Ana Sayfa Yurt Bize sahip çıkın

Bize sahip çıkın

Uzun yıllar Güney Kıbrıs’ta yaşadıktan sonra, eşi tarafından terk edilen ve iş bulamaz duruma düşen KKTC vatandaşı Songül Köksal, beş çocuğuyla birlikte KIBRIS’a sığındı.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2012 Çarşamba 08:55
Bize sahip çıkın

Ergül ERNUR

 

Songül Köksal henüz 38 yaşında ve yedi çocuk annesi… KKTC vatandaşı olan Songül, 11 yıl önce kaçak yollardan Güney Kıbrıs’a geçti... Eşi Murat Üdür’ün kendilerini terk etmesinin ardından çocukları için hayat mücadelesi vermeye başladı ancak başarılı olamadı. Son iki yıldır Güney Kıbrıs’ta oturma izni çıkaramadığı için kaçak durumuna düşen Songül, bu nedenle herhangi bir işe de giremedi.


Komşularının yaptığı yardımlarla çocuklarının ve kendinin karnını doyurmaya çalışan Songül Köksal, bu mücadeleye daha fazla dayanamadı ve dün 5 çocuğunu yanına alarak, Beyarmudu Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçti. Doğruca KIBRIS’a gelen ve sığınacak bir yer aradığını söyleyen talihsiz anne ve çocukları, KIBRIS muhabirlerinin girişimleriyle Sosyal Riskleri Önleme Vakfı’nın koruması altına alındı.

 

Vakıf sahip çıktı

 

KIBRIS Medya Grubu’na sığınarak yardım isteyen Songül için seferber olan KIBRIS gazetesi çalışanları ve Lefkoşa Adli Şube ekipleri, aileye kalacak bir yer bulmaya çalıştı.


Yapılan görüşmeler sonrasında aileye, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı sahip çıktı. Vakıf, aileye uygun bir yaşam alanı bulunana ve sağlanana kadar barınma ihtiyacı sağlayacak.


Çocukları psikologlarla görüştüren vakıf, çocukların okula gitmelerini de sağlayacak.


Çalışabileceği bir iş isteyen Songül, çocuklarının eğitimlerine devam etmesini ve sıcak bir yuvası olmasını istiyor.

 

“Bizim okula gitmemiz gerekiyor”

 

KIBRIS Medya Grubu’na sığınarak yardım isteyen Songül, gözyaşı dökerek güneyde yaşadığı zorlukları anlattı.


Çocuklarından ayrılmak istemeyen Songül, “Beni evlatlarımdan ayırmayın. Onlar bensiz, ben onlarsız yapamam” dedi.


Yaşları 12 ile 7 arasında değişen çocukları ise, yaşananlara anlam vermeye çalıştı ancak yüzlerindeki kuşku ve korku dolu ifadeler herkesin yüreğine dokundu.


Sürekli annelerinin peşinden giden çocukların söylediği ise, sadece birkaç cümle vardı:


“Bizim okula gitmemiz gerekiyor ve bizi annemizden ayırmayın.”

 

Komşuları yardım etti

 

38 yaşındaki Songül Köksal, 11 yıl önce kaçak yollarla Güney Kıbrıs’a geçti.


12 yaşında Hasan (Nihalis), 11 yaşında Hasret (Angeliyi), 10 yaşında Hazal (Anna), 8 yaşında Eleni, 7 yaşında Klio, 5 yaşında Marelena ve 4 aylık Maria Griagi olmak üzere toplam yedi çocuğu olan Songül, eşinin ailesini terk etmesinden sonra çok zor günler yaşadı.


Eşinin Rum polisi tarafından çalışmasının engellendiğini iddia eden Songül, her adli olayda evlerinin arandığını ve eşinin birçok kez cezaevine girdiğini söyledi.


Songül, eşinin yaklaşık iki yıldır kendilerini terk ettiğini ve maddi zorluğa girdiklerini ifade etti.


Oturma izni çıkartamadığı için Güney Kıbrıs’ta kaçak durumuna düştüğünü belirten Songül, komşularının desteğiyle geçinmeye çalıştığını söyledi.


Songül, çocuklarını okula gönderdiğini, eğitimlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade ederek parası olmadığı için çocuklarına harçlık veremediğini belirtti.


Güney Kıbrıs’a kaçtıkları için pişman olduğunu söyleyen Songül, “Rum yetkililer bizi birçok kez kandırdı. Güneyde çok zor günler geçirdik, başımıza gelmeyen kalmadı” dedi.

 

İki çocuğunu evlatlık aldılar

 

Songül, yedi çocuğundan, 5 yaşındaki Marelena ve henüz 4 aylık olan Maria Griagi’yi Kıbrıslı Rum bir aileye evlatlık verdi.


“Beni kandırdılar, ‘Sana ve çocuklarına kimlik çıkartacağız, oturma izni alacağız’ dediler. Bu anlamda bana Rumca yazılı bir kağıda imza attırdılar. Rumcam olmadığı için kağıtta ne yazdığını bilemedim. Daha sonra öğrendim ki, çocuklarımı hukuki olarak benden almak için kağıdı imzalattılar” diyen Songül, ilk çocuğunu henüz 15 günlükken kendinden aldıklarını iddia etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık