururlu birisinin kendini fakirleştirecek denli kendine kötülük yapmayacağına ve mutlaka bir yerlere para ayırdığına inanıyorum” demişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık