Ana Sayfa Yurt Böyle kurultay olmadı

Böyle kurultay olmadı

Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ü eleştirdi:

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2013 Pazar 10:13
Böyle kurultay olmadı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün UBP milletvekillerinin veya bakanlarının Cumhurbaşkanlığı’na kendisini ziyarete gelmelerini bile engellemeye kalkıştığını söyledi.


“Benim istediğim tek bir şey vardır. Ülke de huzur olması. Kurultaylar çok oldu. Hiçbir kurultay böyle olmadı. İnşallah, bu kurultayda bu ülke ve bu parti kurtulur diye düşünüyorum” diyen Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün “Cumhurbaşkanı ile aramız açık” şeklindeki açıklamalarını “yanlış ifadeler” olarak değerlendirdi.


Eroğlu, İrsen Küçük’ün başbakan seçilmesinde katkısının büyük olduğunu vurguladı.


Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) içinden çıkmış bir Cumhurbaşkanı olarak bir tercihinin olmasının gayet doğal olduğunu söyledi.


AA’ya Güney Kıbrıs’taki seçimlerle ilgili değerlendirme yaparken, iç meseleler hakkında da konuşan Eroğlu, İrsen Küçük’ün başbakan seçildikten bir müddet sonra Cumhurbaşkanı’na karşı bir tavır değişikliğine girdiğini savundu. Eroğlu, şöyle devam etti:


“Bilmiyorum kendi iradesiyle mi hareket etti, bu karara vardı? Yoksa yönlendirildi mi? Küçük, UBP milletvekillerinin veya bakanlarının Cumhurbaşkanlığı’na, beni ziyarete gelmelerini bile engellemeye kalkmıştır. Halbuki benim hükümete müdahalem hiçbir şekilde olmamıştır. 35 senesini UBP’ye veren ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine girerken UBP adayı olarak, bir kişiyi işaret etme hakkı doğal sayılması gerekir.


Ben cumhurbaşkanı olduysam konuşmayacak veya bir konuda pozisyon almayacak diye bir gerekçe olamaz. Benim istediğim tek bir şey vardır. Ülke de huzur olması. Kurultaylar çok oldu. Hiçbir kurultay böyle olmadı. İnşallah, bu kurultayda bu ülke ve bu parti kurtulur diye düşünüyorum.”

 

“Lefkoşa çöp deryasından kurtulsun”

 

Lefkoşa Belediyesi sorununun, 2012 yılının Şubat ayından bu Şubat ayına kadar uzatılmış olmasının kabul edilecek bir durum olmadığını ifade eden Eroğlu, “Olay ilk sendikal grevden sonra hemen halledilebilirdi. Maalesef bugüne kadar uzadı. Belediye Başkanı, Belediye Meclisi, üyeleri istifa etti ya da ettirildi. Belediye, 7 Nisan’da sandığa gidiyor. Lefkoşa, bir seneden beri çöplerin içerisinde, bu da hoş bir şey değil. Temennim, vatandaş sandığa gitsin, özgür iradesi ile belediye başkanını seçsin, belediye meclis üyelerini seçsin ve Lefkoşa bu çöp deryasında kurtulsun” diye konuştu.

 

Anastasiadis güçlü aday


Güney Kıbrıs’taki seçimle ilgili ise Eroğlu, “Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta yaşayabilir, kalıcı, var olan gerçekleri dikkate alarak ortaya çıkacak bir anlaşmayı arzu ediyoruz ve onun arayışı içerisinde olacağız” dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, AA muhabirine Rum Kesimi’ndeki seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, en güçlü adayın Nikos Anastasiadis olduğunu belirterek, GKRY’deki başkanlık seçimlerinin daha önce de iki turda olduğunu, ilk turda yüzde 50’yi herhangi bir adayın geçme ihtimalinin görünmediğini söyledi.


“Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta yaşayabilir, kalıcı, var olan gerçekleri dikkate alarak ortaya çıkacak bir anlaşmayı arzu ediyoruz ve onun arayışı içerisinde olacağız” diyen Eroğlu, Kıbrıs konusunda Anastasiadis’in bugüne kadar gelmiş liderlerden farklı olmadığını, 2003 yılında Annan Planı’nda “evet” tarafında olmasına rağmen şu an şiddetle plana karşı olan bir aday olduğunu kaydetti.

 

Türkiye’den KKTC’ye gelecek su projesi


Türkiye’den KKTC’ye su boru hattı projesinin yıllardan beri hükümetlerin programında olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı bir tutum izlemesiyle proje hayata geçirilmiş bir vaziyettedir. KKTC’ye su gelişi bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan birini karşılayacaktır. KKTC’ye gelecek su bizim için son derece önemli ve ekonomiye katkı sağlayacak bir projedir” dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, GKRY’nin de suya ihtiyacı olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs’ın deniz sularını tatlılaştırarak su temin etmesinin maliyetinin yüksek olduğunu kaydetti. “Eğer arzu ederse bize gelen sudan Güney’e de verebiliriz” diyen Eroğlu, o zaman da bu suyun adının “barış suyu” olacağını kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık