Ana Sayfa Ekonomi Biraz toparlandı

Biraz toparlandı

Geçtiğimiz cuma günü ve önceki gün son 30 yılın en sert düşüşünü yaşayarak yüzde 9 değer kaybeden altın dün az da olsa yükselişe geçti.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 20:50
Biraz toparlandı

Yatırım uzmanlarının kısa vadede hızlı değer kaybını çok abartılı buldukları altın fiyatları dün biraz toplanırken, piyasadaki panik havası da söndü. Geçtiğimiz cuma ve önceki gün son 30 yılın en sert düşüşünü yaşayarak yüzde 9 değer kaybeden altın dün de güne düşük başlamasının ardından yükselişe geçti. Pazartesi gününe göre yaklaşık yüzde 3’lük değer kazanan altın 1.395 dolara kadar çıktı.


Altın son yıllarda önemli bir yatırım aracı haline gelmiş, bir dönemde 1.800 dolardan işlem görerek rekor kırmıştı.


Geçen hafta ise 1.570 dolar olan altının onsu, 48 saat içinde 1.355 dolara geriledi. Yılların altın uzmanı Dennis Gartman, bu sert düşüşü, “40 yıllık borsacıyım ben böyle düşüş görmedim” sözleriyle özetledi. İki işlem günü önce 1.570 dolar civarında olan altının ons fiyatı önceki gün 1.378 dolar ile 2011 yılından bu yana en düşük seviyesine çekildi. Ons fiyatı bir ara 1.355 doları da gördü.


Altında hemen herkes bir düşüş bekliyordu? Ancak böylesine sert düşüşün çok kısa sürede gerçekleşmesi tüm uzmanları da şaşırttı.

 

Altın bozanlar var

 

Ülkemizin tanınmış kuyumcularından Erdinç Küçükuncular, altının ons fiyatının bin 570 TL’den bin 384’e gerilediğini ve son 15 yılın en düşük seviyesine indiğini belirtti. Geçtiğimiz hafta ülkemizde satılan çeyrek altının fiyatı 180 TL iken bugün 140 TL’ye düştüğünü ifade eden Küçükuncular, “Ancak altın halen dibi görmedi” dedi.


Krizin patlak verdiği 2008 yılında 1 gram 24 ayar altının 110 TL’den satıldığını, bugün bu rakamın 79 TL’ye gerilediğine dikkat çeken Küçükuncular, ancak tüm dünya piyasalarında yılın ikinci çeyreğinde bir düzenlemenin geleceğine inandığını belirtti.


Geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’ın 400 milyon Euro’luk altın satacağını açıklamasının ardından bu paranın bugün 320 milyon Euro’ya düştüğünü anlatan Küçükuncular, piyasaların 3-4 yıldır durgun olduğuna dikkat çekti.

 

Düşüşün nedenleri?

 

Uzmanlar altın fiyatlarındaki düşüşe, Amerikan Merkez Bankası'nın uyguladığı parasal gevşeme modelini durdurup para politikasını sıkılaştıracağı beklentisinin neden olduğunu kaydediyor. Buna göre ABD'de enflasyon oranının düşeceği ve yatırımcıların altını elde tutma gerekçelerinin azalacağı tahmini yapılıyor.


Düşüşün başka bir nedeni de Çin'den gelen beklentilerin altındaki büyüme verisi oldu.


Kıbrıs'ın geçen hafta altın rezervlerinden çoğunu satacağını açıklamasının da, altın fiyatlarının düşüşünde etkili olduğu belirtildi. Kimi gözlemciler İtalya ve İspanya gibi ekonomisi zayıf Euro bölgesi ülkelerinin de Kıbrıs'ı izleyerek altın stoklarını satarak arz fazlasını artırmasından kaygı duyuyor.


Altına bir başka darbe ise dünyanın en büyük altın alıcısı olan Hindistan'dan geldi. Hindistan hükümetinin altına yüzde 50 ithalat vergisi koyması, bu yılın ilk üç ayında ülkenin aldığı altın miktarında yüzde 24'lük azalma meydana gelmesine yol açtı.


Tüm bu faktörlerin oluşturduğu panik ortamı rekor düzeyde altın satışı gerçekleşmesine neden olarak, değerli madenin değer kaybını tetikledi.


Altınla birlikte ham petrol fiyatları da son dört ayın an düşük düzeyinde seyrediyor. Brent türü ham petrol dün 2,29 dolar değer kaybıyla varil başına 100,75 dolardan işlem gördü.

 

Kuyumcular hareketlendi

 

Türkiye’de altının son iki yılın en düşük fiyatını görmesi kuyumcuları alımlar yönünde hareketlendirdi. Parası olan, borcunu kapatmak isteyen veya yatırım amaçlı altın almak isteyenler kuyumcularda yoğunluk oluşturdu. Kuyumcular özellikle çeyrek, yarım gibi altın talepleri karşılamakta büyük zorluk çekti.


Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altındaki rekor fiyat düşüşün kuyumcu esnafından yüzde 30-35 oranında talebi artırdığını söyledi. Bankada parası olup altın almak için bekleyenlerin böyle bir fırsatı değerlendirdiğine dikkat çeken Başman, kendilerinin bu kadar ani ve hızlı düşüş beklemediğini kaydetti.   Başman, “Bu gelişmeleri fırsat bilen tüketici çeyrek, yarım, burma, yumurta baş gibi 22 ayar takılara talep arttı. Adana'da son iki gündür çeyrek ve yarım altın yok” dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık