Ana Sayfa Yurt Bonzai içtip hasta oldu, 1 ay hapis cezası aldı

Bonzai içtip hasta oldu, 1 ay hapis cezası aldı

Türkiye’den ithal ettiği bonzai türü uyuşturucu maddeyi kullanırken hastanelik olan Mehmet Ayaz’la ilgili karar açıklandı.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 12:21
Bonzai içtip hasta oldu, 1 ay hapis cezası aldı

Elmas TOKAY


Bonzai türü uyuşturucu kullanarak hastalanan ve hastaneye kaldırılan Mehmet Ayaz “uyuşturucu ithali” suçundan 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın “sahte belge düzenleme” ve “tedavüle sürme” suçu daha sonra görüşülecek. Ayaz, 2003 yılında ağır yaralama suçundan hüküm giyerek sınır dışı edilmişti. Aynı kişi, 17 Haziran 2012 tarihinde başkasının kimliğine bürünerek KKTC’ye gelmişti.


Ayaz, 26 Haziran 2012 tarihinde, Türkiye’den yanında getirdiği bonzai türü uyuşturucu maddeyi kullandıktan sonra fenalaştı ve kiralık aracından kendini dışarı atarak yol ortasında krize girmişti. Esentepe Polis ekiplerinin devriyesi sırasında fark edilen Ayaz, Girne Akçiçek Hastanesi’ne kaldırılmış ve tedavisi yapıldıktan sonra, Narkotik Polis’i tarafından gözaltına alınmıştı. Yapılan araştırma sonrasında sanık Mehmet Ayaz’ın 17 Haziran 2012 tarihinde Yavuz Alemdar adına düzenlenen sahte kimlikle KKTC’ye geldiği tespit edilmişti.


Başkan Bahar Saner,  Kıdemli Yargıç Nuvit Gazi ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Savcı Egemen Metay hazır bulundu.


Heyet adına, “uyuşturucu ithali” suçuyla ilgili kararı okuyan Yargıç Musa Avcıoğlu, kısaca olgulara değindi. Sanık Uzun’un ilk andan itibaren polise yardımcı olduğunu söyleyen Avcıoğlu, bu durumun sanık lehine hafifletici sebep olarak değerlendirildiğini kaydetti.


Sanık Ayaz’ın Türkiye’den ithal ettiği sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddenin, son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan çok zararlı bir madde olduğuna dikkat çeken Avcıoğlu, sanığın işlemiş olduğu suçların uzun süreli hapislik öngörülen ciddi ve vahim suçlar olduğunu dile getirdi.


İnsanları fiziksel ve ruhsal yönden olumsuz şekilde etkileyen uyuşturucu kullanımının gençler arasında yaygınlık gösterdiğini kaydeden Avcıoğlu, bu nedenle ceza takdir ederken amme menfaatinin ön planda tutulduğunu belirtti. Avcıoğlu, sanık Mehmet Ayaz’a hapislik cezası dışında bir ceza verilemeyeceğine oy birliği ile karar verildiğini ifade etti.


Davayla ilgili olarak ağırlaştırıcı hususların yanında hafifletici nedenleri de göz önünde bulundurduklarını ifade eden Yargıç Musa Avcıoğlu, sanık Ayaz’a mahkum olduğu davalardan toplam 1 ay hapislik cezası verdiklerini açıkladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık