Ana Sayfa Siyaset Bir pireye yorgan yakıldı

Bir pireye yorgan yakıldı

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, UBP’nin nasıl seçildiği, Eroğlu’nun nasıl cumhurbaşkanı olduğunu, Lefkoşa’nın nasıl bu duruma geldiğini çok düşündüğünü söyledi ve ekledi:

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 12:40
Bir pireye yorgan yakıldı

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, geçen dönemde UBP’nin nasıl seçildiği, Eroğlu’nun nasıl Cumhurbaşkanı olduğu konusunu çok düşündüğünü ve sonuçta “bir pireye yorgan yakıldığını” anladığını söyledi.


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara değinen Talat, Kutlay Erk döneminden örnekler verdi ve Erk’in örneğin istihdam konusunda çok duyarlı ve hesaplı davrandığını, bu yüzden de eleştiriler aldığını söyledi. O günle bugün yaşananları kıyaslayan Talat, “Kısacası, Lefkoşa halkı, bir pireye yorganı yaktı” dedi.


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de, Hristofyas’ın çözümden uzak duran ifadelerde bulunmasıyla insanların da çözümden umudunu kestiğini ve böylece umutsuzluğun hakim olduğunu anlatan Talat, “Bu çerçevede de çözümsüzlüğün lideri Eroğlu seçildi” ifadesini kullandı. 2. Cumhurbaşkanı, seçim geldiğinde adaylığı konusunda karar vereceğini belirterek “İşte bunları düşünüyorum ve zaman zaman çeşitli yerlerde halkla buluşarak konuşuyoruz” dedi.


Talat, seçim geldiğinde adaylığı konusunda karar vereceğini ancak CTP’nin başına geçmesi konusunun konuşulmasının abes olduğunu çünkü partinin halen genel başkanının da, diğer organlarının da var olduğunu söyledi.


2. Cumhurbaşkanı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.


Bir soru üzerine, belirli bir dönem kenara çekildiğini söyleyen Talat, önceleri kurulan yeni Hükümete ve Cumhurbaşkanı’na bir zaman verilmesi gerektiği düşüncesiyle en az bir yıl konuşmadığını, daha sonra çeşitli şekillerde görüşlerini ortaya koyduğunu söyledi. Talat, ancak bunların seçime yönelik değil, halkın sorunlarına ortak olmak olduğunu kaydetti.“Esnaf batma sinyalleri veriyor”


İç konularla ilgili görüşlerini açıklayan Talat, ekonominin mihenk taşının esnaf; esnafın orta direk olduğunu kaydederek, “Esnaf batma sinyalleri veriyor” dedi.


TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile TC Büyükelçisi’nin zaman zaman Kıbrıs Türk ekonomisinin ileriye gittiğini söylediklerine değinen 2. Cumhurbaşkanı Talat, “Herhalde yanlış verilerden hareket ediyorlar” diyerek, Türkiye’nin katkılarının da sonuçta esnafa yansımadığını kaydetti.


2013’te erken seçim beklediğini kaydeden Talat, hükümette hâlâ kurultay tartışmalarının devam ettiğini söyledi. Programa katılanların CTP’nin başına geçmesi gerektiğine yönelik soruları üzerine de Talat, bu konunun konuşulmasının abes olduğunu çünkü partinin halen Genel Başkanının da, diğer organlarının da var olduğunu söyledi.

 

UBP ve CTP de karşı...


Başkanlık sistemi konusunda, önce bunu Serdar Denktaş’ın ortaya attığını, kendilerinin geçmişte başkanlık sistemine karşı olduklarını, ancak sonradan konuyu tartışmaya hazır olduklarını duyurduklarını söyleyen Talat, son dönemde CTP Parti Meclisi’nin parlamenter sistemi destekleme yönünde bir karar aldığını öğrendiğini; bu durumda iki büyük parti, UBP ile CTP’nin karşı çıktığına göre bu konunun gündeme taşınamayacağını kaydetti.“Yasama ile yürütme ayrılmalı…”


Talat, yürütme ile yasamanın iç içe geçtiğini, ancak bunların mutlaka birbirinden ayrılması gerektiğini anlatarak, bugünlerde zaman zaman meclisin toplanamadığını kaydetti ve “Çünkü yapacak işleri yokmuş” dedi. Yasamanın, yürütmenin “hık” deyicisi durumuna düşürüldüğü; yürütme önüne bir şey koymazsa meclisin yapacak bir şeyi olmadığı görüşünü dile getiren Talat, bu tür sorunların başkanlık sisteminde ortadan kalkabileceğini, ancak yine de bu sisteme geçilmese bile bu ayrımın gerçekleşmesinin yollarının aranmasında yarar olacağını kaydetti.

 

Timvios Davası


Sorulan bir soru üzerine Timvios davasına da değinen Talat, “Bu konuda Cumhurbaşkanlığı büyük bir aymazlık içerisine düşerek, yasa dışı, uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ettiğimiz vasilik makamının AİHM önünde prestijinin yükselmesine neden oldu” dedi.

 

“Bugün yapılan hatalar hiçbiriyle kıyaslanamaz”


Vatandaşlardan gelen soruları da değerlendiren Talat, “UBP’nin bu memlekete hiçbir şey veremeyeceği, ancak felaket getirebileceği, bunların da yaşanmakta olduğu” yorumunda bulundu.


CTP’nin de hatalar yaptığını söyleyen Talat, “Ancak bugün yapılanların hiçbiri ile kıyaslanamaz” dedi.


Talat, halkın CTP’yi iktidardan götürmesini anlayabildiğini ama yerine UBP’nin getirilmesini anlamasının mümkün olmadığını söyledi.


Bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, KIB-TEK’in özelleştirilmesine karşı olduğunu çünkü bu kurumun son derece stratejik önem taşıdığını anlattı. Bu kurumun özelleştirilmeye değil doğru yönetilmesine ve üretilerek satılan elektriğin parasının tahsil edilmesine ihtiyaç olduğunu kaydeden Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapanmasıyla yaşanan sıkıntıların ve fiyat artışlarının unutulmaması gerektiğini, KIB-TEK’siz bir elektrik piyasasının vatandaşın ödeyeceği faturaları ve ekonomiyi çok olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.


Cumhurbaşkanlığına ayrılan örtülü ödenek konusunun sorulması üzerine Talat, bu konuda ayrılan paranın nasıl kullanılacağının, halkın yarısından fazlasının desteği ile seçilen Cumhurbaşkanı’nın takdiri olduğunu ve bunu sorgulamanın yersiz olduğunu söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"BARIŞ GÜCÜ İŞLEVİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YİTİRDİ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık