Ana Sayfa Sağlık Bu mezbaha fare istilasına uğradı, biz etini yiyoruz!

Bu mezbaha fare istilasına uğradı, biz etini yiyoruz!

1974 yılından itibaren bölge halkına hizmet veren Geçitkale Mezbahası’nın durumu içler acısı.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 12:23
Bu mezbaha fare istilasına uğradı, biz etini yiyoruz!

Ayşe GÜLER-HALKIN SESİ - Geçitkale Belediyesi’ne ait mezbahada halk sağlığı ile oynanıyor.

 

1974 yılından beridir faaliyet gösteren mezbahada, sağlıksız ve hijyen koşullarından yoksun bir şekilde logar kuyusunun hemen yanında haftada üç gün hayvan kesimi yapılıyor.

 

Kesim öncesinde ya da sonrasında kesilen etlere yönelik veteriner kontrolü yapılmazken, söz konusu etler kontrolsüz bir şekilde piyasaya sürülüyor.

 

Etlerin sağlıklı ya da sağlıksız olduğuna dair mühürleme işlemini ise belediye zabıtaları yapıyor.

 

Et kesiminin yapıldığı mezbaha binasının durumu da içler acısı.

 

39 senedir tek bir çivi dahi çakılmayan binanın duvarları yıkılmaya yüz tutarken, mezbahanın içerisine sinek girmesini önlemek amacıyla pencerelere takılan sinek telleri de delik deşik.

 

KESİM, KAPILAR AÇIK BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR

 

İki kapısı açık bir şekilde yapılan kesim sırasında, etlerin üzerine yüzlerce sinek konuyor.

 

Bununla birlikte mezbaha, fare istilasına da uğramış durumda.

 

Belediye ekipleri, farelerin çoğalmasını engellemek amacıyla mezbahanın çevresine fare zehiri atıyor ancak bu durum da olası bir faciayı beraberinde getiriyor.

 

Oysa, sağlıklı koşullardaki kesim işlemlerinde kesilecek olan hayvanın kesim öncesinde veteriner tarafından kontrol edilmesi, ardından da yaklaşık bir gün karantinada bekletilmesi gerekiyor.

 

Bununla birlikte karantinanın ardından kesilen etlerin, kesim sonrasında da veteriner kontrolünden geçirilmesi şart.

 

BAKANLIĞIN HABERİ YOK

 

Söz konusu durum ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın haberi bile yok.

 

Bakanlık, kesimlerin veteriner kontrolünde yapıldığını, gerekli koşulların ise belediye tarafından sağlandığını biliyor ancak durum hiç de öyle değil.

 

Yaşanan bilgi kirliliğinin denetim eksikliğinden dolayı kaynaklandığı ise açık.

 

SORUMLULUK BELEDİYEYE AİT

 

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, mezbahalara yönelik sorumluluk ve gerekli koşulların oluşturulması, ilgili belediyeye ait.

 

Yasaya göre mezbahanın bulunduğu belediye, kadrosuna ya veteriner hekim istihdam edecek, ya da özel bir veterinerle çalışacak.

 

Bunların oluşturulmaması halinde ise mezbahanın kapatılması gerekiyor.

 

BELEDİYELER, MERKEZİLEŞTİRMEYE KARŞI

 

Elde edilen verilere göre, hükümet küçük mezbahaları kapatarak, bir yerde toplamak ve merkezileştirmek istiyor.

 

Modern ve sağlıklı bir mezbaha kazandırılmak amacıyla 2013 yılı içerisinde hayata geçmesi planlanan projeye, belediyeler sıcak bakmayarak, karşı çıkıyor.

 

DİĞER MEZBAHALARDA DA DURUM FARKSIZ

 

Ülkede şu anda 22 adet küçük mezbahada hayvan kesimi yapılıyor. Birçoğundaki durum, Geçitkale Mezbahası’ndan farksız.

 

Mezbahalarda sağlık ve alt yapı koşulları yeterli değil.

 

“MADDİ İMKANSIZLIK VAR”

 

Söz konusu durum ile ilgili HALKIN SESİ’ne konuşan Geçitkale Belediye Başkanı Dr Kıvanç Buhara, köydeki mezbahanın 1974’ten beridir faaliyet gösterdiğini söyledi.

 

Maddi imkansızlıklar nedeniyle mezbahada bugüne herhangi bir değişiklik yapamadıklarını ifade eden Buhara, mezbahanın yerleşim yerinden 150 metre uzakta olduğunu ancak şimdiki kıstaslara göre bu rakamın en az 3 km olması gerektiğini aktardı.

 

Buhara, “Güney’den KKTC’ye geldiğimizde bu mezbahayı burada bulduk” şeklinde konuşarak, yeni bir mezbaha yapılamamasının en büyük nedenlerinden bir tanesinin de merkezi mezbaha projesinin olduğunu dile getirdi.

 

Yetkililerin, “yeni mezbaha yapılacak, siz mezbaha yapmayın” şeklinde engel çıkardığını ifade eden Buhara, şu anki mezbahanın geçmişe göre “daha iyi” olduğunu da söyledi.

 

“2002’DEN BERİDİR KONTROL YAPILMIYOR”

 

Geçmiş yıllarda hayvan kesimlerinin veteriner kontrolü eşliğinde yapıldığını ancak şu anda bu durumun söz konusu olmadığını belirten Buhara, Geçitkale’de Veteriner Dairesi olmasına rağmen veteriner hekimlerin mezbahaya gelerek, gerekli kontrolleri yapmadığını savundu.

 

Buhara, 2002 yılından itibaren mezbahada kesilen etlere veteriner kontrolü olmadan işlem yapıldığını dile getirerek, “Veteriner hekimler, gönüllü olarak gelip, bizim mezbahamızı kontrol etmiyor” dedi.

 

HAFTADA ÜÇ GÜN KESİM YAPILIYOR

 

Belediyenin yasal kadrosunda veteriner hekim olmadığını da savunan Buhara, “Geçitkale Veteriner Dairesi’nde üç tane veteriner vardır, bir taneniz kesim günlerinde mezbaha gelin diye talepte bulunduğumuzda kimse gelmiyor” şeklinde konuştu.

 

Buhara, özel günler dışında mezbahada haftanın üç günü kesim yapıldığını söyleyerek, mezbahanın sabah saatlerinde açılıp, mesai bitiminde kapandığını açıkladı.

 

Kesimin ardından mezbaha ekipleri tarafından temizlendiğini söyleyen Buhara, toplanan işkembe ve sakatatların da çöplükte bulunan bir çukurun içerisine atıldığını ve üzeri kireçlendiğini kaydetti.

 

“ETLERİN SAĞLIKLI OLUP KASAPLARIN VİCDANINA KALDI”

 

Buhara, mezbahada kesilen hayvanların sağlıklı ya da sağlıksız olmasının “kasapların vicdanına” kaldığını dile getirerek, mezbahaya gelen hayvanların sağ mı yoksa ölümü olduğunun da belediye zabıtaları tarafından kontrol edildiğini söyledi.

 

“Belediye personeli hayvan hastalıkları uzmanı değil” şeklinde konuşan Buhara,

 

“etleri taşıyan görevli, hayvanların hasta olup olmadığını anlayamaz. Önemli olan nokta budur”  dedi.

 

Buhara, kesilen hayvanların veteriner hekimler yerine zabıtalar tarafından mühürlendiğini de dile getirdi.

 

“OLAY, VETERİNER DAİRESİ’NİN BİLGİSİNDE”

 

Buhara, binanın eskiliğinin önemli olmadığını da savunarak, “İyi bir ameliyatı çadırın içerisinde de yaparsınız. Ancak ameliyat için araç gereç ve uzmanlarınız olmalıdır” dedi.

 

Söz konusu durumu Veteriner Dairesi ile görüştüklerini ancak sonuç elde edemediklerini aktaran Buhara,

 

“ÖZEL VETERİNER GETİRMEYE GÜCÜMÜZ VAR”

 

Yasaya göre, kırsal kesim belediyelerinin veteriner hekim istihdam etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Buhara, denetim yapılmasını sağlamak adına belediyenin özel veteriner getirme gücünün olmadığını da kaydetti.

 

“YENİ PROJE HAZIRLADIK, ONAY VERMEDİLER”

 

Buhara, yeni bir mezbaha için gerekli projeleri hazırladıklarını ancak bu projelerin yetkililer tarafından onaylanmadığını dile getirdi.

 

“ARAŞTIRMA BAŞLATILACAK”

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, bir buçuk ay önce küçük mezbahalarla ilgili olarak belediye başkanları ile bir toplantı yaparak bir araya geldiklerini aktardı.

 

Yapılan toplantıda belediyelerinin sıkıntılarının gündeme geldiğini, ancak Geçitkale’deki mezbaha sorununun başkanın toplantıda olmasına rağmen dile getirilmediğini kaydeden Deveci, bu konuya yönelik bilgilerinin olmadığını ve araştırma başlatacaklarını söyledi.

 

Deveci, mezbahalarla ilgili denetleme görevinin ise Veteriner Dairesi’ne ait olduğunu söyledi.

 

“MERKEZİLEŞTİRME ŞART”

 

Müsteşar Deveci, küçük mezbahaların sağlıklı ve modern hale dönüştürülmesi için merkezileştirilmenin şart olduğunu vurguladı.

 

Ülkede faaliyet gösteren 22 küçük mezbahanın da istenilen düzeyde olmadığının altını çizen Deveci, “Yakında küçük mezbahaların faaliyetlerini durduracağız” dedi.

 

“YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEZLERSE, KAPATILACAKLAR”

 

Deveci, belediyelerde veteriner hekimlerin istihdam edilerek, mezbahalardaki kontrolleri yapmasının şart olduğunu belirterek, istihdam yapılmaması halinde konu ile ilgili özel hekimlerin görevlendirilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

 

Belirtilen durumların gerçekleşmemesi halinde de yükümlülüklerini yerine getirmeyen mezbahalarla ilgili tek çözümün kapanması olduğunu ifade eden Deveci, “Belediyeler kendi mezbahalarını kapattırmak için uğraşıyorlar. Ancak sorumluluklarını yerine getirmiyorlar” şeklinde konuştu.

 

ATIKLAR…

 

Deveci, mezbahalarda kesilen hayvanlardan geriye kalan atıkların da çevreye zarar vermeyecek şekilde imha edilmesi gerektiğini de vurguladı.

 

“KESİMLERDE, VETERİNER KONTROLÜ ŞART”

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlık Müdürü Akay İnce ise mezbahalarla ilgili denetimin, yükümlülük sahibi olan kurumda olduğunu söyledi.

 

Belediyelerin mezbahaların merkezileştirilmesine karşı çıktıklarını ancak sorumluluklarını yerine getirmediklerini de ifade eden İnce, “Hem kapanmasına karşı çıkıyorlar hem de bir sıkıntı olduğunda topu bakanlığa atıyorlar” dedi.

 

İnce, mezbahalarda yapılan hayvan kesimlerinin veteriner hekim kontrolünde olmasının şart olduğunu vurguladı.

 

Yaklaşık bir buçuk ay önce söz konusu durum ile ilgili belediye başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen İnce, mezbahaların kapatılması için belediye başkanlarından olumlu bir yanıt alamadıklarını kaydetti.

 

İnce, mezbahaların belediyelerin için bir gelir kaynağı olduğunu da belirtti.

 

İnce, “bakanlığın, şu anda faaliyet gösteren 22 adet mezbaha için, 22 tane veteriner görevlendirmesi imkansızdır” şeklinde konuştu.

 

“MEZBAHALAR FOTOĞRAFLANDI”

 

Bakanlık olarak ülkede faaliyet gösteren mezbahaları gezerek, fotoğrafladıklarını da söyleyen İnce, mezbahaların merkezileştirilmesi için 2013 yılı içerisinde adım atılacağını da sözlerine ekledi.

 

VETERİNER DAİRESİ, TOPU BELEDİYEYE ATTI

 

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ülkede faaliyet gösteren 22 adet mezbahanın denetimi ise Veteriner Dairesi’ne ait.

 

Öte yandan yaşananlar ile ilgili Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Atabent,Geçitkale’de faaliyet gösteren mezbahanın sorumluluğun belediyeye ait olduğunu savundu.

 

Atabent, belediyenin kendilerine veteriner hekim talebinde bulunmadığını da söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık