Ana Sayfa Teknoloji BM'den Apple'a destek

BM'den Apple'a destek

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Apple ile FBI arasında süren şifre tartışmasında, oluşabilecek hak ihlallerine karşı FBI yetkililerini uyardı.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2016 Cumartesi 15:25
BM'den Apple'a destek

Reuters’in haberine göre, ‘Pandora’nın Kutusu’nun açılması riskine dikkat çeken Hussein, Apple’ın şifrelerin kırılmasına müsade etmesi halinde tüm dünyada milyonlarca insanın gizlilik hakkının çiğneneceğini, ayrıca bunun otoriter yönetimler ve bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştıracağını söyledi.

Ne olmuştu?

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan San Bernardino saldırısını düzenleyen IŞİD destekçisi Syed Rizwan Farook’un FBI tarafından kırılamayan telefonunun mahkeme kararıyla Apple tarafından açılması istenmiş, Apple CEO’su Tim Cook karara rağmen akıllı telefona müdahale etmeyeceklerini söylemişti. Apple bu kararın iPhone’lara ‘devletlerin müşterilerin verilerine erişebilmesi için bir arka kapı açacağını’ ve bunun münferit bir uygulama olarak kalamayacağını savunuyor.

Zeid Ra’ad Al Hussein’e göre, FBI’ın açılan davayı kazanması durumunda bu bir teamüle dönüşecek, Apple ya da herhangi bir uluslararası teknoloji şirketinin kullanıcıların gizliliğini koruması imkansız olacak.

17 teknoloji devinden Apple’a destek

Apple’a Google, Facebook ve Twitter da destek vermişti. Arka arkaya birçok küresel teknoloji şirketi de Apple’a destek açıklamaya devam ediyor.

BBC’nin haberine göre AirBnB, Ebay, LinkedIn, Reddit, Amazon, Cisco, Microsoft, Mozilla, Pinterest, Snapchat, WhatsApp, Yahoo, AT&T ve Intel de mahkemeye bilirkişi raporu sunan ve kullanıcıların gizlilik haklarını savunan diğer teknoloji firmaları oldular.

Apple’ın 2014’te geliştirdiği bir program, Apple cihazlarında cep telefonu mesajları veya fotoğrafları şifreliyor. Telefonun dört haneli PIN koduna sahip olmayanların cihaza erişimi kısıtlı; kodun 10 defa yanlış girilmesi halinde içinde barındırdığı tüm veriler silinerek fabrika ayarlarına dönülüyor.

FBI’ın talebi ise şifre denemelerinin sınırsız hale getirilmesi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık