Ana Sayfa Siyaset BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Türkiye'de

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Türkiye'de

Ban Ki-moon, Islahiye'deki Mülteci Kampını Ziyaretinin Ardından Basın Toplantısı Düzenledi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 22:16
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Türkiye'de

BAN Kİ-M00N: "SURİYE'DEKİ KATLİAM DURMAK ZORUNDA, DURMASI GEREKİYOR"

 

"TÜM TARAFLARA, ÖZELLİKLE SURİYE TARAFINA KATLİAMLARINI DURDURMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM"

 

"İNSANLAR ACI ÇEKERKEN LÜTFEN GÖZLERİNİZİ KAPATMAYIN"

 

Gaziantep, 7 Aralık 12 (T.A.K): BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Suriye'deki katliam durmak zorunda, durması gerekiyor. Silahlı çatışma süreci çok büyük ölümlerle sonuçlanıyor, caddeler kanla bulanıyor. Tüm taraflara, özellikle Suriye tarafına katliamlarını durdurması çağrısında bulunuyorum" dedi.

 

Ban Ki-moon, Gaziantep'de Islahiye kampındaki Suriyeli sığınmacıların misafir edildiği barınma merkezini ziyaretinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

BM, Kızıhaç, Kızılay gibi burada faaliyet gösteren tüm organizasyonlara teşekkür eden Ban Ki-moon, yardımlardan dolayı tüm kuruluşlara derin saygı duyduğunu belirtti.

 

Bugün önce Ürdün'deki Ez-Zateri kampını ziyaret ettiğini hatırlatan BM Genel Sekreteri, Islahiye'ye de mültecilerin çektiği zorlukları ve insanların umutlarıyla ilgili bilgi almak için geldiğini söyledi.

 

"İnsanların burada benimle birlikte paylaştıkları şeylerden dolayı gerçekten şaşkınlık yaşamaktayım" diyen Ban, "Burada tek amaçları sadece okula gidip ve kendi ülkelerine dönmek, orada mutlu ve güven içerisinde yaşamak olan iki çocukla tanıştım. Bana kendi ülkelerinde okula gitmek istediklerini söylediler. Bir çocuk 5, diğeri 6 yaşındaydı. Onlara ümitlerini kaybetmemelerini ve asla yılmamaları gerektiğini söyledim. Birçoğu gerçekten çok acı çekerek gelmişler" diye konuştu.

 

Göçe zorlanan insanların ülkelerinden kopup gelmelerinin kolay bir durum olmadığına dikkati çeken Ban Ki-moon, şöyle konuştu:

 

"Masum Suriyeliler bu başarısızlığın bedelini ödüyorlar aslında. Buraya dinlemeye geldim ama şunu da söylemek istiyorum; Suriye'deki katliam durmak zorunda, durması gerekiyor. Silahlı çatışma süreci çok büyük ölümlerle sonuçlanıyor, caddeler kanla bulanıyor. Tüm taraflara, özellikle Suriye tarafına katliamlarını durdurması çağrısında bulunuyorum. İnsanlık adına bu şiddeti durdurun. Uluslararası topluma ve aynı zamanda (BM) Güvenlik Konseyi'ne şu çağrıda bulunmak istiyorum, birlik olalım ve bu krizi en kısa sürede bitirmek için kararlı davranalım."

 

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye'deki krize politik çözüm bulmak için çabaladığını anımsatan Ban Ki-moon, ziyareti sırasında kamptaki insani yardımlar konusunda gözlemlerde bulunacaklarını kaydetti.

 

Yaz aylarından itibaren Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısında ciddi bir artış gözlendiğine işaret eden Ban Ki-moon, uluslararası topluma şu çağrıda bulundu:

 

"Temmuz ayından beri sığınmacı sayılarının arttığını görüyoruz ve bu sayı gittikçe yükseliyor. Suriye'de bu şiddetin ciddi anlamdaki artışı sığınmacıların sayısında da artışa neden olacaktır. Tüm üye ülkelere ve bölgedeki tüm ülkelere yardımlara devam etmeleri çağrısında bulunuyorum. İnsanlar acı çekerken lütfen gözlerinizi kapatmayın. İnsanlara yardım etmek zorundayız. Burada karşılaştığımız insanların hepsi anne, baba, kız kardeş, erkek kardeş. Onlar aslında bizim ailemiz. Lütfen ailemizin yanında duralım."

 

SURİYE'NİN KİMYASAL SİLAH KULLANMA OLASILIĞI

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye rejiminin kimyasal silah kullanma olasılığına ilişkin olarak, bu yöndeki bilgilerin henüz teyit edilmediğini, ancak bunun doğru olması durumunda, insanlık adına acımasız bir suç işlenmiş olacağını söyledi.

 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ban, Suriye Devlet Bakanı Beşşar Esed ve ailesinin Suriye'den güvenli geçişinin sağlanması konusunda herhangi bir görüşme yapıp yapmadığının sorulması üzerine, bu konunun henüz uluslararası toplum tarafından tartışılmaya başlanmadığını belirtti.

 

Ban, "Ben, gerçekleşmesi gereken ilk ve en önemli şeyin şiddete son verilmesi olduğunu söylüyorum. Daha sonra da, bu konuda Suriye halkının gerçek isteklerini yansıtan siyasi bir diyalog süreci bir an önce başlamalı" dedi.

 

"ESED'İ MEKTUPLA UYARDIM"

 

Ban'a, Suriye'nin olası kimyasal silah kullanımı konusunda daha önce dile getirdiği endişeler hatırlatılarak, bu riski nasıl değerlendirdiği de soruldu.

 

Ban Ki-moon, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanma hazırlığında olabileceğine dair bilgilerin bulunduğunu, ancak bu bilgilerin henüz teyit edilmediğini söyledi.

 

Genel Sekreter, "Ancak, eğer böyle bir durum varsa, o zaman bu insanlık adına acımasız bir suç teşkil eder" diye konuştu.

 

Birkaç ay önce Suriye Devlet Başkanı Esed'e bir mektup yazarak söz konusu silahları hiçbir şart altında kullanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu belirten Ban, Suriye'nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) üye olmadığını anımsattı.

 

Esed'e iki gün önce bir mektup daha göndererek, kimyasal silahların kullanılmasının doğurabileceği korkunç sonuçlar konusunda kendisini uyardığını ifade eden Ban, OPCW'nin genel sekreteriyle de bir görüşme yaparak bu konuyu araştırmanın muhtemel yollarını tartıştığını söyledi.

 

Ban, "Ancak, bu konuda henüz bir planımız yok" ifadesini kullandı.

 

"AÇIK KAPI POLİTİKASI MEMNUNİYET VERİCİ"

 

Türkiye'nin, Suriye'deki insanlık dramına müdahale konusunda yalnız bırakıldığına dair eleştirilere ilişkin görüşünün sorulması üzerine Ban Ki-moon, Türkiye'ye sayıları 135 bini aşan sığınmacıyı misafir ettiği için minnet duyduğunu söyledi.

 

Ban, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Türk halkının ve hükümetinin merhamet ve sevgiyle dolu büyük kalpleri var. Türk hükümetinin açık kapı politikasını, Suriye'den gelen tüm sığınmacıları koşulsuz olarak kabul etmesini minnetle karşılıyorum. Bu saygı duyulacak ve memnuniyet verici bir tutum."

 

Bu konuda BM'nin insani yardım konusuyla ilgilenen tüm kuruluşlarını harekete geçirdiğini dile getiren Ban, "Bugün burada gördüklerim beni hem çok etkiledi, hem cesaretlendirdi. Türkiye'nin, ilgili kuruluşlarla ortaklaşa çalışarak bu kampı ne kadar etkili bir şekilde kurduğu görülüyor" diye konuştu.

 

"BM'nin daha cömert bir desteğe ihtiyacı var" diyen Genel Sekreter, uluslararası topluma yaptığı destek çağrısını yineledi.

 

Türk hükümetinin, Suriyeli sığınmacılar için son 21 ayda neredeyse 1 milyar dolar harcadığını kaydeden Ban, Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve Irak'ın da bu süreçte kendi ulusal kaynaklarını kullandıklarına dikkati çekti.

 

Ban, sığınmacılar için böylesine insani bir iş yapan bu ülkelerin uluslararası toplum tarafından desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Soruların ardından Ban, basın mensuplarına da teşekkür ederek, medyanın bu krizin, çekilen acıların ve maddi kaynakların yetersizliğinin dünyaya duyurulması konusunda önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

 

BAN'IN ÇADIR KENTTEKİ İNCELEMELERİ

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, basın toplantısından önce barınma merkezinde misafir edilen Suriyelilerle bir araya geldi.

 

Önce kamptaki sahra hastanesine giden Ban, burada tedavi gören Suriyelileri ziyaret etti. Ban, hastaneye bebeğiyle gelen Suriyeli bir annenin sorunlarını dinledi.

 

Ardından çadırları ziyaret eden Ban, buradaki sığınmacılarla da yakından ilgilendi, yaşlı bir kadınla sohbet etti.

 

Ban Ki-moon, kamptaki incelemelerini tamamlamasının ardından Ankara'ya hareket etmek üzere İslahiye'den ayrıldı.

 

(AA/ÖZ/HA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ŞEREF VE MUTLULUK GÜNÜ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık