Ana Sayfa Yurt Bina 1883 yılından kalma, ilgilenen yok!

Bina 1883 yılından kalma, ilgilenen yok!

Mormenekşe’de “eski eser” statüsündeki harabeye dönüşen yüzyıllık bina, birinin başına ha düştü, ha düşecek.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 14:05
Bina 1883 yılından kalma, ilgilenen yok!

Ahmet İLKTAÇ

 

Mormenekşe köyünde 1883 yılında İngiliz döneminde inşa edilen ve bir zamanlar köyün ilkokulu da olan bina, etrafına büyük bir tehlike saçıyor. Naci Talat yolu üzerindeki tarihi bina ilgi bekliyor. Eski eser statüsündeki bina, bugün 129 yaşında. Zamana karşı gücü giderek azalan ve sadece birkaç duvarı ayakta kalan binanın birinin başına yıkılma tehlikesi taşıması, vatandaşlarda korku ve endişe yaratıyor. İlgisizlik ve bakımsızlıktan viraneye dönüşen binada yılanlar, çıyanlar yaşıyor. Zamanla birçok duvarı ve çatısı yıkılan okulda, kene, pire ve fareler de kol geziyor. Bu harabe binanın hemen yanındaki evlerde yaşayan vatandaşlar, bu durumdan çok şikayetçi.

 

Konu ile ilgili olarak gazetemize konuşan Katriye Taşcıoğlu, 3 aydır yıkılmak üzere olan bu binanın yanında kaldığını anlattı. Binanın birçok kez yıkıldığını ve yıkılan taşlar altında kalmaktan son anda kurtulduklarını belirten Katriye Taşcıoğlu, bu durumu birçok kez Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bildirmelerine rağmen sorunun çözülmediğinden yakındı. 3 küçük çocuğu olduğunu söyleyen Taşcıoğlu, çocuklarının evinin bahçesinde gezerken dahi yüreğinin “hop, hop” kaydetti. Harabeden çıkan kene, pire, fare ve yılanlardan bıktıklarını da ifade eden Katriye Taşcıoğlu, komşularının da durumdan şikâyetçi olduğunu, yetkililerden bir an önce soruna çözüm bulmasını istedi. Mormenekşe Muhtarı Sayım Aktürk ise, Katriye Taşcıoğlu’nun şikayetlerinin çok yerinde olduğunu bildirdi. Söz konusu eski eserin sürekli yıkıldığına değinen Sayım Aktürk, bunun köylüler açısından büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

 

Durumu Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bildirdiklerini anlatan muhtar, sorunun kısa sürede çözüleceği yönünde söz aldığını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık