Ana Sayfa Dünya Bu ejderha kralların: Çorbası 1000 dolar!

Bu ejderha kralların: Çorbası 1000 dolar!

Bodrum’daki çiftlikte zenginler ve kralların sofrasını süsleyen ‘Dong Tao’ cinsi tavuk üretiliyor. Fiyatı 20 bin TL’ye kadar çıkan tavuğun çorbası ise 1000 dolar...

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 13:30
Bu ejderha kralların: Çorbası 1000 dolar!

Bodrum'da emekli kaptan ve tersane işletmecisi Ertuğrul Kara, 2 arkadaşıyla kurduğu çiftlikte fiyatları bin ila 6 bin lira arasında değişen 8 farklı tavuk türü yetiştirmeyi başardı. Yetiştirilen tavuklar arasında Vietnam ve Endenozya'da kralların ve zenginlerin sofralarını süsleyen literatürdeki adı 'Dong Tao' olan ejderha tavuğu da bulunuyor.

Çorbası 1000 dolar 

Ertuğrul Kara, Erman Akarsu ve Ahmet Kurt ile 7 yıl önce Umurca mahallesinde tavuk çiftliği kurdu ve 8 ayrı cins tavuk üretimine ulaştı. Çiftlikte son olarak 'Ejderha tavuğu' olarak bilinen, sadece Vietnam ve Endenozya'da bulunan 'Dong Tao' cinsi tavuk yetiştirildi. Bir zamanlar sadece Kraliyet ailesi için yetiştirilen bu türün Türkiye'de üretiminin bir ilk olduğunu belirten Kara, "20 bin lira teklif eden olmasına rağmen satmadık. Ayaklarından yapılan çorba Viagra etkisi yapıyor. Uzak Doğu'da sadece zenginlerin yiyebileceği lezzette nadir bulunan bir tavuk türü. Ayaklarından yapılan çorba 800 ile bin dolara satılıyor. Ejderha tavuğu, yılda ortalama 300 ile 320 arasında yumurta veriyor. Yumurtaların tanesi 15- 20 liradan alıcı buluyor" dedi.

Hedef: Yılda 350 yumurta

nnYumurtaları siyah olan, çok değerli türlerden Endenozya ırkı 'Ayem Cemani' cinsi tavuğu da Bodrum'da yetiştirmeyi başardıklarını vurgulayan Kara, hedeflerinin yılda 300'ün üzerinde yumurta veren bu tavuk türlerinin üretimini ve sayısını hızla artırmak olduğunu kaydetti.

Kara, Dong Tao ve Ayem Cemani'nin dışında bugüne kadar Australorp Siyah (Avustralya), Australorp Mavi (Avustralya), Light Susex (İngiltere), Arakanus Mavi Yeşil (Amerika), Americanus Mavi (Amerika), Cream Legbar (Güney Amerika) ırklarını üretmeyi başardıklarını söyledi.

Kara, "Bu ırkları sadece yumurtalarını büyük güçlüklerle temin ederek yaratabildik. Tüm bu ırkların yanı sıra dünya standartlarında yeni bir ırk yetiştirmek için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Yeni yetiştireceğimiz ırkın yılda 350 yumurta vereceğin tahmin ediyoruz. En büyük korkumuz birkaç kez çalınmaya teşebbüs edilen tavuklarımızı koruyamamak" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık