Ana Sayfa Yurt Bulutoğluları hedef 12 aralık dedi

Bulutoğluları hedef 12 aralık dedi

Bulutoğluları, ‘yapılandırma’ işini yarın meclisten geçirmeyi, haftaya da Ziraat Bankası’na sunmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 09:43
Bulutoğluları hedef 12 aralık dedi

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yeniden yapılandırmaya gidilerek, beledi hizmetlere yeniden işlev kazandırmak için çalışmalar sürüyor. LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, “Bugün yapılandırma işini tamamlayıp yarın büyük ihtimal meclisten geçirmeyi istiyoruz. Haftaya da Ziraat Bankası’na sunacağız. Hedefimiz 12 Aralık’tır” dedi.


Çalışanların iş başı yapmama eylemi sürerken, Bulutoğluları ve 4 UBP’li meclis üyesinden oluşturulan mali komite, Ziraat Bankası, Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı ile görüşmeler yaptı.


Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) onayıyla birkaç günden beri belediyenin maliye şubesinde 5-6 kişi gerekli bilgileri mali komiteye sunmak için çalışırken, bugün de bilgi işlem bölümü aynı amaçla işbaşı yapacak.


Cemal Bulutoğuları, belediyede yeniden yapılandırma için çalışmaların süratle devam ettiğini söyledi.


Kendisi ve UBP’li meclis üyelerinden Özel Kadıoğlu, Meriç Erülkü, Ahmet Akbil ve Ali Çınar’dan oluşan mali komitenin Ziraat Bankası, Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı yetkilileriyle görüşmeler yaptığını anlatan Bulutoğluları, Ziraat Bankası’nın kendilerinden üç yıllık bütçe ve ödeme planı gibi bilgiler istediğini; bunların çalışmasına da dün başladıklarını ifade etti.


Bulutoğluları, Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı’na borçlarını da öğrendiklerini kaydederek, şu anda rakam telaffuz etmek istemediğini belirtti.


Ziraat Bankası’nın da söylendiği gibi personel azaltılması gibi şartlar sunmadığını belirten Cemal Bulutoğluları, “Bir an önce çalışmalarımızı bitirip, Ziraat Bankası’ndan kaynak alıp yapılandırmayı gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. Bulutoğluları, BES’le istişare edip LTB’nin maliye bölümünden 5-6 personelin çalıştırdıklarını; bugün de bilgi işlem merkezinin açılacağını ve gerekli bilgileri alacaklarını ifade etti.


Çalışanlar işbaşı yapıp vezneleri açmazsa, belediyenin taahhütlerinde sıkıntı yaşayabileceğini ifade eden Cemal Bulutoğluları, iş başı yaparlarsa 15 günlük maaş, bayramlıklar, aralık ve 13. maaşların ödenebileceğini kaydetti.

 

Bozat: Güvenimiz sarsıldı


BES Başkanı Savaş Bozat ise, güvenleri sarsıldığı için işbaşı yapmadıklarını belirterek, iki gündür sürdürülen yeniden yapılandırma çalışmalarına katkı için maliye şubesi çalışanlarının işbaşı yapmasını sağladıklarını söyledi.


Bozat, “Artık olay şudur. Bu çalışmayı yapacaklar, oturup Belediye Meclisi’nde kararını alacaklar, arkasından hükümete sunacaklar, onlardan da ilgili bankalara temlik garantisi gidince bu sorun çözülür. 3-5 günde yapılacak işi 9 aydır bekletmeye ne gerek vardı? Bu sorunu kendilerine sorsunlar. İnşallah bunu yapalar da sarsılan güven yerine gelir” diye konuştu.


LTB çalışanlarının çok zor durumda olduğunu ve bazılarının evlerine ekmek götürmek için bir iş bulduğunu kaydeden Savaş Bozat, çözüm ne kadar olursa Lefkoşalının da çalışanın da iyiliğine olacağını vurguladı.


Bozat, çalışanların belediye binası önünde eylemlerini sürdürdüğünü de belirterek, bugün saat 11.30’da Türkiye’den ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın kendilerini ziyaret edeceğini bildirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık