Ana Sayfa Siyaset "BİNA TEKRAR AÇIK ARTTIRMAYLA SATIŞA ÇIKACAK"

"BİNA TEKRAR AÇIK ARTTIRMAYLA SATIŞA ÇIKACAK"

Denktaş: Başvuru olacak mı’ diye bekleyip görmemiz gerekirdi

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2018 Pazartesi 14:35

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KTHY binalarının devlette kalması için Bakanlar Kurulu’ndan gerekli yetkiyi aldığını açıkladı.

KTHY binalarının devlet nezdinde kalması konusunda kararlılıkları olduğunu vurgulayan Denktaş, “Buna rağmen ‘başvuru olacak mı’ diye bekleyip görmemiz gerekirdi. Şimdiki süreç için bizim de yapacağımız birtakım girişimler olacak. Gereği her neyse bu konuda hükümet olarak karar üreteceğiz” dedi.

Fasıl 113 Şirketler Yasası’na göre tasfiye halindeki bir kurumun mülklerinin açık artırmayla satıldığını anımsatan Denktaş, “Bu nedenle biz de bu konuda hazırlıklı olduk. Bugün müracaat yok. Süreci takip edeceğiz. Gereğini yapacağız” şeklinde konuştu.

Üresin: Mahkeme ikinci açık artırmaya çıkma konusunda yetkili kılıyor

KTHY binasının açık artırmayla satılması için yetkilendirilen Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru, aynı zamanda Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi Müdürü de olan Halis Üresin, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini TAK’a değerlendirdi.

Üresin, “Mahkeme bizi, birinci açık artırmada sonuç alınmazsa ikinciye çıkma konusunda yetkili kılıyor” dedi.

Açık artırmanın hangi şartlarda ve hangi gün olacağı konusunda şimdiden net bir şey söyleyemeyeceğini, bu konuda değerlendirme yapacağını aktaran Halis Üresin, “Emlak üzerindeki engellerin kalkmasında varılan mutabakatlardaki tarih ve parasal değerler dikkate alınacak. Mümkün olan en kısa zamanda bina tekrar açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak” dedi.

İkinci açık artırmadan da sonuç alınmaması halinde ne olacağı sorusu üzerine Üresin, “Bina satılana kadar açık artırmaya çıkılmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

“İpotek için ödenecek miktar zaman geçtikçe artıyor”

Fiyat üzerinden yeniden değerlendirme yapılabileceğini belirten Halis Üresin, haziran ayı sonuna kadar binanın ipotekiyle ilgili Vakıflar Bankası’na 2 milyon 750 TL ödeneceğini, eylül ayına kadar bu rakamın 3 milyon TL’ye yükseleceğini belirtti. 

“İpotek için ödenecek miktar zaman geçtikçe artıyor”  diyen Üresin, 30 Eylül’den yılbaşına kadar geçecek sürede ödenecek tutarın 3 milyon 250 TL olacağını  söyledi.

Mahkemenin belirlediği taban fiyat 3 milyon 678 Sterlin

Mahkemenin 3 milyon 678 Sterlin taban fiyat belirlediği bina bugün 5 milyon Sterlin taban fiyattan açık artırmada satılacaktı ancak açık artırmaya başvurman olmadı. 

Lefkoşa’daki KTHY binası, 2 dönüm bin 200 ayakkare büyüklüğündeki arazide bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık