Ana Sayfa Siyaset "BUNLAR DALTONLAR DEĞİL, ZAMTONLAR"

"BUNLAR DALTONLAR DEĞİL, ZAMTONLAR"

Ülkedeki en fazla üyesi olan Hür-İş Federasyonu, federasyona bağlı sendikalar Kamu-İş, Memur-Sen, Bay-Sen, Büro-İş, Bel-Sen, BASS, Daü-Per-Sen, Din-Gör-Sen’le birlikte yarın günü greve gidileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2018 Pazar 11:05

Ülkedeki en fazla üyesi olan Hür-İş Federasyonu, federasyona bağlı sendikalar Kamu-İş, Memur-Sen, Bay-Sen, Büro-İş, Bel-Sen, BASS, Daü-Per-Sen, Din-Gör-Sen’le birlikte yarın günü greve gidileceğini açıkladı.
            
Çaluda: “Halkın onayını almayanlar bakan oldu, mevcut hükümet acemi mangası”

Kıbrıs Postası’na konuşan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Çaluda, hükümetin yaptığı acımasız zamlar dolayısıyla eylem başlatacaklarını söyledi. Hükümetin acemilikle attığı adımların ekonomiyi olumsuz etkilediğini, dolayısıyla suç oranlarının attığını işaret eden Çaluda, halkın onayını almayan kişilerin bakan olduğunun altını çizdi ve mevcut hükümetin acemi mangası olduğunu savundu.

“Hükümetin attığı yanlış adımlar dolayısıyla halkın alım gücü düştü”

Eylemin sadece bir başlangıç olacağını ve uyarı eylemi niteliğinde olacağını kaydeden Başkan Çaluda, hükümetin attığı yanlış adımlar dolayısıyla halkın alım gücünün düştüğünü ve bankaya borcu olan vatandaşın kara kara düşünerek bitme noktasına geldiğini ifade ederek sözlerini noktaladı.
           
Mındıkoğlu: “Vurdumduymaz hükümet”

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Kağan Mındıkoğlu ise, mevcut hükümeti “Vurdumduymaz hükümet” olarak nitelendirerek, sadece zam yaptığına dikkat çekti. Marketlerdeki fiyatların fahiş olduğunu ve halkın alım gücünün yerlerde olduğunu anlatan Mındıkoğlu, “Bu hükümet acemi mangası, daltonlar değil ‘zamtonlar” dedi.

“Beceriksiz bir hükümet olduğu için işler bu noktaya geldi”

Döviz krizinin yaşandığını, fakat beceri olan her yerde icraatın olduğunu vurgulayan Kağan Mındıkoğlu, “Şu anda beceriksiz bir hükümet olduğu için işler bu noktaya geldi” diye konuştu.

“Ekonomik sıkıntılar devam ederse eylemlerin dozajı artacak”

Yapılacak eylemin başlangıç niteliğinde olduğunu kaydeden Başkan Mındıkoğlu, ekonomik sıkıntıların devam ettiği takdirde, yapacakları başka eylemlerin dozajının daha yüksek olacağını ve daha şiddetli eylemler yapacaklarını söyledi.

“Madem hükümet bizi muhatap almıyor, biz de onları almıyoruz”

Sendikalar olarak, hükümetin kendilerini muhatap almadığını iddia eden Mındıkoğlu, “Madem onlar bizi muhatap olarak görmüyor, biz de onları muhatap almıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hükümet tamamen tüccarlara hizmet ediyor”

Denetim yapma görevinin hükümette olduğunu, fakat ülkede genel olarak denetimsizlik olduğunu aktaran Başkan Mındıkoğlu, “Hükümet tamamen tüccarlara hizmet ediyor” dedi.

“Yöneticilerimiz Türkiye’ye gittiğinde gerekli saygıyı görmüyorsa, aynaya bakmamız lazım”

Türkiye’den gelen paranın doğru dağıtılmadığını savunan Mındıkoğlu, “Yöneticilerimiz Türkiye’ye gittiği zaman gerekli saygıyı görmüyor, bence bu konuda aynaya bakmamız lazım” diye konuştu. “eylem sadece memurun değil, halkın serzenişidir” diyen Kağan Mındıkoğlu, cebi yanan herkesi eyleme davet ederek sözlerini noktaladı.
               
Serdaroğlu: “Yapılacak eylemin amacı; acımasız zamlara yönelik”

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, eylemin amacının hükümetin yaptığı acımasız zamlara karşı çıkmak olduğunu belirtti ve zamların vatandaşa, özellikle asgari ücretlilere çok büyük bir sıkıntı doğurduğunu işaret etti.

“Denetim ile ilgili herhangi bir adım yok”

“Hükümet marketlerdeki fiyatların artışlarını denetleyeceğini söylüyor, fakat görmedik” diye konuşan Serdaroğlu, konuyla ilgili atılmış herhangi bir adımın olmadığını savundu.

“Milletvekillerini göreve davet ediyoruz, koltuklarının haklarını vermeleri lazım”

Ülkede kriz olduğunu, fakat milletvekillerinin yeterince ciddi bir şekilde çalışmadığını ve adım atmadığını söyleyen Başkan Serdaroğlu, “Milletvekillerini göreve davet ediyoruz, artık tüm vekillerin görevlerini yapmaları ve koltuklarının haklarını vermeleri lazım” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik dalgalanmada hemen fiyat artışına gidilmemeliydi”

Hükümetin adımlarının sadece halka yönelik olduğunu ve ülkede genel olarak bir pahalılığın hâkim olduğunu aktaran Serdaroğlu, “Ekonomik dalgalanmada hemen fiyat artışına gidilmemeliydi” dedi.

“Hükümetin tüm kamuoyunu açıkça bilgilendirmesi lazım”

Sendikaların da siyasete karışmaması gerektiğinin altını çizen Serdaroğlu, hükümet yetkilileri ile görüşme talebinde bulunacaklarını da sözlerine ekledi. Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu, “Hükümetin tüm kamuoyunu açıkça bilgilendirmesi lazım. Toplum barışı sağlanmalı, kimse ayrıştırılmamalı” diyerek sözlerini noktaladı. 

(KIBRIS POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık