Ana Sayfa Yurt Boncuklar cezaevinde

Boncuklar cezaevinde

Uyuşturucu tacirliğinden suçlu bulunan Hasan Boncuk 2 yıl, ikiz kardeşi Hüseyin Boncuk ise uyuşturucuyu saklamaktan 1 ay ceza yedi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 10:30
Boncuklar cezaevinde

Ahmet İLKTAÇ

 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dün görülen uyuşturucu davasında ikiz kardeşler Hasan ve Hüseyin Boncuk yargılandı, Uyuşturucu tacirliğinden suçlu bulunan 22 yaşındaki Hasan Boncuk iki yıl ağır hapis cezasına çarptırılırken, ikiz kardeşi Hüseyin Boncuk ise “Polis bulmasın” diye uyuşturucuların bir kısmını evlerinin bahçesine sakladığı için bir ay hapse mahkûm edildi.


Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti kararını açıklarken Hasan Boncuk’un benzeri davalardan 3 dosyasını da nazara dikkate alırken, ikiz kardeş Hüseyin Boncuk’un söz konusu uyuşturucu maddelerle ilgisi bulunmayışını, uyuşturucuları kardeşi Hasan Boncuk’u koruma içgüdüsüyle saklamasını, hafifletici neden olarak kabul edip kısa süreli hapis cezası vermeyi uygun buldu.


Başkan Ömer Güran Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin ve üye Yargıç Ayşen Toroslu’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Başkan Ömer Güran okudu.


Başkan Güran öncelikle İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.


Güran, sanık 1 Hasan Boncuk’un 11 Şubat 2012’de Gazimağusa’ya bağlı Güvercinlik köyünde yaklaşık 150 gram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddeyi 5 bin TL karşılığında Selahattin Tilim’den satın aldığını söyledi.


Hasan Boncuk’un 11 Şubat 2012 ve 1 Mart 2012 tarihleri arasında 85 gram 903 miligram uyuşturucu maddeyi ismi tespit edilemeyen birçok kişiye sattığını ifade eden Güran, sanığın evinde bir polis ekibince yapılan aramada 23 gram 987 miligram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucunun bahçede gömülü bir vaziyette ele geçirildiğini kaydetti.


Sanık 1 Hasan Boncuk’un gömülü olarak ele geçirilen uyuşturucuyu bir şahsa vermeye teşebbüs ettiğini dile getiren Ömer Güran, sanık 2 Hüseyin Boncuk’un da bahçede bulunan uyuşturucuyu saklamak için toprağa gömdüğünü belirtti.

 

Sabıkaları yoktu


Her iki sanığın da 1 Mart ve 8 Mart tarihileri arasında soruşturma maksatlı poliste tutuklu kaldıklarını söyleyen Başkan Güran, Hasan Boncuk’un benzeri sabıkası olmadığını, Hüseyin Boncuk’un da hiç sabıkası bulunmadığını vurguladı.


Her iki sanığın da mesele ile ilgili olarak poliste tutuklu bulundukları süre içerisinde gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerine değinen Güran, Sanık Hasan Boncuk’un Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde hazırda bekleyen benzeri davalardan üç dosyasının daha bulunduğunu anlattı ve kararda bu dosyaların da nazara dikkate alındığını açıkladı.


Başkan Güran, Avukat Yunsal İlhan adına sanıklar hakkında hafifletici nedenleri açıklayan avukat Aysel Uzun’un mahkemeye aktardığı olgulara özetle değinirken, çok genç sanıkların nadim ve pişman olduklarını, Hüseyin Boncuk’un konu suçu kardeşini korumak için işlediğini aktardığını bildirdi.


Sanıkları tüm hususları göz önüne aldıktan sonra suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıklayan Başkan Ömer Güran, uyuşturucu suçlarının çok ciddi suçlar olduğunu söyledi ve bu tür suçların kamu sağlığına karşı işlenen suçlar olduğunun altını çizdi. Güran, uyuşturucu suçlarının milli sınırları aştığını ve tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğuna dikkat çekti.


Mahkemelere ulaşan uyuşturucu suçlarının gerçeğin çok altında olduğunun altını çizen Ömer Güran, buna rağmen küçücük ülkemizde mahkemelerin en fazla uyuşturucu davalarını gördüğünü dile getirdi.


Tüm bu nedenlerden ötürü uyuşturucu suçlarını işleyenlere ibret verici bir ceza verilmesi gerekliliğine vurgu yapan Başkan Ömer Güran, bu suçları önlemenin, önüne geçebilmenin en etkili yolunun bu suçlardan mahkeme huzuruna gelen sanıklara ağır cezalar vermek olduğunu kaydetti.


Uyuşturucu suçları işleyen sanıklara hoşgörülü davranmanın mahkemeleri doğru neticelere ulaştıramayacağını dile getiren Güran, bu tür suçları işleyenlere ağır cezalar verilerek “ Gider yatar, çıkarım ve tekrar devam ederim” demelerinin önüne geçilebileceğini açıkladı.

 

18 yıl öngörülen bir suç


Başkan Ömer Güran, yasa koyucunun bu tür suçları işleyenlere 18 yıla kadar hapis cezası öngördüğü üzerinde dururken, bunun da suçun ciddiyeti ve vahametini gösterdiğini anlattı.


Bu uyuşturucu madde davasında Hasan Boncuk’un uyuşturucu madde alım, satım ve dağıtımını yapan bir kişi olduğunu belirten Ömer Güran, diğer sanık Hüseyin Boncuk’un ise sadece ve sadece bir an için içgüdüsel olarak kardeşini korumak maksadıyla uyuşturucu maddeyi saklayarak suça karıştığını dile getirdi.


Tüm hususları değerlendirdikten sonra sanıklar hakkında kararlarını açıklayan Güran, sanık 1 Hasan Boncuk’u uyuşturucu alım, satım ve dağıtımı yaptığı için 2 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıklarken, sanık 2 Hüseyin Boncuk’u kardeşinin odasında bulduğu uyuşturucu maddeleri öz kardeşini korumak içgüdüsüyle alıp bahçeye gömdüğü için 1 ay hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.


Güran, kararını açıkladıktan sonra uyuşturucu alım-satımı yapıldığıyla ilgili davaları görmek istemediğini söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık