Ana Sayfa Yurt Bu kadar kolay mı?

Bu kadar kolay mı?

Çamlıbelli 43 yaşındaki Vasfi Konya, göğüs ve kol ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, 20 dakika sonra hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2012 Salı 14:24
Bu kadar kolay mı?

Serhat İNCİRLİ

 

Kuzey Kıbrıs’ın tanınmış hayvan yetiştiricilerinden, 3 çocuk babası 43 yaşındaki Çamlıbelli Vasfi Konya, göğüs ve kol ağrısı şikayetiyle gittiği acil serviste yaşamını yitirdi. Konya’nın, hastaneye gittikten yaklaşık 20 dakika sonra yaşamını yitirmesi “ihmal ve hata” iddialarını da beraberinde getirdi.


Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, camianın çok sevdiği, çalışkan bir insanı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti ve “ölümünde ihmal ya da hata olduğuna inanıyoruz, devletin bu konuya el atıp atmasını ve güvenilir bir soruşturma başlatıp, sonuçlarını hem ailesi, hem de bizlerle paylaşmasını diliyoruz” dedi.


Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili ise, Vasfi Konya’nın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

 

Baf göçmeniydi

 

Yedidalgalı Sermin Konya ile evli olan Vasfi Konya, 1970 yılında Baf’ın Antroligu köyünde dünyaya geldi. Şerif, Hasan ve Ecevit adlı üç kardeşi bulunan Vasfi Konya, 1974 sonrası annesi ve kardeşleriyle Çamlıbel’e yerleşti. Bölgenin önde gelen hayvan yetiştiricilerinden biri oldu. Dört kardeşin üçüncüsüydü.


22 yaşında Osman, 20 yaşında Cevdet ve 19 yaşında Ergün adlı üç erkek çocuk babası olan Vasfi Konya’nın; eşinin ilk evliliğinden Salahi ve Mustafa adlı iki de üvey oğlu vardı.


Vasfi Konya, geçtiğimiz pazar günü asker olan oğlu Cevdet’ı ziyaret etmek için ailesiyle birlikte Lefkoşa’ya geldi.
Göğsü ve kolunda ağrı olduğundan şikayet eden Vasfi Konya, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne götürüldü.


Şikayetlerini aktaran Konya’dan önce kan alındı. Vasfi Konya, kan alındıktan sonra kapı önüne çıkıp sigara içti ve geri döndü. İddialara göre geri döndüğünde kendisine bir iğne yapıldı. Birkaç dakika sonra da yaşamını yitirdi. 
Yakınlarına, “Dışarıda bekleyin” denildikten 10 dakika sonra kapıya gelen bir görevli, “Kaybettik, başınız sağ olsun” dedi.


Vasfi Konya dün Çamlıbel’de düzenlenen acı bir törenle toprağa verildi. Çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile köylülerin ve hayvancılık camiasının çok sevdiği biri olan Konya’nın cenazesinde gözyaşları sel oldu. Yakınları fenalık geçirdi.

 

Naimoğluları: İhmal olup olmadığı araştırılmalı

 

Cenazeye katılan Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, hastane acil servisinde ihmal olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi.


KIBRIS’a konuşan Naimoğluları, “devlet, hükümet, bakanlık bu konuda araştırma yapmak zorundadır, genç ve çalışkan bir insanın bu şekilde ölümü kabul edilebilir değildir” dedi.


Naimoğulları, “kalp krizi geçiren bir insana yapılması gereken bazı önemli müdahaleler olmalıydı; yapılıp yapılmadığından, gerektiği gibi ilgilenip ilgilenilmediğinden emin olmak istiyoruz” diye konuştu.


Ecevit Konya ise kendisinden üç yaş büyük abisinin çok sağlıklı olduğunu ve her hangi bir şikayetinin olmadığını anlattı. “Sapasağlamdı” dedi.

 

Bakan: Soruşturma açılması için talimat vereceğim

 

Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu, aile ve Hayvancılar Birliği Başkanı’nın konuyla ilgili şikayetleri olduğunu hatırlatan KIBRIS muhabirine şunları söyledi:


“Çok üzüldük. Bir insanımızı kaybetmek, üstelik de genç ve çalışkan bir vatandaşımızı yitirmek bizi de üzer. Aileye ve hayvancı kardeşlerimize başsağlığı dilerim. Konu şöyle gelişmiş. Bu arkadaşımızın 15 günden beri ağrılarından şikayetleri varmış. Ailenin zorlamasıyla hastaneye gitmiş. Kan almışlar. Tahlil sonucunu beklerken, tuvalete gideceğim diyerek dışarı çıkıp sigara içmiş ve geri dönüp yatağa uzandığında da yaşamını yitirmiş. Yattığı yerde ölmüş.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık