Ana Sayfa Dünya Bu inşaata polis el koydu

Bu inşaata polis el koydu

Yeni Bakış’ın gündeme getirdiği, Karpaz Milli Parkı içerisinde bulunan, Doğal ve Arkelojik SİT alanı olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsündeki alana inşaat başlatılması, hükümeti harekete geçirdi

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2018 Salı 11:10
Bu inşaata polis el koydu
Beton inşaata polis engeli Yeni Bakış’ın gündeme getirdiği, Karpaz Milli Parkı içerisinde bulunan, Doğal ve Arkelojik SİT alanı olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsündeki alana inşaat başlatılması, hükümeti harekete geçirdi    

Şehir Planlama Dairesi tarafından, Eski Eserler Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi’ne danışılmadan tek yanlı bir kararla başlayan inşaatın durdurulmasının ardından, konu, Anıtlar Yüksek Kurulu’na havale edildi

Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgilere göre, önümüzdeki günlerde toplanacak olan Anıtlar Yüksek Kurulu’nun inşaatla ilgili karar üreteceği belirtildi

Konuyla ilgili Yeni Bakış’ın sorularını yanıtlayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise “Konunun araştırılması için ilgili müdürlere gerekli talimatı verdik. Müdürlerimiz gerekli çalışmayı yaptıktan sonra bana bilgi aktaracaklar ve ona göre de hareket edeceğiz. Burada kişisel bir izin söz konusuysa bu izni veren makamın suçudur” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

Yeni Bakış’ın gündeme getirdiği, Karpaz Milli Parkı içerisinde, Doğal ve Arkelojik SİT alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsündeki alana betondan bir inşaat başlatılması hükümeti harekete geçirdi.

İnşaat durduruldu

Şehir Planlama Dairesi’nin izni ve İskele kaymakamlığı’nın da göz yummasıyla başlayan inşaat çalışmaları, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın devreye girip polisi harekete geçirmesiyle durdu.

Olay, Anıtlar Yüksek Kurulu’na havale edildi

Şehir Planlama Dairesi tarafından, Eski Eserler Dairesi ve  Çevre Koruma Dairesi’ne danışılmadan tek yanlı bir kararla başlayan inşaatın durdurulmasının ardından, konu Anıtlar Yüksel Kurulu’na havale edildi. Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgilere göre, önümüzdeki günlerde toplanacak olan Anıtlar Yüksek Kurulu’nun inşaatla ilgili karar üreteceği belirtildi.

Ataoğlu: Diğer dairelerin görüşleri de gözardı edilmemeli

Konuyla ilgili Yeni Bakış’ın sorularını yanıtlayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise söz konusu bölgede herhangi bir izin verilirken, Çevre Dairesi ile Eski Eserler Dairesi’nin de görüşlerinin gözardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Müdürlerime gerekli talimatı verdim”

Ataoğlu, “Şehir Planlama Dairesi bu konuda bir izin verecekse, Çevre Dairesi’nin de görüşü alındıktan sonra izin verilmesi gerekirdi. Konunun araştırılması için ilgili müdürlere gerekli talimatı verdik. Müdürlerimiz gerekli çalışmayı yaptıktan sonra bana bilgi aktaracaklar ve ona göre de hareket edeceğiz. Burada kişisel bir izin sözkonusuysa bu izni veren veren makamın suçudur” şeklinde konuştu.

Olay nasıl gerçekleşmişti

Geçtiğimiz yıl mahkeme süreci sonunda mühürlenen ve kaçak bungalovların yıkıldığı Karpaz Milli Parkı içerisinde, Doğal ve Arkelojik SİT alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi

statüsünde olan alana, Şehir Planlama Dairesi’nin izni ve İskele kaymakamlığı’nın da göz yummasıyla betondan inşaat yapıldı.

UBP-DP Bürokratlarının marifeti

Bir yandan ahşap bungalovlar sökülürken, öte yandan kılıfına uydurularak aynı noktada iki katlı beton yapı yapılmasına onay, UBP-DP hükümeti bürokratları aracılığıyla verildi.

Özel izne tabi olan bir alana yapıldı

İnşaat yapılan alan, Karpaz Milli Parkı içerisinde ve yasal olarak da Doğal ve Arkelojik SİT alanı olduğu için, Eski Eserler Dairesi’nden izin alınması zorunluluğu bulunan bir konumda.

İzinlendirmeyi Şehir Planlama yaptı

Benzer şekilde Milli Parkın en hassas noktalarından birisi olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsünde olduğu için de Çevre Koruma Dairesi’nin  görüşünün alınması zorunlu olan bu alan için, her iki dairenin de görüşü alınmadan tamamen Şehir Planlama Dairesi tarafından izinlendirme yapıldı.

Devlet eliyle telafisi mümkün olmayan hasar

UBP-DP koalisyonu döneminde, Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı bulunan Şehir Planlama Dairesi’nin, yasal zorunlulukları yerine getirmeden ve siyasi kaygılarla verdiği bu izin, Milli Park içerisinde devlet eliyle beton yapılaşmaya olanak sağlamış ve doğaya geri dönüşümü mümkün olmayan hasarlar verilmesine neden olmuştur.

“Eski binaların tadilatı” denerek kılıf uyduruldu

Şehir Planlama Dairesi tarafından yapılan izinlendirmeye gerekçe olarak da tesisin olduğu noktada, Rum Yönetimi’nden kalma eski binanın tadilatının gösterildiği ve bu gerekçe sonrası İskele Kaymakamlığı’nın da yapılan inşaata ses çıkarmadığı ve göz yumduğu belirtiliyor.

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık