Ana Sayfa Dünya Bu kripto Atina’yı karıştırdı, Kıbrıs Barış Harekatı bilgisi!

Bu kripto Atina’yı karıştırdı, Kıbrıs Barış Harekatı bilgisi!

WIKILEAKS sitesinin yayınlamaya başladığı 1974-76 dönemine ait binlerce belge arasında yer alan Kıbrıs Barış harekâtından üç gün önce yazılan, Ankara’daki ABD Büyükelçisi William Macomber ve Başbakan Bülent Ecevit ile görüşmeyi konu alan bir kripto Yunanistan’da tartışma yarattı.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 05:35
Bu kripto Atina’yı karıştırdı, Kıbrıs Barış Harekatı bilgisi!

Wikileaks arşivlerinde, 17 Temmuz 1974’de Ecevit-Macomber görüşmesi için Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği’nden gönderilen “1974ANKARA05629” numaralı ve başlığında da “anlaşma” diyen telgraf açıldığında “mevcut değil” ifadesi çıkıyor. Arşivleri yayınlayan Ta Nea gazetesi, başlığında “anlaşma” diyen kriptonun büyük bir ihtimalle Ankara ile Washington arasında bir mutabakattan sözettiğini ve bu yüzden de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından silindiğini ileri sürdü. Gezete, bu görüşme ile ilgili aynı dönemde ABD’nin Paris, Londra ve Atina Büyükelçiliklerinden gönderilen telgrafların da aynı şekilde silinmiş olmalarına dikkat çekti.

 

Ta Nea’nın iddiası

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önce Wikileaks arşivlerinde “Mevcut değil” diyen telgraflar hakkında “Belgelerin yeni teknoloji ile arşivlenmesi sırasında bazı veriler kaybedildi” demişti. Ecevit, ABD Büyükelçisi ile görüşmesinden sonra Londra’da Başbakan Wilson ve Dışişleri Bakanı Callaghan ile görüşmüştü. 18 Temmuz 1974’de ABD’nin Kıbrıs Büyükelçiliği’nden gönderilen telgrafta ise “Lefkoşa’daki Türk Büyükelçisi, ‘BM güçleri, devlet binalarını korumasın, çünkü zarar görebilirler’ dedi” iddiası yer aldı. Ta Nea, bu telgrafın da ABD’nin Türkiye’nin müdahalesini 2 gün önceden bildiğine kanıt teşkil ettiğini yazdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık