Ana Sayfa Yurt BM'den Türkiye'ye övgü

BM'den Türkiye'ye övgü

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'nin yaptıklarını övdü, mülteci sayısında 2-3 katlık bir artış olabileceği uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2013 Pazar 18:04
BM'den Türkiye'ye övgü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra Swissotel'de basın toplantısı düzenledi.

Guterres, Türk hükümeti ve halkına Suriyeli sığınmacılar için yapılan yardımlardan dolayı takdir ve şükranlarını iletti ve ''Türkiye bugün mültecilerin nasıl korunması gerektiği konusunda örnek bir ülke. Çok sayıdaki Suriyeli mülteciye kapılarını açtı ve hepsine yüksek standartlarda yardım hizmeti sundu'' dedi.

Türkiye'nin bu kişiler için yaptıklarının uluslararası camia tarafından tanınması ve desteklenmesi gerektiğini ifade eden Guterres, ''Bizim BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) olarak katkımız, Türkiye'nin yaptıklarının yanında sadece denizde bir damla'' diye konuştu.

Türk Kızılayı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile güzel bir işbirliği içinde olduklarını belirten Guterres, Suriyelilerin yaşadığı trajedi konusunda iki çağrı yaptı.

''Birinci çağrım, dünyada siyasi sorumluluğu olanlara'' diyen Guterres, ''Bu trajedinin sonlandırılması için siyasi olarak ne yapılması gerekiyorsa en kısa zamanda hayata geçirilmeli'' dedi.

Geçen hafta itibariyle 1 milyon Suriyeli'nin çevre ülkelerde kayıt altına alındığını, 2 milyondan fazla kişinin Suriye'de yerlerinden olduğunu kaydeden Guterres, 4 milyondan fazla Suriyelinin de Suriye içinde yardıma muhtaç halde yaşadığını söyledi.

Guterres şöyle konuştu:
''Bunun çevre ülkelere sıçrama riski var. Lübnan, karmaşık bir siyasi durum içinde. Irak zaten çok dramatik olaylara sahne oluyor. Ürdün çok zorlu ekonomik sıkıntılar yaşıyor, ekonomik sıkıntılar sosyal huzursuzluğa neden olabilir. Filistin-İsrail anlaşmazlığı hemen yanı başımızda. Körfez bölgesi dünyanın en hassas bölgelerinden biri. Eğer Suriye sorunu devam ederse, bunun Ortadoğu'da bir patlama riski var. Bunun, uluslararası camianın müdahil olamayacağı duruma gelmeden önce sonlandırılması herkesin çıkarına.''

İkinci çağrısının da uluslararası camiaya olduğunu ifade eden Guterres, Suriyeli sığınmacı barındıran Türkiye, Lübnan ve Irak gibi ülkelerle güçlü uluslararası dayanışma çağrısında bulundu.

Guterres, ''Bu ülkeler büyük harcama yapıyorlar, büyük yardımlarda bulunuyorlar ve bunun ekonomilerine ve toplumlarına etkisi oluyor. Bu ülkeler uluslararası camiadan daha güçlü bir dayanışma bekliyorlar ve bunu hak ediyorlar'' dedi.

''Türkiye bu kapasiteye sahip''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Guterres, Türkiye'de kampların sorumluluğunu neden üstlenmedikleri şeklindeki soru üzerine, mültecileri koruma sorumluluğunun hükümetlerde olduğunu, BMMYK'nın ise genelde gözlem ve destek rolü olduğunu söyledi. Ancak hükümetlerin bu sorumluluğu alamayacak durumda olması halinde kampların yönetiminde operasyonel sorumluluk alabileceklerini belirten Guterres, Ürdün'de bunu yaptıklarını, Türkiye'nin ise dünyanın birçok ülkesinin aksine bu kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

BM'nin yeni yardımlarının olup olmayacağının sorulması üzerine Guterres, ''Türkiye'yi destekliyoruz, ama bizim yaptıklarımız Türkiye'nin yaptıklarının yanında denizde damla'' sözlerini tekrarladı.

Guterres, ''Türkiye'nin doğrudan yardımları 600 milyon doları buldu. Uluslararası camianın yardımıysa çok sınırlı. Bizim yaptığımız Türkiye'nin yaptıklarına kıyasla çok küçük. Türk hükümetinin gösterdiği çabaların destekçisiyiz. Ama bizim doğrudan yapabileceklerimiz çok küçük kalıyor yapılanlar yanında'' diye konuştu.

''Mülteci sayısı 2-3 kat artabilir''

Guterres, bir başka soruyu yanıtlarken de mülteci sayısında çok büyük artışlara hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Guterres, ''Artış böyle devam ederse, yıl sonuna kadar bugünkü sayının 2-3 katına çıkma ihtimali var'' dedi.

Kuveyt'te düzenlenen donör ülkeler toplantısında verilen yardım sözlerinin durumu sorulan Guterres, burada yapılan taahhütlerin durumu ile ilgili henüz bir gelişme olmadığını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık