Ana Sayfa Yurt Bomba ses getirdi

Bomba ses getirdi

Baraka’ya, 15-16 yaşlarındaki 3 genç tarafından gerçekleştirildiği bildirilen saldırıdan sonra bazı sendika ve siyasi partiler ayağa kalktı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 19:01
Bomba ses getirdi

Polis, önceki gün akşam Lefkoşa’da Kızılbaş bölgesinde bulunan Baraka Kültür Merkezi’ne yapılan saldırıda kullanılan patlayıcı maddenin şenlik fişengi olduğunu, saldırının ise 15-16 yaşlarındaki 3 genç tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.


Polis Basın Subaylığı’nın “Patlatılan Patlangaç” başlıklı yazılı açıklaması şöyle:


“09.11.2012 tarihinde saat 19.30 sıralarında Lefkoşa’da Kızılbaş Bölgesinde bulunan Baraka Kültür Merkezi’nin önünden yaya olarak yoldan geçmekte olan meçhul üç erkek şahıs tarafından kaldırım üzerinde patlayıcı madde ile bir patlama yapıldığı, saat 19.45’de alınan ihbar üzerine öğrenilmiştir.Polis olay yerini ziyaret ederek gerekli emniyet tedbirleri alındı. Olay yerine çağrılan bomba ve olay yeri inceleme ekipleri geldi. İncelemelerde bulundu, emareler alındı. Yapılan incelemelerde patlatılan maddenin şenlik fişengi olduğu tespit edildi.


Polis soruşturma başlattı. Yapılan araştırmada 15-16 yaşlarında üç erkek şahsın bu olayı gerçekleştirdiğini tespit etmiştir. Polis çevrede ayrıntılı soruşturma yapmaktadır.”


Barakaya yapılan ses bombalı saldırıdan sonra Kuzey Kıbrıs’taki bazı sendika, sivilt toplum örgütü ve siyasi partiler birer açıklama yaparak olayı kınadı.KTOEÖS: TEK YUMRUK OLACAĞIZKıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Baraka Kültür Merkezi’ne saldırıyı kınadı.


Sendika Başkanı Tahir Gökçebel yazılı açıklamasında, “Demokrasiyi, adaleti, muhalif sesleri kısmaya yönelik bu saldırılar karşısında her zaman tek yumruk olacağız” dedi.


Gökçebel, şunları kaydetti:


“Baraka’ya atılan bomba ile ilgili sonuçlar henüz açıklanmamıştır. Atılan bomba önemsizdir veya münferit kişiler tarafından da atılmış olduğu açıklaması yapılabilir. Şu anda bilemiyoruz. Ama bilinen birşey var ki birçok medya, derin kurumlar, kişiler sürekli Baraka ve Baraka gibi ses veren demokratik unsurları hedef göstermekte ve aslında sonucun çok daha vahim olmasını tetiklemektedirler.Bu rejimden nemalananlar ‘gerekirse kan da dökeriz’ mesajı vermektedirler. Emniyet teşkilatı daha önceki saldırılarda da bu kesimlerin üzerine gitmekte isteksiz davrandığını göstermiştir…”CTP: BARAKA’YA SALDIRI, BİZE SALDIRIDIRCumhuriyetçi Türk Partisi Gençlik Örgütü, Baraka Kültür Merkezi’ne önceki gün akşam yapılan saldırıyı kınadı.


CTP Gençlik Örgütü’nden yapılan açıklamada, “Ülkemizde, varoluş mücadelesinde ve demokratik yaşamda önemli bir rolü bulunan Baraka Kültür Merkezi’ne yapılan bu çirkin saldırıyı bizlere ve Kıbrıs’ta bulunan tüm ilerici gençlere yapılan bir saldırı olarak nitelemekteyiz” denildi.


Olayın aydınlatılması için polisin göreve çağrıldığı açıklamada, “Ülkemizin içinde bulunduğu kaos halinde ve hükümetin insanını umursamadığı bir ortamda Kıbrıs Türk toplumunun yükselen sesini cılızlaştırmaya, sokaktaki kavgasını bu tip şiddet olayları ile korku salarak yıldırmaya çalışan bir takım odaklara geçit vermeyeceğiz. Polisin tarafsız ve süratli bir şekilde bu olayın üzerine yürümesi gerekir. Polis demokrasinin karşısında değil, demokrasinin savunucusu olmalıdır. Bu olayın faillerinin derhal bulunup yargıya teslim edilmesinin takipçisi olacağımızı bildiririz” ifadelerine yer verildi.MAMALI: YURTSEVERLERE YAPILMIŞ BİR SALDIRI


Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, Baraka Kültür Merkezi’ne yönelik bombalı saldırının, çağdaş demokratik değerlere, Anayasal düşünce özgürlüğüyle yurtseverliğe karşı yapılmış anti-demokratik bir eylem olduğunu belirterek, “Tehditvari ve sindirme amaçlı bu saldırıyı şiddetle kınamaktayız” dedi.


Hareket Başkanı Avukat Barış Mamalı tarafından yapılan açıklamada, saldırının, “ülkede yuvalanmış kara ellerin eseri olduğu, saldırıların özellikle toplumsal varoluş anlamında silkelenilen dönemlerde ortaya çıkarak yurtseverlerin korkutulmasının amaçlandığı” belirtildi.DARBAZ: FAİLLER HESAP VERECEKTİRBasın Emekleri Sendikası (Basın-Sen), Baraka Kültür Merkezi’ne saldırıyı kınadı.


Basın-Sen Genel Başkanı Kemal Darbaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, “düşünceye karşı şiddeti, sevgiye karşı düşmanlığı, sınıf kardeşliğine karşı ırkçılığı savunanlar dün akşam bir kez daha Baraka Kültür Merkezi’ne bombalı saldırıda bulundu” denildi.


“Kıbrıs Türk halkının evlatları tarafından kurulan sevgi, kardeşlik ve emek eksenli Baraka Kültür Merkezi’ne yönelik saldırının hedefinin Kıbrıs Türk halkının emekçileri olduğu” savunulan açıklamada, “Faili malum saldırının failleri bugün değilse bir gün mutlaka halka hesap verecektir” denildi.


Baraka Kültür Merkezi’ni “emek bileşenlerinin önemli bir unsuru” olarak niteleyen Darbaz, Basın-Sen’in her koşulda Baraka ile “kardeş, yoldaş ve devrimci duygularla” dayanışma içinde olacağını ekledi.DAÜ-SEN İLE DAÜ BİR-SEN’DE KINADIDAÜ-SEN ile DAÜ-Bir-Sen yayımladıkları ortak açıklamayla, Baraka Kültür Merkezi’ne saldırıyı kınadı.


Ortak basın açıklamasında, “Baraka’yı veya ilerici Kıbrıslı Türk örgütleri ile aydınlarını korkutmaya, sindirmeye çalışmak boşa uğraştır” denilerek, “Fikirlerimizden ve kalemimizden başka bir silahımız olmayan bizlere yapılan bu saldırılar korkutacağına, verdiğimiz mücadelede bizleri daha fazla motive etmektedir” denildi.


Açıklamada, “Başbakan İrsen Küçük ile bakanların koltuk derdine düştüğü, dünya yansa umurlarında olmadığı bir dönemde hükümet edenlerden saldırının faillerinin bulunması yönünde bir adım atmalarını beklemenin anlamsız olduğu” da savunuldu.


Yazılı ortak açıklamada, “esas görevi çalışanları coplamak olduğunu ispat eden polis teşkilatının bu işi çözmesinin beklenmediği” görüşüne de yer verildi.TDP: KARANLIK GÜÇLERToplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreter Yardımcısı Özmen Birinci, halkın toplumsal varoluş mücadelesini yükselttiği bir dönemde karanlık güçlerin her zaman olduğu gibi devreye girmeye çalıştığını belirterek, “Halkın karşısında kimse duramaz. Karanlık güçler kaybetmeye mahkumdur” dedi.


Birinci yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki kötü gidişe, çarpık düzene ve Lefkoşa’da yaşanan kaosa karşın toplumsal tepkilerin yeniden yükselmeye başladığı bir dönemde bu mücadelenin içinde yer alan Baraka’ya yönelik saldırının aynı zamanda halka karşı yapıldığı görüşünü savundu.


Baraka’ya saldırının düşünceye saldırı olduğunu da kaydeden Birinci, polis ve emniyet güçlerini göreve çağırdı ve faillerin tespit edilerek gerekenin yapılmasını istedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık