Ana Sayfa Yurt Bini aştı

Bini aştı

Rumların, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruları hız kesmiyor.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 12:04
Bini aştı

Rumların KKTC’deki eski malları için Taşınmaz Mal Komisyonu’na bu yıl yaptıkları başvuruların geçen yılkiyle aynı hızda seyrettiği, tazminat talebiyle 14 Kasım 2012’ye kadar yapılan başvuru sayısının bin 265’e ulaştığı haber verildi.


Fileleftheros “Kıbrıslı Rumlar ‘Komisyon’da Israr Ediyor... Başvurular Geçen Yılla Aynı Düzeyde Seyrediyor... Girne’deki Taşınmazlar İçin 3,3 Milyon Sterlin Verildi... Türk Tezleri Mantığında” başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde 1265 tazminat başvurusundan 99’unun Kasım ayının ilk yarısında yapıldığını, 147’sinin ise Ekim ayında gerçekleştiğini yazdı.


Geçen yıl 14 Kasım’a kadar yapılan başvuru sayısının 1473, bunlardan 80’inin Kasım 2011 273’ünün de Ekim ayında yapıldığına işaret eden gazete başvurulardaki bu artışın ana nedeninin Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) başvuru kabulüne son verme kararı olduğunu belirtti.

 

“AİHM kararı etkili oldu”

 

Gazete TMK’ya başvurularda görülen bu dikey artışın ana nedeninin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Dimopulos davasında aldığı karar olduğuna işaret ettiği haberinde özetle şunları da yazdı:


“İşgal rejimi, yasal sakinlerinden satın alıp ardından Türk yatırımcılara vermek üzere Girne, Karpaz ve Mağusa’nın kuzey bölgelerindeki kıyı şeridini hedef aldı. Girne bölgesinde verilen tazminat miktarının diğer bölgelere göre çok yüksek olması tesadüf değildir çünkü bu bölge gerek Türkler gerek başkaları tarafından yasadışı kullanım açısından çok daha değerli görülüyor. 12 Kasım’da alınan bir kararla Girne’deki gayrı menkule 3,3 milyon sterlin ödendi.


Kıbrıs Rum malı satışlarının, mal sahiplerinden başka kimseyi ilgilendirmeyen işlemler olduğunu düşünenler gerçekten de gerçek dışı hareket ediyorlar. Çünkü Kıbrıs Rum mallarıyla ilgili bu Pazar Türk tarafının Toprak başlığındaki tez ve önerileri çerçevesinde ve Annan planı maddeleri temelinde işliyor.


Öneri ve planlar temelinde Kıbrıs Türk idaresi altında kalacak bölgeler rejim tarafından, diğer bölgelere kıyasla çok daha yüksek fiyata satın alınıyor. Yine Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıslı Rumlara iade edilmeyeceğini beyan ettiği ancak planlar temelinde böyle bir ihtimal bulunan (Güzelyurt gibi) bölgelere özel bir önem veriyor.
Aksine, şu ana kadarki öneriler temelinde Kıbrıs Rum idaresine iade edilecek bölgelere hiçbir önem vermiyor ve ‘Komisyon’ bu mallarla hiç ilgilenmiyor çünkü bu yerlerin Türk tarafının projeleriyle hiçbir alakaları yoktur.”

“Olumsuz yorum içermiyor”

Öte yandan Politis “Takasta Kıbrıslı Türk İmzası Yok... Belgede ‘KKTC’yi İstediler... Mike Timvios Davasının Farklı Okunması” başlıklı haberinde Mike Timvios isimli Rum ile AİHM’in de onayladığı TMK prosedürleri aracılığıyla 2010’da yapılan dostane anlaşmayla, Timvios’un KKTC’deki malı ile Larnaka’daki Kıbrıs Türk taşınmazının takasının; hiçbir Türk veya Kıbrıslı Türk unsurunun ve hatta Evkaf’ın imzası olmadan sonuçlandırıldığını savundu.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak nihai takas belgesine taraf olanların (imza atanların) yalnız Timvios ve “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği” (yani Rum İçişleri Bakanlığı) olduğunu belirterek, “bu şekilde takas, ‘KKTC’ye doğrudan veya dolaylı yoldan göndermede bulunacak bir Kıbrıs Türk imzası atılmadan ve dolayısıyla ilave olumsuz hukuki yorumlar içermeden gerçekleşti” ifadesini kullandı.


Gazete takas işleminin sadece Timvios ve Rum Vasiliği’nin imzasıyla sonuçlandırılması öncesinde Kıbrıs Türk tarafının, KKTC’yi ve takas işlemini siyasi açıdan yükseltmeye dönük perde gerisi çok çaba harcadığını belirtti, özetle şunları yazdı:


“Bu şartlar altında Timvios davasının hukuki yorumu; takasın, başvuru sahibi ve işgal bölgelerinde olup bitenlerden yetkili/sorumlu olarak Türkiye arasında ve tazminat komisyonu mekanizması aracılığıyla yapıldığı, takas işleminin pratikteki icrasını ise Larnaka’daki Kıbrıs Türk malını kısa süre öncesine kadar elinde bulunduran Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nin üstlendiği şeklindedir.


Edindiğimiz bilgilere göre takas belgesinin imzalanmasıyla ilgili önceki Kıbrıs Türk projesi Timvios’un imzasının yanına Kıbrıslı Türkün imzasının atılması şeklindeydi. Derviş Eroğlu’nun dikkat çekmesiyle bu imza yerinde Kıbrıs Türk toplumu meclisinin veya Müslüman okullarının (mülkleri sahte devlet tarafından Evkaf’ınkilerle birleştirildi) görünecekti. Ancak son anda Kıbrıs Türk tarafı görüş değiştirdi, sahte cumhurbaşkanlığı hukuk danışmanı, taraf olarak ‘KKTC’nin temsilcisi görünen bir belge hazırladı. Bu yeni proje M. Timvios’a bildirildi. Timvios kabul etmedi, Larnaka Tapu Dairesi’nin görüşü de olumsuzdu. Daha sonra Timvios, takas işleminin sonuçlandırılmasına hukuki açıdan Vasiliğin veya onun temsilcisinin hak sahibi olduğu sonucuna vardı, öyle de oldu.


Kurduğumuz telefon irtibatında Timvios, ‘Kimsenin piyonu olmayı asla kabul etmedim. İstediğim tek şey mülkiyet hakkımı kurtarmaktı’ demekle yetindi.’”


Gazete Timvios’un; Rum Tapu Dairesi’nin, istimlâk tazminatlarını ödemek için tasarrufunda bulunan son parasını (7 milyon Euro) Timvios’a verdiği, bu meblağdan 2,5 milyon Euro’yu Rum yönetiminin Timvios’tan vergi olarak aldığı haberi nedeniyle Fileleftheros gazetesi aleyhine dava açacağı uyarısında bulunduğunu da haberine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık