Ana Sayfa Yurt Bizim suçumuz ne?

Bizim suçumuz ne?

Küçük işletme sahipleri de borçlarla ilgili ‘ayrıcalıkları’ eleştirerek, “Ödemeyen herkesin elektriği kesilmeli” görüşünde.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 14:38
Bizim suçumuz ne?

Ali CANSU

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), devlet daireleri ve bakanlıklar da dahil olmak üzere kuruma borcu olanların elektriğini kesmeye başlaması vatandaşlardan büyük destek gördü.


KIBRIS’a konuşan Lefkoşa’daki esnaf ve vatandaşlar, kuruma elektrik borcu olan herkesin zamanında ödeme yapması gerektiğini belirterek, devlet daireleri, bakanlıklar ve siyasilerden ayrıcalık alan bazı büyük işyerleri ve şahısların ödemediği faturalarının bedelinin halktan çıkarılmasını eleştirdi.


Küçük esnaf ve vatandaşların elektrik borçlarını bir gün dahi geciktirmeleri halinde hemen faiz işlendiğini ve ikinci kez ödenmemesi halinde de elektriklerinin kesildiğini anımsatan vatandaşlar ve esnaflar, KIB-TEK’in başlattığı uygulama konusunda geç bile kalındığı görüşünde birleşti.


KIB-TEK’in alacaklı olduğu milyonlarca liralık elektrik parasının yarattığı olumsuzlukların, zamlarla halkın kullandığı faturalara yansıtıldığını ve açığın bu şekilde kapatılmaya çalışıldığını belirten vatandaş ve esnaflar, böylece halka dünyanın en pahalı elektriğinin satıldığını dile getirdi.


“Onların ne ayrıcalıkları var ki kesilmez. Böyle adaletsizlik olmaz. Yasalarda herkes eşittir. Yasa hiç kimseye ayrıcalık tanımaz” diyerek tepkilerini dile getiren esnaf ve vatandaşlar, KIB-TEK’in başlattığı uygulamaya tam destek verdi.

 

Lefkoşa esnafı ve vatandaşlar KIB-TEK’in elektrik borcunu ödemeyenlere elektriğini kesmesi hakkında KIBRIS’a konuştu:

 

Osman YORUCU:


Zaten Elektrik Kurumu’nun borcu olan herkesin elektriğini kesmesi gerekir. Kastina’nın hanı mı bunun içi. Ne münasebet. Herkes ödediği gibi onlar da ödeyecek. Onlar can biz patlıcan değil mi! Küçük esnaf bir gün ödemesin cezaya girer. Her dalda bu böyledir. Çöpleri almazlar. Bir gün ödemesi gecikse gecikme zammına girer. Elektriğe sessiz sessiz zamlar yapıldı. Yüksek miktarda elektrik ücretleri de ödüyoruz. Zamlardan usandık bıktık. Zengine de kesilsin. Af olmaması gerekir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye sesleniyorum; Yıl 365 gündür. Lütfen 360 gün bakanlığınızda sağlıklı sıhhatli çalışmalar dileriz. Ama, ne olur 5 gün de esnafa ayırın. Burası sanayi bölgesi mi enayi bölgesi mi?

 

Mustafa İPEK:
Elektrik borcunu ödemeyenlere niçin elektriğini kesmiyorlar. Bence kesilsin. Ödenmiyorsa niçin kesmezler ki? Kesilmemesi için bir sebep var mı! Her tanıyan veya torpili olan ödemiyorsa benim de tanıdığım var, ben de ödemeyeyim o zaman. Hiç kimse ödemesin. Sonra devlet hiçbir şey yapmasın. Devletin 5 milyar TL borcu varmış. Herkesin tanıdığı olsun ve hiç biri ödemesin. Böyle olursa bu devlet çöker. Ne ekonomi var, ne devlet var, ne de çöpü alan var. Biz elektriğimizi ödemediğimiz zaman anında kesiyorlar. Devlet nasıl kalkınacak. Burada ekonomi çökmüştür.

 

Mehmet KARAGÜLLE:
Ben esnaf olarak elektriğimi ödüyorsam eğer, otel, büyük işletmeler ve diğerleri ödemiyorsa onlara de kesilsin. Biz her ay ödüyoruz. Ödemezsek kesiyorlar. Devlet sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Burada devlet denen bir şey yok ki. Devlet olsa çöplerin haline bakın. Şartlar çok zorlaştı. Millet usanmış durumda. Piyasa çok bozuldu. Ben adaya 2000’de geldim, bu yılki kadar çok bozuk bir düzen görmedim. Geri döneceğim.

Bülent İPEK:
Faturalarını ödemeyen herkesin ayrım yapılmaksızın elektriğinin kesilmesi şarttır. Büyük şirketlerin ne ayrıcalığı var. Onlara kesmiyorlarsa ödemediğimizde bizimkini de kesmesinler. Bir kez ödemediğimiz zaman faiziyle parasını alıyorlar. Adalet varsa, ödemeyen herkesin elektriğinin kesilmesi gerekir. Devlet daireleri dahil kimin borcu varsa kesilsin.

 

Ahmet İPEK:
Elektrik faturalarını ödemeyenlerin elektriklerini kesmeye başlayan Elektrik Kurumu’nu sonuna kadar destekliyoruz. Sonuna kadar arkalarındayız. Onların bizden ve diğer insanlardan ne ayrıcalığı var. Biz ödüyorsak onlar ödemiyorsa ve bizden faiziyle birlikte isteniyorsa bu haksızlıktır. Bu defa bizim elektriğimizi de kesmeye hakkı yoktur. Bu ülkede yasalar tam anlamıyla uygulanırsa ülke rayına gider. Şu anda tren raydan çıkmıştır. Herkesin yasalar önünde eşit olması gerekir.

 

Sinan HAN:
Yıllardır büyük oteller, belediyeler, devlet daireleri, kurum ve kuruluşların bazılarının devlete borcu olmasına rağmen elektrikleri kesilmiyordu. Şimdi kurum kesmeye başladı. Kesmekte haklıdır. Onların ne ayrıcalığı var ki. Ama küçük esnafın sadece bir ay ödememesi durumunda faiz uygulanıp ardından elektriği kesiliyordu. Elektrik faturalarını zamanında ödemeyen herkesin elektriğinin kesilmesi en doğrusudur. Geç kalınmış bir uygulamadır. Elektrik kurumunu bu yaptığı kesintilerde destekliyoruz.

 

Bayram ÖZBEYLİ:
Elektrik kurumunun yaptığı uygulama doğrudur. Kesilmesi gerekir. Herkes kullandığı elektriğin ücretini ödüyorsa büyük iş yerlerinin de kullandığı elektriğin parasını ödemesi gerekir. Ödemez ise bu devlete zarardır, halka zarardır. Biz düzenli olarak ödüyoruz. Ev ve işyerleri düzenli ödemezse hemen kesilir. Devlet yetkilileri elektriğini ödemeyenler konusunda hemen harekete geçmesi gerekir. Geç bile kalındı.

 

İnan TAŞÇI:
Bu kadar çok kişi, kurum, kuruluş ve devlet dairesinin elektrik borçlarını ödememesi nedeniyle Elektrik Kurumu bayağı büyük bir borç içinde kalmıştır. Artık bıçak kemiğe dayandığı için ‘ne pahasına olursa olsun’ diyerek devlet daireleri de dahil borcu olan herkesin elektriğini kesmeye başladıklarını düşünüyorum. Elektrik Kurumu’nun başvurduğu bu yöntemi ve uygulamayı çok doğru buluyorum. Ülkede her şey doğru gidiyor olsaydı tolerans olabilirdi. Şu anda kurum, kendisine ödenmesi gereken meblağları alamadığı için agresif bir tavır içerisine girdi. Bu şekilde de devam etmelidir. Borçlu olan sıradan vatandaşın elektriği kesildiği gibi, üst düzey yöneticilerin de, iş merkezlerin de, kurumların da elektriğinin kesilmesi gerekir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık