Ana Sayfa Gündem "BU EMİRNAME YOKSULLUK GETİRİR"

"BU EMİRNAME YOKSULLUK GETİRİR"

Hükümetin İskele, Mağusa ve Yeniboğaziçi için hazırladığı emirnameyi eleştiren UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, “Bu emirname bölgeye sadece yoksulluk getirir. Hükümet adeta yatırımcıya bir tokat attı” dedi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2018 Cuma 10:27

Hükümetin İskele, Mağusa ve Yeniboğaziçi için hazırladığı emirnameyi eleştiren UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, “Bu emirname bölgeye sadece yoksulluk getirir. Hükümet adeta yatırımcıya bir tokat attı” dedi.
UBP Milletvekili Çavuşoğlu dün Ada TV’de Star Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Oruç’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanlığı döneminde Lefkoşa’da imar planı, Girne’de de emirname hazırladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Girne’de 24 kata kadar verilen imar izinlerini 8 kata çekmiştik. Dolayısıyla bu konuda tecrübemiz var. Sayın Başbakan daha önce hiçbir şekilde emirname hazırlamayacaklarını söylemişti. Bugün tam tersini yapıyorlar” dedi.
Emirnamelerin süresinin belirli olmadığını belirten Çavuşoğlu, 2019 sonuna kadar yürürlükte kalacak söylemleri için de “Karpaz için de öyle söylüyorlardı, 15 yıldır devam ediyor. Bu tembellikten başka bir şey değildir” dedi.

"EKONOMİK KALKINMA DURACAK"

“Şimdiye kadar gördüğüm tüm emirnameler insanların ekonomik kalkınmasını durdurmuştur” diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben gökdelen hastası değilim. Ben de villa severim. İki katlı evler severim. Ama burası Afrika’nın uçsuz bucaksız arazileri olan ülkelerinden biri değildir. Burası bir ada. Yürüyecek yer yok. Tarım arazilerini korumak ve insanlara ucuz konut gibi bir sözüm varsa yükselmek zorundayım. Bunun başka yolu yok. Katları alçalttığınızda asgari ücretli bir kişinin ev alması mucize olur. Bu ülkede emirname yapılacaksa hiçbir yere tek kat ev yapılmasın diye emirname çıkmalı. İskele’ye 40 senedir devletin eli değmedi. 98’den beri ilçedir. Ama en son yol oraya yapıldı. Bizim hükümet dönemizde gayretlerimizle itfaiye oraya geldi. Bazı daireler oraya geldi. Buradaki insanlar Lefkoşa’ya Mağusa’ya göç etmek zorunda kaldı.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık