Ana Sayfa Yurt Bu çile ne zaman bitecek!

Bu çile ne zaman bitecek!

Girne’de Hirondel Çemberi’nin etrafında yapılan çalışmalardan dolayı trafiğin sıkıştığından şikayet eden vatandaşlar, çalışmalar tam bitti derken bir yenisinin başladığından yakındı.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 08:56
Bu çile ne zaman bitecek!

Ziya NASIFOĞLUGirne’de Ecevit Caddesi üzerinde bulunan Hirondel Çemberi’nin etrafında yapılan çalışmalardan dolayı trafiğin sıkıştığından şikayet eden vatandaşlar, bölgede sürekli başlayıp biten kazıların ‘tam olarak ne zaman’ sona ereceğini sordu.


Hirondel Çemberi üzerinde ve etrafında yapılan çalışmalardan dolayı 3 yıldan beridir mağdur olduklarını anlatan vatandaşlar, çalışmalar tam bitti derken bir yenisinin başladığından yakındı.


Bu yıl ilk önce, 19 Mayıs Koleji’ne dönen kavşakta genişletme çalışması yapıldığını dile getiren vatandaşlar ardından ise Lefkoşa’ya giden yol üzerinde yeninden çalışma başlatıldığından bahsetti.


Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise geçtiğimiz haftalarda yağan kuvvetli yağmurdan dolayı hasar gören Hirondel Çemberi’nde, su geçişlerini rahatlatmak amacıyla, kutu menfez yapımı için çalışma başlatıldığını söyledi.


Amaçlarının kolordu bölgesinden gelen yağmur sularının, vatandaşa hissettirilmeden yer altına kaydırmak olduğunu vurgulayan Aygın, çalışmanın 1 ay içinde sonra ereceğini kaydetti.

 

Çember yapılırken kanal iptal edildi


Sümer Aygın, Hacı Halil Deresi olarak adlandırılan ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBKK)  içerisinden geçen derenin 19 Mayıs Koleji’nin batısından Hirondel Çemberine ulaştığını söyledi.


Aygın, geçmişte burada açık bir dere yatağının olduğunu ancak Girne-Lefkoşa yolu yapımında çember yapılırken, açık kanalın iptal edildiğini ve dere yatağında toplanan suyun ise bu noktaya gelerek Hirondel Çemberinde sona erdirildiğini ifade etti.


Aygın, “Çarşıdaki sel baskınlarının nedeni bu deredir” diyerek, tedbir alınmaması durumunda sürekli aynı sorunla karşılaşılacağına dikkat çekti.


Girne’deki su baskınlarının derelerden kaynaklandığından bahseden Aygın, tüm dere yataklarının sorumluluğunun devlete ait olmasından dolayı, baraj ve bent yapımı konusuna el atamadıklarını belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık