Ana Sayfa Yurt Bu defa 1 yıl yatacak

Bu defa 1 yıl yatacak

Uyuşturucudan önce 3 ay, daha sonra 10 ay yatan Erkan Çiriş, yine cezaevinin yolunu tuttu.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 10:21
Bu defa 1 yıl yatacak

Ahmet İLKTAÇ

 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu suçundan daha önce iki kez mahkum olan ve önce üç ay, daha sonra on ay cezaevinde yatan 30 yaşındaki Erkan Çiriş’i, bu kez bir yıl hapis cezasına çarptırdı. Çiriş, tasarrufunda 1 gram 819 miligram ağırlığında sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde bulundurmaktan yargılanıyordu.


Mahkemenin bu kararında, sanığın cezaevinden çıktıktan sadece bir buçuk yıl sonra benzer suç işlemesi büyük rol oynarken, kararın açıklanmasının ardından Ağır Ceza Reisi Ömer Güran sanığa yönelik olarak  “2 kez yargılandın ceza aldın, ama uyuşturucu ile haşırneşirliğin son bulmadı” diye konuşarak sitemde bulundu.


Başkan Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin ve üye Yargıç Ayşen Toroslu’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğinin aldığı kararı Güran açıkladı.


Güran öncelikle, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.


Ömer Güran, sanığın 18 Nisan 2012 tarihinde saat 22.30’da eski Lefkoşa anayolunda Tuzla kavşağının sol kısmında bulunan boş arazide yanında bulunan bir kadınla birlikte bir araç içerisinde şüpheli hareketler içerisinde bulunduklarını bildirdi.


Başkan Güran, Narkotik ekiplerinin, aracın yanına yaklaşması sonucu kadının aracı hızla sürerek uzaklaştığını, sanık Erkan Çiriş’in de bir paket içerisinde bulunan 1 gram 819 miligram ağırlığındaki uyuşturucu maddeyi dışarıya fırlattığını anlattı.


Sanığın daha sonra tespit edilerek tutuklandığını açıklayan Güran, sanığın soruşturma amaçlı 2 gün tutuklu kaldığını bildirdi.


Ömer Güran, sanığın 7 Nisan tarihinde çıkarıldığı mahkemeden teminat şartlarını yerine getiremediği için 20 gün ceza evinde kaldığını daha sonra da teminat şartlarını yerine getirerek serbest kaldığını bildirdi.


Sanığın benzeri davalardan sabıkası bulunduğunu açıklayan Güran, sanığın 1 Haziran 2007 yılında 3 ay hapse, 15 Ocak 2010’da ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını dile getirdi.

 

Özür diledi ama…


Sanık lehine avukat Yunsal İlhan adına hafifletici nedenleri aktaran Aysel Uzun’un söylediklerine de değinen Başkan Güran, avukatın sanığın özür dilediğini, pişman olduğunu, bahse konu uyuşturucunun miktarının çok az olduğunu bu nedenle de sanığa mülayim bir ceza verilmesi gerektiğini aktardığını söyledi.


Sanığı suçlu bulup oy birliğiyle mahkum ettiklerini bildiren Güran, sanığın mahkum olduğu suçun, en vahim suç tipi olduğunu kaydetti.


Uyuşturucu suçlarının kamu menfaatini doğrudan etkileyen ve gelecek nesillerin sağlığına etki eden bir suç tipi olduğunu açıklayan Ömer Güran, bu suçlara ceza takdir ederken kamu yararının ön planda tutularak ciddi cezalar verilmesi gerekliliğinin altını çizdi.


Sanığın tasarrufunda ele geçirilen uyuşturucunun çok cuzzi bir miktarda olmasına karşın, sanığın uyuşturucu suçlarından 2007 ve 2010 yıllarında yargılanarak hüküm giydiğini belirten başkan, sanığa o dönemlerde verilen 3 ve 10 aylık hapis cezalarının ıslahına yetmediğini bildirdi.


Başkan Ömer Güran, sanıkların ıslah edilmeleri ve topluma kazandırılmaları gerektiğini ancak, daha önce şans verilen sanıklara aynı suçu tekrarlamaları durumunda verilecek cezanın artırılması gerektiğini bildirdi.


Uslanmayan ve benzer suçları işlemeye temayül eden sanıklara ceza artırımına gitmenin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Başkan Ömer Güran, sanığı oy birliğiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık